AQUACEL® Foam – opatrunek piankowy na rany z wysiękiem

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

AQUACEL® Foam to opatrunek piankowy z warstwą kontaktową wykonaną w technologii Hydrofiber™. Chroni ranę i zapewnia jej optymalne środowisko gojenia. Dzięki właściwościom chłonnym i zastosowaniu silikonowych przylepców opatrunek świetnie się sprawdza w terapii ran o różnej etiologii.

AQUACEL® Foam – opatrunek piankowy na rany z wysiękiem

Sprawdź najważniejsze informacje o opatrunku AQUACEL® Foam:

Jak działa opatrunek AQUACEL® Foam?

AQUACEL® Foam to opatrunek piankowy stworzony w oparciu o technologię Hydrofiber™, która zapewnia optymalne środowisko dla gojenia rany. Dostępny jest w wersji przylepnej i nieprzylepnej. Zbudowany jest z wodoodpornej zewnętrznej błony poliuretanowej o wysokiej paroprzepuszczalności, miękkiej warstwy absorbującej pianki, warstwy kontaktowej z raną wykonanej w technologii Hydrofiber™ i delikatnego silikonowego przylepca w wersji przylepnej.

Budowa zewnętrznej warstwy błony poliuretanowej sprawia, że jest to opatrunek wodoodporny (w wersji przylepnej), dzięki czemu chroni on ranę przed wirusami i bakteriami, a jednocześnie pozwala pacjentowi na mycie się bez konieczności zdejmowania opatrunku.

AQUACEL® Foam – opatrunek piankowy na rany z wysiękiem

Dzięki zewnętrznej błonie poliuretanowej w środowisku rany zachowany jest odpowiedni poziom wilgoci – odparowuje przez nią nadmiar wilgoci. Opatrunek wchłania i zatrzymuje w swojej strukturze wysięk, dzięki czemu zmniejsza ryzyko maceracji skóry. Dzięki wykorzystaniu technologii Hydrofiber™ opatrunek może być stosowany również na rany obficie sączące.

W kontakcie z wysiękiem z rany warstwa kontaktowa przybiera postać spoistego żelu, dzięki czemu usuwanie opatrunku jest bezbolesne, delikatna ziarnina nie ulega uszkodzeniu, a adhezja komórek pozostaje niska zarówno w środowisku suchym, jak i wilgotnym. Właściwości technologii Hydrofiber™ zapewniają ponadto zmniejszenie poziomu aktywnych metaloproteinaz w ranach przewlekłych i stymulowanie angiogenezy. Wpływa to bardzo korzystnie na proces gojenia się ran.

Opatrunek AQUACEL®  Foam wspomaga również usuwanie tkanki martwiczej z rany (oczyszczenie autolityczne), nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek. Zmniejsza również ryzyko zakażenia krzyżowego podczas zmiany opatrunku.

Dzięki zastosowaniu delikatnego przylepca na bazie silikonu opatrunek nie sprawia bólu przy zdejmowaniu, jest łatwy do usunięcia, w większości przypadków nie powoduje podrażnień ani reakcji alergicznych.

Na jakie rany można stosować opatrunek AQUACEL®  Foam?

Opatrunek AQUACEL®  Foam może być stosowany jako opatrunek pierwotny w ranach płytkich, bez cech infekcji. Stanowi także idealne przykrycie jako wtórny z opatrunkami AQUACEL®  Ag+ Extra w ranach zakażonych oraz z opatrunkami AQUACEL®  Extra w ranach głębokich czystych. Opatrunek AQUACEL®  Foam znajduje zastosowanie w leczeniu żylnych owrzodzeń podudzi. Doskonale sprawdza się pod uciskiem potrzebnym w terapii kompresyjnej – zatrzymuje bowiem wysięk w swojej strukturze, chroniąc otaczającą skórę.

Może także stanowić element profilaktyki powikłań takich jak odleżyny czy uszkodzenia skóry spowodowane tarciem lub długotrwałym kontaktem z wilgocią.

Opinia eksperta o opatrunku – mgr Anna Mirosz, pielęgniarka spec. w leczeniu ran, Członek Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran

– Opatrunek piankowy  AQUACEL® Foam  występuje w dwóch postaciach – jako przylepny (posiada delikatną, silikonową warstwę klejącą) i nieprzylepny, w różnych rozmiarach – tłumaczy Anna Mirosz, pielęgniarka, specjalistka leczenia ran. Charakteryzuje się złożoną budową warstwową. Zewnętrzna warstwa jest wodoodporna , stanowi barierę ochronną przed wniknięciem wirusów i bakterii z zewnątrz. Warstwa stykająca się z raną, dzięki technologii Hydrofiber®  utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności w ranie, pochłania nadmiar wysięku tworząc spoisty żel, który zatrzymuje w swoich strukturach szkodliwe komponenty zapobiegając maceracji skóry wokół rany.

Jak zapewnia specjalistka, opatrunek AQUACEL® Foam idealnie dopasowuje się do kształtu rany. Pianka poliuretanowa stanowiąca warstwę środkową, zwiększa chłonność opatrunku i stanowi zabezpieczenie przed urazami – działa jak delikatny amortyzator. Może być stosowany jako opatrunek pierwotny lub wtórny w zależności od rodzaju i ilości wysięku z rany.

– Opatrunek piankowy AQUACEL® Ag Foam jest opatrunkiem antybakteryjnym. Zawiera jony srebra, które skutecznie zwalczają szerokie spektrum drobnoustrojów – dodała Anna Mirosz. Dedykowany jest ranom z infekcją i dużym wysiękiem. Do ran powierzchownych może być opatrunkiem pierwotnym, do ran głębokich służy jako opatrunek wtórny. W ranach głębokich, wymaga wypełnienia rany opatrunkiem pierwotnym np. AQUACEL® Ag + ExtraTM.

Specjalistka zwróciła również uwagę, iż czas utrzymania opatrunku na ranie zawsze jest indywidualny i choć producent podaje, że może być na ranie do 7 dni to zdarza się, że w fazie zapalnej, kiedy jest duży wysięk należy zmienić go już po 24 godzinach. W miarę zmniejszania się ilości wysięku wydłuża się czas pozostawienia go na ranie.

Przeciwwskazania w stosowaniu

Opatrunki piankowe AQUACEL™Foam nie powinny być używane przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością lub, u których wystąpiły reakcje alergiczne na opatrunek czy którykolwiek z jego składników.

Czy opatrunek AQUACEL®  Foam można przycinać?

Opatrunki AQUACEL®  Foam w zależności od rozmiaru i kształtu rany mogą być dowolnie docinane.

Jak założyć opatrunek AQUACEL®  Foam?

Przed założeniem opatrunku AQUACEL® Foam ranę należy oczyścić i zdezynfekować, a zdrową skórę wokół rany osuszyć. Należy wybrać taki rozmiar opatrunku, by zasłaniał on 1-2 cm zdrowej skóry otaczającej ranę. Podczas zakładania opatrunku nie należy dotykać jego części chłonnej i lepnej. Opatrunek należy skierować białą stroną do rany. Strona cielista to zawsze strona zewnętrzna.

Stosując opatrunki przylepne takie jak AQUACEL®  Foam, należy pamiętać o tym, by opatrunek delikatnie wygładzać od wewnątrz w stronę krawędzi. Natomiast w przypadku zastosowania opatrunków bez części lepnej lub jeśli opatrunek przylepny zostanie rozcięty, niezbędne będzie zastosowanie dodatkowego mocowania przy użyciu plastra lub bandaża.

Do zaopatrywania obszarów problematycznych, takich jak okolice kości krzyżowej lub pięta, dostępne są specjalnie wyprofilowane opatrunki przylepne.

Jak często należy zmieniać opatrunek?

Opatrunek AQUACEL®  Foam może pozostać na ranie do 7 dni. Jednak należy go zmieniać zawsze kiedy wysięk będzie dochodził do brzegów opatrunku. Jest to widoczne w postaci przebarwienia na powierzchni opatrunku.

Skuteczność opatrunku – case study

Rana po nacięciu zropiałego krwiaka łydki. W dnie widoczny włóknik i biofilm bakteryjny. Rana brzydko pachnie, co niepokoi pacjentkę. Po umyciu, oczyszczeniu i wypłukaniu rany zastosowano sączek z AQUACEL® Ag + Extra, jako opatrunek wtórny założono AQUACEL® Foam przylepny. Daje on pacjentce poczucie bezpieczeństwa, nie musi martwić się, że bandaż zsunie się. Proszę zwrócić uwagę jak mocno pacjentka miała założony bandaż elastyczny, widać obrzęk łydki i znaki po zbyt ciasno założonym bandażu.

Wszystkie zdjęcia case study pochodzą z prywatnego archiwum pielęgniarki, specjalistki leczenia ran, mgr Anny Mirosz.

Zdjęcie nr 1, 2, 3 z dnia 15.09.2020

Kolejne zdjęcie wykonano po trzech dniach . Stan rany uległ poprawie, widać ziarninę w dnie, ale nadal utrzymuje się duży wysięk i brzydki zapach. Po umyciu i oczyszczeniu rany zastosowano opatrunek AQUACEL® Ag +Extra   wypełniając ranę , jako opatrunek wtórny AQUACEL® Foam . Ustąpił obrzęk spowodowany uciskiem bandaża. Pacjentka zadowolona. Zmniejszył się ból rany i pacjentka nie przyjmuje już leków przeciwbólowych.

Zdjęcie nr 4, 5, 6 z dnia 18.09.2020

Opatrunki zmieniane są co 3 dni w gabinecie leczenia ran przewlekłych.

Przykładowe zastosowanie opatrunków piankowych AQUACEL®Ag Foam i AQUACEL® Foam:

Odleżyna na pięcie

Owrzodzenie podudzia ze stanem zapalnym i dużym wysiękiem.

Stopa cukrzycowa neuropatyczno – niedokrwienna (ost. zdj. po 3 tygodniach leczenia)

Jakie rodzaje opatrunku AQUACEL®  Foam są dostępne?

Opatrunek AQUACEL®  Foam występuje w wersji przylepnej i nieprzylepnej. Wersja przylepna jest dostępna w siedmiu rozmiarach:

10 cm x 10 cm,

12,5 cm x 12,5 cm,

17,5 cm x 17,5 cm,

19,8 cm x 14 cm – opatrunek na piętę,

20 cm x 16,9 cm – opatrunek na kość krzyżową,

21 cm x 21 cm,

25 cm x 30 cm.

W wersji nieprzylepnej opatrunek występuje w czterech rozmiarach:

10 cm x 10 cm,

15 cm x 15 cm,

20 cm x 20 cm,

15 cm x 20 cm.

Czy na opatrunki AQUACEL®  Foam przysługuje refundacja?

Opatrunek AQUACEL®  Foam jest refundowany. W przypadku pacjentów z przewlekłym owrzodzeniem poziom odpłatności wynosi 30%. Natomiast w przypadku pacjentów z Epidermolysis Bullosa opatrunek jest bezpłatny do limitu.

Gdzie kupić opatrunek AQUACEL®  Foam?

Opatrunki AQUACEL® Foam dostępne są w niemalże każdej aptece na terenie całej Polski oraz w sklepie internetowym mojarana.pl.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz