Test

Hydrożel aktywowany temperaturą ciała może skutecznie tamować krwotok w ranie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Opanowanie krwotoku podczas urazu to najważniejszy środek ratujący życie. Naukowcy z Tarasaki Institute w Los Angeles opracowali hydrożel, który aktywuje się pod wpływem temperatury ciała i skutecznie, w kontrolowany sposób, zatrzymuje zagrażający życiu krwotok.

Hydrożele, czyli łańcuchy molekuł, które mogą magazynować znaczne ilości wody, są obecnie szeroko stosowane w medycynie, m.in. w leczeniu ran. Opatrunki hydrożelowe są bardzo wytrzymałe, nie przywierają mocno do rany, a więc są bezbolesne podczas zmiany. Teraz naukowcy z Los Angeles postanowili wykorzystać te właściwości i opracować wstrzykiwany hydrożel, który pod wpływem temperatury ciała zatrzymuje krwotok w ranie.

Rozwiązanie ma ogromny potencjał w zapobieganiu krwotokom na polu bitwy

Naukowcy zmieszali koagulant krwi (laponit) z wrażliwym na temperaturę polimerem zwanym poli(N-izopropyloakrylamidem). Środek po wstrzyknięciu w miejsce urazu staje się ciałem stałym, co pozwala skutecznie kontrolować krwotok.

Eksperci przeprowadzili dwa eksperymenty w warunkach laboratoryjnych – na symulowanej ranie z wykorzystaniem ludzkiej krwi oraz na modelach zwierzęcych. Hydrożel w obu przypadkach kontakcie z krwotokiem stawał się ciałem stałym. Po zatrzymaniu krwawienia można było go następnie łatwo usunąć z miejsca urazu, za pomocą zimnej soli fizjologicznej, bez spowodowania ponownego krwawienia. Płukanie solą fizjologiczną pozwoliło również na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w ranie.

Naukowcy podkreślają, że ich wynalazek ma ogromny potencjał w zapobieganiu krwotokom u żołnierzy na polu bitwy. Przede wszystkim cechuje się szybką i odpowiednią hemostazą, łatwym usuwaniem bez pozostawiania śladów w ranie, a także łatwością w zastosowaniu, również przez laika bez wcześniejszego przeszkolenia. Ponadto rozwiązanie jest proste w produkcji i utrzymaniu w sterylności przy niskich kosztach. Można go również z powodzeniem przechowywać, nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Hydrożel cechuje również biokompatybilność i brak skutków ubocznych.

Naukowcy wciąż doskonalą swój wynalazek

Hydrożel może być stosowany do leczenia wszelkich ran krwotocznych, nie tylko tych poniesionych na polu bitwy. Można go również łączyć z innymi lekami lub materiałami przyspieszającymi gojenie ran.

Wyniki badań nad hydrożelem zostały opublikowane w czasopiśmie „Biomaterials Science”. Naukowcy wciąż pracują nad swoim rozwiązaniem, by mogło zostać jak najszybciej zastosowane w praktyce. Eksperci planują m.in. dodanie do hydrożelu szybszych koagulantów czy substancji zwalczających drobnoustroje, a także cząsteczek wspomagających regenerację tkanek. Planowana jest również wersja w sprayu do leczenia ran szarpanych i otarć.

Źródła: newatlas.com, news-medical.net

test

test