Keratoliza dziobata to choroba skóry, w przebiegu której na stopach występują charakterystyczne ubytki, nadżerki i szczeliny. Przyczyną keratolizy dziobatej jest nadmierna potliwość. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie?
Keratoliza dziobata to choroba o podłożu bakteryjnym. Rozwija się u osób cierpiących na nadpotliwość stóp. Dodatkowymi czynnikami ryzyka rozwoju choroby jest długotrwałe noszenie ciasnego, nieprzewiewnego obuwia ze sztucznych materiałów (np. ciężkie obuwie robocze). Z tego powodu na wystąpienie keratolizy dziobatej narażone są przede wszystkim osoby pracujące fizycznie, ale również sportowcy, u których dochodzi do częstego i intensywnego pocenia i moczenia stóp.
Jakie są objawy keratolizy dziobatej?
Charakterystycznym objawem keratolizy dziobatej są ubytki naskórka na stopach przypominające ślady po dziobaniu. Zmiany rozwijają się w następstwie działania enzymów keratolitycznych produkowanych przez bakterie z rodziny maczugowców. Ubytki najczęściej występują na opuszkach palców, na piętach, bocznych krawędziach stóp oraz na śródstopiu. Ubytkom naskórka mogą towarzyszyć przebarwienia i zmiany rumieniowe. W przebiegu choroby ubytki mogą się powiększać i zlewać, co prowadzi do powstawania szczelin i nadżerek.
Zmianom skórnym mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, pieczenie i świąd. Stopy mogą wydzielać nieprzyjemny zapach.
Jak leczyć keratolizę dziobatą?
W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na keratolizę dziobata zaleca się wizytę u podologa, który dobierze odpowiednie preparaty o działaniu osuszającym i odkażającym, a także usunie powstałe zrogowacenia. Ponadto pacjentowi zaleca się stosowanie antyperspirantów do stóp oraz noszenie skarpet z naturalnych materiałów (np. z bawełny lub przędzy bambusowej) i przewiewnego, nieuciskającego obuwia.
Istotne jest również dbanie o higienę stóp. Skarpetki powinny być zmieniane codziennie i prane w temperaturze minimum 60 st. C. Należy również pamiętać o regularnym dezynfekowaniu obuwia, zwłaszcza sportowego lub noszonego na co dzień w pracy.
Źródło: instytutpodologii.pl, instytutpodologiczny.pl