Atak nożownika
Newsy Pod sliderem Rodzaje ran

Atak nożownika. Jak pomóc poszkodowanemu z raną kłutą?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

W ostatnim czasie w Polsce i na świecie coraz częściej dochodzi do ataków przy użyciu noża. Jak pomóc poszkodowanemu, który bardzo szybko może stracić dużo krwi? Dowiedz się, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy opatrywaniu ran kłutych.

Rana kłuta, in. vulnera icta powstaje w wyniku działania na ciało ludzkie, z określoną energią, narzędzi ostrych, kończystych i spiczastych. Zazwyczaj jest to nóż, sztylet, bagnet, szkło, gwóźdź czy drut. Przy tego rodzaju ranach krwawienie zewnętrzne jest zazwyczaj niewielkie.

Tego rodzaju rany charakteryzują się niewielką powierzchnią wkłucia, która przechodzi w kanał wkłucia. Jeżeli doszło do przecięcia na wylot, kanał ten zakończony jest raną wkłucia. Pomimo małej powierzchni otworu wkłucia i na pozór niezbyt groźnego wyglądu rany, uszkodzenia wewnętrzne mogą być głębokie i nieprzewidywalne.

Bardzo często przy tego typu ranach nie jest możliwe określenie głębokości rany oraz kierunku kanału wkłucia. Zależnie od kierunku, miejsca, a także głębokości rany kłutej może dojść do krwotoku wewnętrznego powstałego w wyniku uszkodzenia naczyń i/lub narządów miąższowych oraz zapalenia otrzewnej, spowodowanego uszkodzeniem jelita lub żołądka. W przypadku ran kłutych klatki piersiowej może również wystąpić krwotok i tamponada serca, a także odma opłucnowa.

Pierwsza pomoc w przypadku ran kłutych:

 1. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim oraz poszkodowanego.
 2. Sprawdź stopień reagowania poszkodowanego.
 3. W przypadku braku oznak życia – podejmij ABC, czyli udrożnij drogi oddechowe, rozpocznij sztuczną wentylację oraz masaż serca.
 4. Jeśli istnieje taka możliwość, poproś kogoś o pomoc.
 5. Jeżeli przedmiot został w ranie, nie wyciągaj go, ponieważ może to doprowadzić do krwotoku.
 6. Jeżeli w ranie nie ma przedmiotu, zatamuj krwawienie i zabezpiecz ranę jałowym opatrunkiem lub innym dostępnym materiałem, np. ręcznikiem czy ubraniem, przykrywając całą powierzchnię rany.
 7. W przypadku, gdy rana występuje na kończynach górnych lub dolnych, ważne aby unieść je powyżej poziomu serca.
 8. Jeżeli opatrunek przesiąkł, nie zdejmuj go, ponieważ grozi to naruszeniem już zasklepionej rany oraz infekcją. Wówczas należy nałożyć kolejny opatrunek.
 9. Jeżeli krwawienie jest obfite, warto zastosować opaskę uciskową ok. 10–15 cm powyżej rany.
 10. Utrzymaj drożność dróg oddechowych i obserwuj stan świadomości poszkodowanego.
 11. Unieś głowę poszkodowanego pod kątem 30–35 stopni, ponieważ dzięki temu obniżysz ciśnienie wewnątrzczaszkowe.
 12. W przypadku ran kłutych znajdujących się na kończynach, mogło również dojść do złamania kości, dlatego należy również ustabilizować kończynę.
 13. Zadbaj o komfort cieplny poszkodowanego.
 14. W przypadku rany kłutej znajdującej się na klatce piersiowe, mogło dojść do odmy otwartej. Wówczas należy zabezpieczyć miejsce rany opatrunkiem trójstronnym, czyli tzw. opatrunkiem wentylowym. Można go wykonać z folii oraz kawałka szczelnego materiału. Należy nim zabezpieczyć raną wlotową i wylotową, przyklejając go z trzech stron plastrem, natomiast czwarta strona powinna zostać wolna i pełnić rolę zaworu.

 

Źródła: Rany kłute i postrzałowe – jak pomóc poszkodowanemu? Pierwsza pomoc mgr BARBARA KWINTAL, cz. XII, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego

Przeczytaj także: Ultrakrótkie impulsy elektryczne skuteczniejsze w walce ze zmianami skórnymi

One thought on “Atak nożownika. Jak pomóc poszkodowanemu z raną kłutą?

 1. Co w sytuacji, gdy nóż znajduje się w klatce piersiowej, a my musimy rozpocząć rko. Czy przed rozpoczęciem uciskanie usunąć ciało obce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *