Eksperci z kanadyjskiej firmy technologiczno-medycznej opracowali przenośny i bezprzewodowy obiektyw do smartfona, który posiada funkcję obrazowania stanu rany. Wynalazek bada cechy fizjologiczne urazu i wykrywa ewentualne zaburzenia gojenia. Rozwiązanie może zapewnić klinicystom efektywniejszą zdalną opiekę nad pacjentem.
Kanadyjska firma Medical Swift specjalizuje się w cyfrowym leczeniu ran opartym na sztucznej inteligencji. Niedawno firma zaprezentowała urządzenie, które bezprzewodowo łączy się z aparatem smartfonu i rejestruje dane kliniczne na temat rany. Zdaniem kanadyjskich ekspertów jest to pierwsze na świecie uniwersalne urządzenie do obrazowania hiperspektralnego ran.
Wynalazek ocenia cechy fizjologiczne nawet te niewidoczne gołym okiem
Wynalazek o nazwie Swift Ray 1 służy do obrazowania różnego rodzaju urazów, niezależnie od odcienia skóry, w tym ran głębokich. Rozwiązanie pozwala także zapobiegać powstawaniu trudno gojących się ran, np. odleżyn.
Technologia wbudowana w wynalazek umożliwia monitorowanie cech fizjologicznych nawet tych niewidocznych gołym okiem. Swift Ray 1 wykrywa ewentualne zaburzenia gojenia, uszkodzenie tkanek, perfuzję tkanek, stan zapalny, kolonizację bakterii i poziom tlenu we krwi. Urządzenie, w celu dokładnej analizy stanu rany, wykorzystuje bliską i długofalową podczerwień, ultrafiolet i technologię obrazowania RGB. Zdjęcia wykonane smartfonem są udostępniane lekarzom za pomocą specjalnego oprogramowania.
Urządzenie do obrazowania ran, które mieści się w kieszeni
Swift Ray 1 jest ułatwieniem zarówno dla pacjentów, jak i klinicystów. Chorzy z ranami przewlekłymi mogą z dowolnego miejsca na świecie przesyłać dane o stanie rany swojemu lekarzowi. Specjalista otrzymuje te informacje i może natychmiast podjąć decyzje o ewentualnym leczeniu. Z kolei w placówkach medycznych Swift Ray 1 uwalnia personel od korzystania z nieporęcznych, ciężkich i skomplikowanych urządzeń do obrazowania ran. Dzięki skalibrowaniu urządzenia ze smartfonem opieka zdrowotna jest znacznie bardziej dostępna, wydajna i zapobiegawcza.
– Technologia ta mieści się w kieszeni. Oznacza to, że może być wszędzie tam, dokąd udaje się lekarz lub pielęgniarka. Można ją mieć zawsze przy sobie, kiedy jest potrzebna, gdziekolwiek są pacjenci. (…) Wystarczy wyjąć telefon z kieszeni i zrobić zdjęcie. Dzięki temu opieka nad pacjentami z ranami jest dostępna w każdym miejscu – podkreślił Mike Comer, dyrektor generalny i założyciel firmy Wound Care Advantage.
Źródło: Medical Swift