Badacze z Australii poszukują nowych metod zmniejszenia ryzyka infekcji chirurgicznej
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Pod sliderem Profilaktyka

Badacze z Australii poszukują nowych metod zmniejszenia ryzyka infekcji chirurgicznej

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zespół chirurgów z całej Australii, w tym naukowcy z University of Western Australia, otrzymał ponad 780 000 dolarów od Rządowego Funduszu Badań Medycznych Rządu Federalnego (MRFF) w celu zbadania przyczyn zakażeń chirurgicznych i przeszkolenia następnej generacji wyspecjalizowanych chirurgów.

Czy nowy opatrunek umożliwiający odsysanie pomoże zmniejszyć stan zapalny?

Nagła operacja brzucha jest operacją wysokiego ryzyka, która może mieć potencjalnie zagrażające życiu konsekwencje. Do jednego z najczęstszych powikłań w tym przypadku zalicza się zakażenie ran pooperacyjnych, które występują nawet w 25% tego rodzaju zabiegów. Prowadzi przede wszystkim do bólu, opóźnionego gojenia, dłuższego pobytu w szpitalu, a czasem nawet konieczności przeprowadzenia kolejnej operacji. Dotacja MRFF w wysokości 782,256 dolarów pozwoli na przeprowadzenie badania klinicznego o nazwie SUNRISE, we współpracy z australijskimi szpitalami i specjalistami z Wielkiej Brytanii.

Randomizowane kontrolowane badanie oceni, czy nowy opatrunek umożliwiający odsysanie może pomóc zmniejszyć stan zapalny po operacji w celu poprawy gojenia się ran. W Waszyngtonie eksperyment zostanie poprowadzony przez profesora Toby’ego Richardsa ze Szkoły Medycznej UWA. Jak powiedział specjalista, był zachwycony, widząc, że pacjenci z WA skorzystają na najnowocześniejszych badaniach.

„Badanie pomoże rozwiązać poważny problem infekcji i powikłań”

– Badanie pomoże nam rozwiązać poważny problem infekcji i powikłań, które mogą wystąpić podczas operacji – zaznaczył profesor Richards. Ponadto próba ta jest doskonałym przykładem współpracy stażystów, lekarzy i studentów medycyny, którzy zebrali się w Waszyngtonie, aby wspierać programy badawcze. To stawia badania kliniczne w centrum opieki nad pacjentami i szpitalami. Projekt SUNRISE jest wyjątkowy, ponieważ szkoli stażystów chirurgicznych do prowadzenia eksperymentów, a także przyszłe pokolenia lekarzy w celu zapewnienia wysokiej jakości opieki ukierunkowanej na pacjenta, co znacząco poprawi wyniki różnorodnych terapii medycznych.

Profesor Richards jest częścią zespołu australijskich badaczy ds. badań klinicznych z organizacji ANZ, współpracując z badaczami z uniwersytetów w Birmingham i Manchesterze w Anglii. Australijscy stażyści i chirurdzy biorący udział w tym badaniu to klinicyści z pięciu stanów – NSW, Queensland, Australii Południowej, Wiktorii i Australii Zachodniej – oraz uniwersytetów w Adelaide, Flinders, Melbourne, Sydney i Australii Zachodniej.

Źródło: News.uwa.edu.au

Przeczytaj również: Pielęgnacja skóry u pacjentów z ranami pooperacyjnymi – najważniejsze zasady

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Nadzór nad zakażeniami miejsca operowanego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *