Miejsca najbardziej narażone na infekcje podczas robienia tatuażu
Pod sliderem Zakażenia

Miejsca najbardziej narażone na infekcje podczas robienia tatuażu

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Przy podejmowaniu decyzji o zrobieniu sobie tatuażu należy brać pod uwagę szereg różnorodnych czynników – tolerancję na ból, bezpieczeństwo i higienę salonu tatuażu, a także możliwe powikłania, do których zaliczają się m.in. reakcje alergiczne, bliznowce oraz zakażenia. Choć infekcja może wdać się wszędzie, na ciele jest kilka miejsc, które wykazują na nie większą podatność, a tym samym wymagają znacznie większej uwagi.

Tatuaż wymaga prawidłowej opieki

Uzyskiwanie tatuażu może wiązać się z ryzykiem infekcji, o czym zawsze należy pamiętać, zaopatrując świeżo wytatuowane miejsce na ciele. Szczególnie istotne jest, aby zwracać uwagę na konkretne symptomy pojawiające się tam, gdzie zagrożenie zakażeniem jest największe, bo choć wszystkie tatuaże mogą wiązać się z powikłaniami, niektóre części ciała znacznie łatwiej ulegają infekcjom, przez co wymagają nieco większej uwagi.

– Ważne jest unikanie infekcji w miejscu powstania tatuażu, ponieważ mogą one prowadzić do powstawania trwałych blizn w danym obszarze – powiedział dermatolog, dr Jeremy Fenton ze Schweiger Dermatology Group w Nowym Jorku. – Ponadto poważne powodujące zakażenia skórne bakterie i wirusy mogą nawet przenosić się do krwioobiegu i powodować poważne choroby, które uszkadzają inne narządy, a nawet zagrażają życiu.

Chociaż tego rodzaju poważne powikłania należą raczej do rzadkich, dbanie o swoją skórę podczas gojenia się tatuażu pozwala na uniknięcie wielu dokuczliwych objawów oraz infekcji. Dlatego przed podjęciem decyzji o uzyskaniu tatuażu w miejscu szczególnie narażonym na zakażenie warto dokładnie sprawdzić salon, w którym będzie on wykonywany, a także dokładnie przemyśleć, czy jest się przygotowanym na zaopatrywanie go w sposób prawidłowy.

– Jeśli nie jesteś gotów do starannej opieki nad tatuażem podczas gojenia, prawdopodobnie powinieneś trzymać się mniej ryzykownych obszarów – zaznaczył dr Jeremy Fenton.

Poniżej prezentujemy 9 miejsc najbardziej narażonych na infekcje podczas wykonywania tatuażu.

 1. Dłonie.

Ponieważ nie da się uniknąć dotykania różnych powierzchni i obiektów przez długi okres, ryzyko zakażenia dłoni jest znacznie większe niż w przypadku innych obszarów ciała. Dotyczy to w szczególności palców, które niemal bez przerwy mają kontakt z przedmiotami codziennego użytku, nierzadko stanowiącymi miejsce bytowania bakterii i wirusów. Dlatego powinno się unikać tego miejsca przy planowaniu tatuażu bądź przed jego wykonaniem przygotować się na konieczność poświęcenia mu szczególnej uwagi.

– Jeśli to możliwe, zadbaj o to, by tatuaż był zakryty w trakcie trwania gojenia, aby chronić go przed środowiskiem – przestrzega dr Fenton. – I oczywiście stosuj się do instrukcji dotyczących pielęgnacji, które przedstawi ci tatuator.

 1. Stopy.

Stopy również mają niemal nieustanny kontakt z dużą ilością brudu i zarazków, szczególnie gdy w okresie letnim nosi się „otwarte” buty. Jak jednak zaznaczył dr Fenton, obszar ten wiąże się z jeszcze innym ryzykiem.

– Stopy same w sobie także mogą stanowić źródło bakterii, które często się na nich pojawiają, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka infekcji w tym obszarze – wyjaśnił dermatolog ze Schweiger Dermatology Group w Nowym Jorku.

Przygotowując klienta do wykonania tatuażu w tym miejscu, tatuator powinien udzielić mu wskazówek dotyczących unikania zakażenia i utrzymania stóp w czystości podczas gojenia.

 1. Miejsca często podrażniane przez depilację.

– Obszary golone bądź depilowane mogą być ryzykowne, ponieważ takie zabiegi dodatkowo uszkadzają skórę i mogą wprowadzić bakterie w podrażnione miejsca – powiedział dr Fenton. – Należą do nich na przykład nogi, twarz lub pachy.

Dermatolog zwrócił jednak uwagę na to, że tatuowanie tych miejsc nie nieść ze sobą wzmożonego ryzyka infekcji – można bowiem unikać golenia i depilacji, dopóki tatuaż nie zagoi się całkowicie. Dzięki temu skóra odzyska siły, zanim zostanie ponownie podrażniona w wyniku usuwania owłosienia.

 1. Łydki i kostki.

Tatuaże na łydkach i kostkach, ze względu na swoją lokalizację, również mogą być zagrożone infekcją bardziej niż inne części ciała. Zdaniem dr. Fentona dzieje się tak, ponieważ ich zaopatrzenie naczyniowe nie jest tak dobre jak w innych miejscach.

– Niższe partie nóg wykazują większą podatność na infekcje przede wszystkim dlatego, że ich zaopatrzenie naczyniowe jest mniej skuteczne: im dalej od serca znajduje się część ciała, a szczególnie jeśli znajduje się poniżej serca, tym trudniejszy staje się proces leczenia. W przypadku tatuaży na łydkach i kostkach warto pamiętać, aby zachować ostrożność podczas zaopatrywania rany, gdy ta jeszcze się goi.

 1. Miejsca narażone na tarcie.

Problemy z gojeniem się tatuażu mogą pojawić się wówczas, gdy pojawia się on w obszarze „dużego tarcia”, gdyż – jak powiedział dr Fenton: „Rana jest wtedy otwarta znacznie dłużej”.

– Do obszarów zagrożonych zakażeniem należą miejsca, na których może występować długotrwałe tarcie powodowane przez odzież, np. wzdłuż paska, bądź miejsca takie jak łokcie lub kolana, które często się ruszają – wytłumaczył dermatolog ze Schweiger Dermatology Group w Nowym Jorku. – Aby promować leczenie i zmniejszyć ryzyko infekcji, należy na jakiś czas zminimalizować aktywność fizyczną oraz wybierać ubrania, które rozciągają się i nie powodują znacznego tarcia.

 1. Wewnętrzna strona ust.

Zapewnianie prawidłowego gojenia rany oraz minimalizowanie ryzyka infekcji wymaga przede wszystkim utrzymywania miejsca naruszenia ciągłości skóry w czystości. W przypadku tatuaży wykonywanych po wewnętrznej stronie ust może to nastręczać wielu trudności.

– Tatuaże w okolicy dolnej wargi są bardzo częstą przyczyną komplikacji zdrowotnych – powiedziała Lisa Barretta, autorka książki dotyczącej tatuowania, pt.: „Conscious Ink: Mythical, Magical, Transformative Art You Dare to Wear, mówi Bustle”. – Usta są schronieniem dla wszystkich rodzajów bakterii, więc ryzyko infekcji jest wysokie.

 1. Pachy.

Jak powiedział dr Fenton, tatuaże w okolicach pachy mogą zostać zainfekowane, jeśli osoba ze świeżym tatuażem zdecyduje się na golenie bądź depilację, zanim dojdzie do jego całkowitego wygojenia. Ryzyko zwiększa jednak także ilość bakterii znajdujących się w tej części ciała.

– Niektóre obszary ciała są bardziej podatne na infekcje ze względu na zwiększoną ilość naturalnie występujących tam bakterii, a także na większą niż w innych miejscach wilgoć – wyjaśnił dr Fenton. – Takie warunki sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów […] Nawet tatuowanie w pobliżu pach może zwiększać ryzyko, dlatego warto dbać o czystość tych miejsc.

 1. Pępek.

Jak powiedział dr Fenton, ze względu na wilgotne środowisko oraz bakterie, które mogą tam istnieć, tatuaże w pobliżu pępka mogą być bardziej podatne na zarażenie. Jednak – podobnie jak w innych miejscach – utrzymanie go w czystości i suchości podczas gojenia znacznie obniży to zagrożenie.

 1. Obszar pod piersiami.

Inne podatne na infekcje miejsca na ciele obejmują obszary, w których fałdy skóry nachodzą na siebie, na przykład pod biustem, w pobliżu odbytu oraz przy pachwinach. Jeżeli nie zachowa się wystarczającej ostrożności i nie utrzyma tych miejsc w czystości, drobnoustroje mogą w krótkim czasie doprowadzić do infekcji.

– Aby zapobiec infekcjom w tych obszarach, niezwykle ważne jest przestrzeganie instrukcji dotyczących regularnego czyszczenia tatuażu, a także oczyszczanie otaczającej skóry mydłem antybakteryjnym w celu zminimalizowania ilości bakterii w regionie – poradził dr Fenton ze Schweiger Dermatology Group w Nowym Jorku.

Jak objawia się zakażenie w miejscu zrobienia tatuażu?

W ciągu kilku pierwszych dni od powstania tatuażu na ciele odróżnienie zwykłego dyskomfortu od objawów zakażenia może być problematyczne, szczególnie dla osób, które tatuowały się po raz pierwszy. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na tatuaż warto wiedzieć, na jakie symptomy zwracać szczególną uwagę oraz co robić, gdy dojdzie do infekcji. Takie zakażenia mogą bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia, a także trwale uszkodzić świeży tatuaż. Do głównych objawów zakażenia tatuażu zaliczają się:

 • obrzęk, który nie zmniejsza się w ciągu pierwszego tygodnia od zrobienia tatuażu,
 • ucieplenie miejsca tatuowania, świadczące m.in. o stanie zapalnym,
 • silne swędzenie rozchodzące się na boki tatuażu,
 • zaczerwienienie, które w miarę upływu czasu staje się coraz ciemniejsze,
 • utrzymujący się ból,
 • nieprzyjemny zapach,
 • cienkie, czerwone linie w okolicy tatuażu, które mogą świadczyć o zakażeniu krwi.

Powikłania po wykonaniu tatuażu zdarzają się rzadko, jednak warto mieć świadomość ewentualnych konsekwencji oraz tego, jak się przed nimi uchronić. W prawidłowej pielęgnacji zazwyczaj pomaga tatuator, w razie jakichkolwiek wątpliwości można również zwrócić się bezpośrednio do lekarza lub pielęgniarki, aby uzyskać wszelkie konieczne informacje.

Źródło: Bustle

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Patogeneza zakażenia Helicobacter pylori – znaczenie wybranych czynników wirulencji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *