Czyrak to bakteryjne zapalenie mieszka włosowego i tkanek otaczających. W wyniku rozwoju zmiany chorobowej dochodzi do wytworzenia martwiczego czopa. Jakie są przyczyny powstawania czyraków i jak przebiega ich terapia?
Czynnikiem etiologicznym czyraka jest zewnątrzpochodne zakażenie gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus). Na powstanie czyraków bardziej narażone są osoby z dysfunkcjami układu immunologicznego, a także osoby cierpiące na cukrzycę i schorzenia nerek oraz wyniszczone, np. z powodu choroby nowotworowej. Czynnikiem predysponującym do wystąpienia czyraków może być również atopowe zapalenie skóry.
Jak rozpoznać czyrak?
W wyniku zakażenia w okolicy mieszka włosowego wytwarza się rumieniowa, nacieczona zmiana. Następnie rozwija się guz o czerwonofioletowej barwie, który po kilku dniach przekształca się w wypełnioną ropną treścią krostę. Na tym etapie rozwoju choroby czyrak powoduje znaczne dolegliwości bólowe.
Następnie dochodzi do martwicy i rozpadu krosty oraz wydzielenia czopa martwiczego. Czyrak goi się z pozostawieniem kraterowatego ubytku.
Jeżeli zmiany mają charakter mnogi, mogą im towarzyszyć objawy ogólne takie jak gorączka, powiększenie węzłów chłonnych czy ogólne obniżenie samopoczucia.
Czyraki mogą mieć różne rozmiary i pojawiać się na każdej części ciała, na której występują mieszki włosowe. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku wystąpienia zmian w obrębie twarzy, ponieważ mogą one spowodować powikłania ze strony układu nerwowego takie jak zapalenie zatoki jamistej lub zapalenie opon mózgowych.
Jak wyleczyć czyrak?
Czyraka nie należy usuwać samodzielnie w warunkach domowych, ponieważ może to poskutkować rozniesieniem zakażenia.
W przypadku niewielkich, pojedynczych zmian w przeciągu kilku dni powinno nastąpić samowyleczenie zmiany. Przyspieszenie procesu gojenia można osiągnąć poprzez stosowanie miejscowych okładów z maści ichtiolowej, która sprowokuje wykształcenie czopa martwiczego.
Czyraki mogą wymagać interwencji chirurgicznej oraz antybiotykoterapii doustnej.
Źródło: mp.pl, doz.pl, fizjoterapeuty.pl
Przeczytaj także: Powstał żel do leczenia ran na bazie grzybów