Atrauman® Ag – opatrunek o niskiej cytotoksyczności ze srebrem metalicznym na rany zakażone i objęte ryzykiem zakażenia

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Atrauman® Ag to antybakteryjny opatrunek z neutralną maścią zawierający srebro metaliczne. Zalecany jest jako uzupełnienie leczenia ran zainfekowanych lub narażonych na zanieczyszczenie.

Materiał nośny opatrunku Atrauman® Ag składa się z hydrofobowej siatki poliamidowej impregnowanej maścią zawierającą kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego. Maść pielęgnuje brzegi rany i zapewnia ich elastyczność. Opatrunek specjalistyczny nie zawiera wazeliny lub innych składników na bazie parafiny, co zapobiega przywieraniu opatrunku do rany i tym samym umożliwia jego bezbolesne zdejmowanie. Atrauman® Ag przepuszcza wydzielinę, zapewnia dobrą wentylację i utlenienie rany. Oferuje komfort i wygodę stosowania. Może być używany w połączeniu z podciśnieniowym systemem leczenia ran Vivano.

Sprawdź najważniejsze informacje o opatrunku Atrauman® Ag:

Jak działa opatrunek Atrauman® Ag?

Atrauman® Ag to jałowy opatrunek zawierający srebro. Zbudowany jest z hydrofobowej siatki poliamidowej, która została pokryta srebrem metalicznym. W wyniku kontaktu z wysiękiem opatrunek uwalnia jony srebra, które wykazują skuteczność, aż do 7 dni, zarówno przeciwko bakteriom Gram-ujemnym, jak i Gram-dodatnim, w tym przeciwko szczepom Staphylococcus aureus, Staphylococcus aureus (oporny na metycylinę), Staphylococcus epidermidis, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Bacillus subtilis, z drugiej zaś strony charakteryzuje się niską cytotoksycznością, zachowując przy życiu aż 90% komórek – ludzkich keratynocytów linii HaCaT, co oceniane było w modelu doświadczalnym i potwierdzone w obserwacji klinicznej[1].

Przepuszczalny materiał, z którego zbudowany jest opatrunek Atrauman® Ag, pozwala na swobodne przenikanie wydzieliny do odpowiednio dobranego opatrunku chłonnego, a jednocześnie zapewnia dobrą wentylację i utlenienie rany. Dzięki tym właściwościom opatrunek Atrauman® Ag przyspiesza gojenie rany i minimalizuje ryzyko powikłań.

Na jakie rany można stosować opatrunek Atrauman® Ag?

Opatrunek Atrauman® Ag może być stosowany w leczeniu ran ostrych i trudno gojących się, w tym:

 • Oparzeń I, II stopnia,
 • Owrzodzeń żylnych,
 • Zespołu Stopy Cukrzycowej.

Szczególnie zalecany jest do leczenia ran, w których doszło do rozwoju krytycznej kolonizacji bakteryjnej oraz zakażenia, a także u pacjentów z zaburzeniami funkcji systemu immunologicznego, których rany są szczególnie narażone na wystąpienie infekcji.

Opatrunek Atrauman® Ag jest zalecany do ran z umiarkowanym i dużym wysiękiem. W przypadku stosowania na rany suche lub z małą ilością wydzieliny wymaga dodatkowego nawilżania. Atrauman® Ag nadaje się także jako sączek w leczeniu ran z występującymi przetokami i kieszeniami. Może być również stosowany w terapii podciśnieniowej.

Opatrunek Atrauman® Ag znajduje zastosowanie w przypadku wystąpienia w ranie objawów infekcji takich jak obrzęk, nasilone dolegliwości bólowe, wystąpienie zwiększonej ilości wysięku (przede wszystkim ropnego lub krwawego), pojawienie się tkanki martwiczej, zahamowanie lub zatrzymanie procesu gojenia i specyficzny zapach.

Czy można przycinać opatrunek Atrauman® Ag?

