Ekspert: sukces w leczeniu ran jest „niejednoznaczny i trudny do zdefiniowania”
Badania naukowe Diagnostyka Leczenie ran Newsy Pod sliderem

Ekspert: sukces w leczeniu ran jest „niejednoznaczny i trudny do zdefiniowania”

Określenie sukcesu w gojeniu się ran wciąż pozostaje koncepcją niedookreśloną, bez wyraźnego konsensusu wskazującego na to, co stanowi udany wynik. Dave Bosanquet, specjalista z Bristolu przedstawił trudności w definiowaniu wygojenia rany podczas sympozjum Charing Cross (CX), mówiąc, że aby scharakteryzować skuteczne leczenie, potrzeba „zestawu wiarygodnych wyników”.

Jak zdefiniować zagojenie się rany?

Jak podkreślił podczas sympozjum Charing Cross (CX) w Wielkiej Brytanii specjalista w dziedzinie trudnych ran Dave Bosanquet, systematyczne przeglądy piśmiennictwa na temat gojenia się ran wykazały, że „w randomizowanych kontrolowanych badaniach odnotowano ponad 100 różnych wyników”.

– Jak wybierać wyniki, które są znaczące, istotne klinicznie i ważne dla pacjentów? Aby poradzić sobie z taką zmiennością, kluczową rzeczą jest zestaw wiarygodnych wyników – takich, które spośród wszystkich przeprowadzonych badań dotyczących leczenia ran zostaną przez ekspertów określone jako ważne – powiedział Bosanquet.

Definicja gojenia się ran stworzona przez Food and Drug Administration (FDA) została powszechnie przyjęta jako złoty standard. Z zawartych w niej informacji wynika, że jest to 100% odbudowa nabłonka na powierzchni rany, bez obecności wysięku, drenażu lub opatrunku, co potwierdza 2 tygodnie po wygojeniu.

– Randomizowane kontrolowane badania i badania kohortowe doskonale nadają się do określenia pierwszych dwóch aspektów – zauważył Bosanquet. – Wciąż nie potrafimy jednak określić, czy te rany nie pojawiają się ponownie po kilku tygodniach. Gojenie się ran jest złożonym procesem składającym się z wielu etapów. To nie jest po prostu całkowite zamknięcie – istnieje wiele badań, które mówią o zmniejszeniu rany o 50% po 4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Zamiast końcowego wyniku rzeczywistego ocenia się więc go „w połowie drogi”. Musimy także uznać, że niektóre rany nigdy się nie zagoją.

„Gdyby standardem było jedynie zamknięcie rany, żadna terapia nie byłaby skuteczna”

Ostateczne wyniki leczenia powinny opierać się na skuteczności i wydajności leczenia, potencjalnych nawrotach, szybkości gojenia (liczba wizyt u specjalisty, czas gojenia i liczba zmian opatrunku), a także kosztach ponoszonych zarówno przez system opieki zdrowotnej, jak i pacjenta. Można również uwzględnić w nich objawy, takie jak wysięk, obrzęk, zapach i ból, miary jakości życia, preferencje i potrzeby pacjenta, zużycie zasobów (pod względem czasu personelu, liczby wizyt, kosztów) oraz stanu tkanki, czyli obecność ziarniny bądź martwicy.

– Gdyby jedynym złotym standardem było całkowite zamknięcie rany, żadna terapia nigdy nie byłaby uważana za skuteczną – podkreślił Bosanquet. – I odwrotnie: jeśli wybrany zostanie niespecyficzny punkt końcowy, jakiekolwiek pozytywne wyniki mogą nie przełożyć się na rzeczywistą skuteczność kliniczną terapii.

Opracowanie podstawowego zestawu wyników obejmuje dokonanie dokładnego przeglądu w celu podsumowania obecnie zgłaszanych danych, a następnie zebranie dużej grupy osób, w skład której wejdą pacjenci, pracownicy opieki zdrowotnej i przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego, aby poprzez procedurę Delphi osiągnąć konsensus co do faktycznych wyników, kluczowych w terapiach chorych biorących udział w badaniach klinicznych.

– Samo określenie „gojenia się”, zgodnie z definicją FDA, jest dobrze sprecyzowane, z wyjątkiem tego, iż brakuje wzmianki o ewentualnych nawrotach rany po kilku tygodniach. Wyniki zastępcze, takie jak redukcja o 50%, są wykonywane dość często, ale wiążą się z brakiem precyzji i innymi znanymi specjalistom problemami. Istnieje szereg innych niespójnych wyników, które utrudniają porównanie. Oczekujemy na wyniki podstawowego zestawu wyników, aby pomóc zdecydować, jak zdefiniować sukces w gojeniu się ran.

Źródło: Vascularnews.com

Przeczytaj również: Badanie zawęźlonych białek krokiem do antybiotykooporności

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Biblioteka Faktów”:

Rana V palca ręki w wyniku oparzenia prądem elektrycznym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *