Pięć mitów o seksie po stomii
Obok slidera Pielęgnacja Stomia

5 mitów o seksie po stomii

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Wyłonienie stomii to zabieg inwazyjny – nie tylko dla organizmu, ale też dla psychiki i emocji człowieka. Jedną ze sfer życia, które po operacji wymagają ułożenia na nowo, jest seksualność.

Stomia to w polskim społeczeństwie temat mało oswojony. Jak wynika z raportu zaprezentowanego przez Fundację STOMALife w 2018 roku, co trzecia osoba jest przekonana, że worek stomijny wydziela nieprzyjemny zapach, zaś co czwarta, że stomia wyklucza z kontaktów towarzyskich i skraca życie. Choć ponad 80 proc. respondentów badania fundacji uważa, że stomia nie stanowi przeszkody do prowadzenia aktywnego życia seksualnego, jednocześnie ponad 60 proc. badanych jest zdania, że stomicy nie powinni uczęszczać na publiczne baseny, korzystać z sauny czy zakładać ubrania, w których widoczny jest worek stomijny.

Stomia pozostaje więc tematem problematycznym, nie do końca oswojonym. Z tego powodu wielu stomików wycofuje się z życia towarzyskiego i z relacji seksualnych. Nierzadko są przekonani, że stomia uniemożliwia im normalne współżycie. Eksperci zwracają jednak uwagę, że w większości przypadków wyłoniona przetoka nie stanowi przeciwwskazania do aktywnego życia seksualnego, wymaga jedynie znalezienia odpowiednich rozwiązań.

Oto 5 najpopularniejszych mitów dot. seksu stomików:

  1. Po wyłonieniu stomii nie można uprawiać seksu

Specjaliści podkreślają, że stomia sama w sobie nie jest chorobą, więc nie powinna mieć wpływu na rezygnację z aktywności seksualnej. Abstynencja wskazana jest jedynie bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym. Kontakty seksualne podjęte zbyt szybko po zabiegu mogą stwarzać niebezpieczeństwo naruszenia świeżej rany lub wystąpienia innych dolegliwości w regenerującym się, osłabionym organizmie, takich jak mdłości lub dotkliwy ból. Po wygojeniu rany nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu.

  1. Seks ze stomią wymaga dużych ograniczeń

Stomicy mogą się obawiać, że ze względu na konieczność ochraniania worka stomijnego przed uciskiem lub uszkodzeniem ich kontakty seksualne muszą się odbywać w ograniczonym, niesatysfakcjonującym zakresie. W rzeczywistości jednak może się okazać, że stomia to nie ograniczenie, lecz okazja do nowych poszukiwań seksualnych. Istnieją szczególnie polecane dla stomików pozycje, które nie powodują ocierania o brzuch, na którym znajduje się stomia, takie jak pozycja na jeźdźca lub na pieska. Warto z nimi eksperymentować.

  1. Seks ze stomikiem jest niehigieniczny

Zarówno stomicy, jak i ich partnerzy seksualni mogą się obawiać, że intymne doznania mogą zostać zaburzone z powodu zawartości worka stomijnego. Wątpliwości mogą dotyczyć nieprzyjemnego zapachu lub wydostania się treści jelita z worka w wyniku jego uszkodzenia lub rozlania. Nieprzyjemna woń jest jednak skutecznie niwelowana przez filtry węglowe, w które zaopatrzone są worki. Ponadto sprzęt stomijny jest na tyle wytrzymały, że nie powinno dojść do jego uszkodzenia. Można dodatkowo zminimalizować to ryzyko, przestrzegając prostych zasad: przed współżyciem zrezygnować z jedzenia dużych posiłków i założyć świeży worek, najlepiej w mniejszym, dostosowanym do sytuacji intymnych rozmiarze. Warto także pamiętać o wybieraniu nieobciążających pozycji seksualnych.

  1. Ciąża ze stomią jest niebezpieczna

Stomiczki mogą się obawiać zajścia w ciążę z powodu wpływu rosnącego brzucha na funkcjonowanie przetoki, np. czy nie zostanie ona zdeformowana lub zatkana. Wątpliwości dotyczą także tego, czy stomia i jej wpływ na organizm nie stanowią zagrożenia dla rozwoju dziecka. Ciąża u kobiety ze stomią jest jednak możliwa i nie niesie za sobą ryzyka większych powikłań niż u kobiet nieobciążonych schorzeniami układu trawiennego, choć wymaga szczególniejszej opieki. Oprócz badań podstawowych ciężarna stomiczka powinna regularnie badać między innymi stężenie elektrolitowe w organizmie.

  1. Stomia powoduje bezpłodność i impotencję

Stomia może być przyczyną bezpłodności tylko w nielicznych przypadkach. Ma to związek z powikłaniami pooperacyjnymi. U mężczyzn może dojść do zaburzeń erekcji wynikających z naruszenia nerwów odpowiadających za kontrolę erekcji i wytrysk nasienia, jednak w wielu przypadkach są to zmiany odwracalne za pomocą terapii i farmakologii.

Wiele stomiczek uważa natomiast, że w wyniku zabiegu ich płodność znacznie się zmniejszyła. W rzeczywistości natomiast mają zazwyczaj takie same szanse na poczęcie dziecka, jak kobiety niekorzystające ze stomii.

Warto także zauważyć, że stomia z powodu wpływu na wchłanianie substancji w jelitach może obniżać skuteczność antykoncepcyjnej terapii hormonalnej. Jeżeli stomiczka nie planuje zostać matką, powinna rozważyć inne metody zabezpieczenia.

 

Źródła: https://gazetalekarska.pl/, https://stomalife.pl/, https://zdrowie.pap.pl/

 

Przeczytaj także: Przepuklina okołostomijna: jak powstaje? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *