Avelle™ – opatrunek do podciśnieniowej terapii ran

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Avelle™ to innowacyjny system do leczenia ran, który dzięki połączeniu terapii podciśnieniowej z technologią Hydrofiber™ umożliwia stworzenie idealnego środowiska gojenia ran, a w efekcie poprawę efektów terapii.

 

Sprawdź najważniejsze informacje o opatrunku Avelle™:

Jak działa opatrunek Avelle™?

Opatrunek Avelle™ zbudowany jest z 5 warstw:

 1. Delikatny silikonowy przylepiec, dzięki któremu opatrunek utrzymuje się w miejscu aplikacji.
 2. Warstwa kontaktowa w technologii Hydrofiber™, wzmocniona przeszyciami, co zapobiega rozrywaniu się opatrunku podczas jego zmiany.
 3. Rdzeń w technologii Hydrofiber™. Obecne w strukturze rdzenia kanały pozwalają na przemieszczanie wydzieliny z rany przez strukturę opatrunku i jej skuteczne zamknięcie w opatrunku.
 4. Warstwa pianki, która wspomaga rozprowadzanie podciśnienia na całej powierzchni opatrunku.
 5. Zewnętrzna warstwa filmu, która jest wodoodporna, a jednocześnie zapewnia optymalną paroprzepuszczalność. Dzięki temu pozwala na odparowanie nadmiaru wysięku z rany.

 

Do prawidłowego działania systemu Avelle™ oprócz opatrunku potrzebna jest także pompa. Ma ona kieszonkowy rozmiar, jest ergonomiczna, zasilana bateriami i prosta w obsłudze.

 

Dzięki technologii Hydrofiber™ w kontakcie z wydzieliną z rany opatrunek Avelle™ zamienia się w spoisty żel, który zamyka w swojej strukturze wysięk i drobnoustroje. W ten sposób zmniejszone zostaje ryzyko zakażenia krzyżowego i maceracji skóry wokół rany. W ranie natomiast zachowane zostaje wilgotne środowisko, które jest niezbędne do prawidłowego gojenia. Ponadto opatrunek szczelnie wypełnia łożysko rany, dzięki czemu nie ma ryzyka pozostawienia pustych przestrzeni, w których mogłyby namnażać się bakterie.

Wykorzystanie terapii podciśnieniowej pozwala natomiast na usuwanie z łożyska rany tkanek martwiczych, zmniejszenie obrzęku, poprawę przepływu krwi w łożysku rany i przyspieszenie tworzenia ziarniny. Terapia podciśnieniowa skutecznie ogranicza również kolonizację bakteryjną w środowisku rany. Dzięki tym właściwościom opatrunek Avelle™ skutecznie przyspiesza i ułatwia proces gojenia rany.

Na jakie rany można stosować opatrunek Avelle™?

System do podciśnieniowej terapii ran Avelle™ może być stosowany na różne rodzaje ran, w tym na rany przewlekłe, rany pourazowe, rany ostre i podostre, w których doszło do rozejścia brzegów, rany po przeszczepach oraz rany chirurgiczne.

Przeciwwskazania w stosowaniu

Opatrunek Avelle™ nie może być stosowany w leczeniu ran nowotworowych (wyjątek stanowią rany u pacjentów paliatywnych, u których leczenie ma na celu poprawę jakości życia), ran z występującym zapaleniem kości i szpiku, ran z suchą martwicą lub strupem, ran z widocznymi tętnicami, żyłami, nerwami lub organami. Opatrunku nie można również stosować w leczeniu oparzeń (także oparzeń niepełnej grubości), w miejscach zespolenia, a także w przetokach niejelitowych.

Czy można przycinać opatrunek Avelle™?

Opatrunku Avelle™ nie należy przycinać.

 

Jak założyć opatrunek Avelle™?

Przed założeniem opatrunku Avelle™ należy częściowo odkleić warstwę zabezpieczającą. Następnie należy przyłożyć opatrunek do rany w taki sposób, by port był umieszczony z dala od rany, nad zdrową skórą. Port powinien się znajdować na górze rany, a pozostała część opatrunku powinna szczelnie zakrywać ranę. W przypadku ran o głębokości większej niż 0,5 cm można zastosować dodatkowo, jako wypełnienie,opatrunek AQUACEL® lub AQUACEL® Extra™.

Po umocowaniu opatrunku na ranie należy dokładnie wygładzić krawędzie w celu usunięcia zagnieceń i fałd, które mogą stanowić potencjalne źródło nieszczelności. W celu dodatkowego zabezpieczenia przed nieszczelnością należy umieścić paski mocujące na wszystkich krawędziach opatrunku. Paski powinny zachodzić na 1 cm na każdy z brzegów opatrunku.

Następnie należy podłączyć dren do pompy i opatrunku, skręcając razem połączenia. Opatrunek może być również podłączony bezpośrednio do pompy. Aby rozpocząć aplikację podciśnienia do rany, należy przycisnąć i przytrzymać przez 3 s niebieski przycisk na pompie. Zielona dioda zasygnalizuje rozpoczęcie pracy urządzenia. Podciśnienie powinno zostać osiągnięte po 30 s działania pompy. Opatrunek ulegnie wtedy spłaszczeniu.

Zaświecenie się żółtej diody sygnalizuje, że podciśnienie nie zostało ustabilizowane lub że występuje nieszczelność. W takim wypadku należy skontrolować szczelność opatrunku i połączenie drenu.

W celu usunięcia opatrunku należy wyłączyć pompę, przyciskając niebieski przycisk przez ok. 3 s. Następnie należy odłączyć dren, aby oddzielić pompę od opatrunku, odkleić paski mocujące i usunąć opatrunek. Można w tym celu wykorzystać preparaty ułatwiające odklejanie.

Podczas stosowania opatrunku Avelle™ można brać szybki prysznic. Nie należy jednak kierować strumienia wody bezpośrednio na opatrunek. Nie można brać kąpieli. Przed przystąpieniem do mycia się, należyu odłączyć pompę i przechować ją w suchym miejsu. Opatrunek Avelle™ utrzymuje podciśnienie do godziny po odłączeniu od pompy.

Przez cały czas trwania terapii należy zwracać uwagę, czy dren i połączenie z pompą nie są poskręcane bądź zaplątane w odzież, bandaże lub pościel, ponieważ może mieć to wpływ na zmianę ciśnienia. Pacjent powinien być stale monitorowany pod kątem powikłań krwotocznych. Szczególną uwagę na możliwość wystąpienia tego rodzaju powikłań należy zwrócić u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe lub inhibitory agregacji płytek krwi, pacjentów z ranami występującymi w pobliżu delikatnych powięzi i naczyń krwionośnych, a także u pacjentów, których naczynia krwionośne są osłabione z powodu zakażenia, urazu, zespolenia lub promieniowania.

Jak często należy zmieniać opatrunek?

Opatrunek Avelle™ powinien być zmieniany zgodnie ze wskazaniami klinicznymi lub w przypadku wystąpienia oznak nieszczelności, utraty przylepności lub gromadzenia się płynu wokół portu.

Opatrunek Avelle™ może pozostać na ranie maksymalnie 7 dni.

Pompa może działać maksymalnie przez 30 dni. Pompa i dren powinny być wymieniane jednocześnie.

Jakie rozmiary opatrunku Avelle™ są dostępne?

Opatrunek Avelle™ jest dostępny w 7 rozmiarach:

 • 12 cm x 21 cm,
 • 12 cm x 31 cm,
 • 16 cm x 21 cm,
 • 16 cm x 16 cm,
 • 12 cm x 41 cm,
 • 21 cm x 26 cm,
 • 26 cm x 26 cm.

Do prawidłowego działania opatrunku konieczna jest także pompa Avelle.

Czy na opatrunek Avelle™ przysługuje refundacja?

Opatrunki Avelle™ nie podlegają refundacji.

Gdzie kupić opatrunek? Przejdź do sklepu i wypróbuj Avelle™:

Opatrunki Avelle™ są dostępne w sklepie internetowym mojarana.pl.

Strona Avelle™

 

Sprawdź także:

Dodaj komentarz