W razie potrzeby opatrunek Atrauman® Ag można przyciąć, używając w tym celu wyjałowionych nożyczek.

Jak założyć opatrunek?

Należy wyjąć Atrauman® Ag, wraz z dwiema warstwami ochronnymi z opakowania, po czym usunąć papier z jednej strony i tą właśnie stroną przyłożyć opatrunek do rany. Następnie usunąć papier z drugiej strony. W celu pochłaniania wydzieliny z rany należy na opatrunek Atrauman® Ag zastosować jałowy opatrunek chłonny. Mikrobiologiczne działanie opatrunku Atrauman® Ag trwa co najmniej 7 dni. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej bądź nie będzie innych wskazań medycznych, Atrauman® Ag może być wymieniany przy każdej zmianie opatrunku wtórnego. Atrauman® Ag z powodzeniem można łączyć z superabsorpcyjnym opatrunkiem Zetuvit® Plus oraz opatrunkami z grupy HydroClean®.

Atrauman® Ag – opatrunek o niskiej cytotoksyczności ze srebrem metalicznym na rany zakażone i objęte ryzykiem zakażenia

Jak często należy zmieniać opatrunek?

Mikrobiologiczna aktywność opatrunku Atrauman® Ag utrzymuje się aż do 7 dni, w związku z czym częstotliwość jego zmiany może być dostosowana do zmian opatrunku wtórnego.

Skuteczność opatrunku Atrauman® Ag – case study

Pacjent z raną przewlekłą – powikłania po amputacji ręki

Autor pracy: lek. med. Andrzej Otto

Opis przypadku

Pacjentka, 48 lat. W wyniku wypadku przy maszynie straciła rękę. Próba przyszycia kończyny zakończona niepowodzeniem – nie udało się przywrócić krążenia. Decyzja o amputacji w najwyższym możliwym punkcie, aby zachować rotację. W okresie rehabilitacji w kikucie pojawiła się martwica. Dalsze leczenie odbywało się w poradni chirurgicznej.

 1. Dzień (0)

Ze względu na trudność w uszypułowaniu kikuta doszło do powstania martwicy, przez co zdecydowano o zamknięciu rany przez ziarninowanie. Obraz kliniczny pokazuje miejscowe przeszkody w procesie gojenia: martwica sucha, rozpływna, nadaktywność bakteryjna i enzymatyczna. Zastosowano antybakteryjny opatrunek ze srebrem metalicznym Atrauman® Ag (5 cm x 5 cm), który miał na celu obniżenie nadaktywności bakteryjnej i zapewnienie filmu tłuszczowego (niezbędnego do utrzymania skóry na brzegach rany w dobrej kondycji) oraz HydroClean® plus (7,5 cm x 7,5 cm)hydroaktywny opatrunek z mechanizmem płucząco-absorpcyjnym, jako główny opatrunek w fazie zapalnej usuwający przeszkody w procesie gojenia.

 1. Po 3 dniach leczenia

Widoczne wyraźne rozpuszczenie tkanek martwiczych. Kontynuacja leczenia opatrunkami HydroClean® plus (7,5 cm x 7,5 cm) oraz Atrauman® Ag (5 cm x 5 cm).

 1. Po 6 dniach leczenia

Już 3 zmiany opatrunków pozwoliły na zwalczenie stagnacji w procesie gojenia. Widoczne roztwarzanie tkanek martwiczych, poprzez działanie enzymów własnych organizmu. Stałe uwalnianie jonów srebra do łożyska rany pozwala ustabilizować aktywność bakteryjną na niskim poziomie, a tworzenie i utrzymanie optymalnego wilgotnego środowiska rany, stymuluje autolizę martwic i wytworzenie tkanki ziarninowej. Zalecenie dalszego stosowania opatrunków HydroClean® plus (7,5 cm x 7,5 cm) i Atrauman® Ag (5 cm x 5 cm). Zmiany opatrunków co 3 dni.

 1. Po 9 dniach leczenia

Zastosowanie innowacyjnych opatrunków pozwoliło na znaczne zmniejszenie powierzchni rany i stałe stymulowanie aktywności enzymatycznej, niezbędnej w procesie autolizy. Ze względu na stałą obecność tkanki martwiczej konieczne było utrzymanie zestawu opatrunków Atrauman® Ag (5 cm x 5 cm) i HydroClean® plus (7,5 cm x 7,5 cm) oraz ich zmiana co 3 doby.

 1. Po 12 dniach leczenia

Zastosowanie opatrunku HydroClean® plus (7,5 cm x 7,5 cm) do aktywnego oczyszczania rany pozwoliło na znaczne zmniejszenie się jej powierzchni. Rana została opracowana chirurgicznie. Zastosowano drugi krok HydroTherapy – opatrunek z warstwą hydrożelu HydroTac® (10 cm x 10 cm), który dodatkowo utrzymuje optymalnie wilgotne środowisko w ranie oraz opatrunek antybakteryjny ze srebrem metalicznym Atrauman® Ag (5 cm x 5 cm), charakteryzujący się niską cytotoksycznością.

 1. Po 15 dniach leczenia

Widać pełne autolityczne oczyszczenie rany z tkanek martwiczych i wypełnianie rany tkanką ziarninową. Zalecenie dalszego stosowania opatrunku HydroTac® (10 cm x 10 cm).

 1. Po 21 dniach leczenia

Dalsze naskórkowanie rany – kontynuacja leczenia opatrunkiem piankowym HydroTac® (10 cm x 10 cm) z warstwą hydrożelu, która aktywnie dostarcza wilgoć do rany.

 1. Po 24 dniach leczenia

Dalsze naskórkowanie rany – kontynuacja leczenia opatrunkiem hydrokoloidowym z powłoką poliuretanową – Hydrocoll® (10 cm x 10 cm).

 1. Po 27 dniach leczenia

Kontynuowanie leczenia przy wsparciu opatrunku Hydrocoll® (10 cm x 10 cm).

 1. Po miesiącu leczenia

Zakończenie leczenia, całkowite wygojenie rany.

Ciekawe artykuły:

Jakie rodzaje opatrunków Atrauman® Ag są dostępne?

OPATRUNKI REFUNDOWANE
Nazwa opatrunku Opis Rozmiar (cm) Numer BLOZ 1 sztuka
Atrauman® Ag Antybakteryjny opatrunek ze srebrem metalicznym o niskiej cytotoksyczności 5 x 5 9041724
10 x 10 9041762
10 x 20 9041752

Czy na opatrunki Atrauman® Ag przysługuje refundacja?

Opatrunki Atrauman® Ag podlegają refundacji. Zależnie od wskazania obowiązuje inny poziom odpłatności. We wskazaniu do leczenia pęcherzowego oddzielania naskórka (EB) obowiązuje pełna refundacja. W leczeniu przewlekłych owrzodzeń opatrunki Atrauman® Ag są dostępne z odpłatnością 30%. W pozostałych przypadkach obowiązuje odpłatność 100%.

Gdzie kupić opatrunki specjalistyczne z grupy Atrauman® Ag?

Opatrunki Atrauman® Ag dostępne są w niemalże każdej aptece na terenie całej Polski oraz w sklepie internetowym hartmann24.pl:

Atrauman® Ag

Atrauman® Ag – opatrunek o niskiej cytotoksyczności ze srebrem metalicznym na rany zakażone i objęte ryzykiem zakażenia

[1] K. Ziegler i in., Reduced cellular toxicity of a new silver-containing antimicrobial dressing and clinical performance in non-healing wounds, [w:] „Skin Pharmacology and Physiology” 2006; 19: 140-146.

1 comment

  Luo Jia hurriedly and modestly said, do not say that, a good person like you will definitely live a hundred years buying cheap cialis online Directly and specifically acts on preovulatory follicles Tsubota et al

Dodaj komentarz