Test

Badania: połączenie srebra koloidalnego i betadyny skuteczne w zwalczaniu infekcji ran

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

W czasopiśmie „American Journal of Infection Control” opublikowano badania sugerujące, że połączenie betadyny i srebra koloidalnego w żelu może być skuteczne w zwalczaniu infekcji ran. Naukowcy podkreślają, że odkrycia te mogą pomóc klinicystom lepiej leczyć, a także zapobiegać zakażeniom, zwłaszcza w rozległych ranach, np. oparzeniach.

– Pomimo znacznych postępów w leczeniu ran infekcje nadal pozostają poważnym problemem, szczególnie w przypadku rozległych oparzeń – podkreśla dr Jonathan Kopel z Texas Tech University Sciences Center, autor badania. – Nasze badanie jest pierwszym, które kompleksowo porównuje stosowanie samej betadyny i srebra koloidalnego w żelu w porównaniu do kombinacji betadyny i srebra w celu wyeliminowania bakterii i rozwoju biofilmu w ranie – dodaje ekspert.

Badacze poddali badaniom pięć szczepów drobnoustrojów

Rozległe rany, takie jak oparzenia, są podatne na infekcje czy wytwarzanie biofilmu, czyli kolonii drobnoustrojów, które przylegają do rany i znacznie opóźniają, a nawet uniemożliwiają gojenie. Eksperci podkreślają, że betadyna jest stosowana jako miejscowy środek antyseptyczny w praktyce klinicznej i posiada szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego, ale wiele badań sugeruje, że nie jest skuteczna wobec wszystkich bakterii. Opatrunki z dodatkiem srebra również są wysoko skuteczne w leczeniu infekcji ran, ale posiadają inny mechanizm zwalczania bakterii niż betadyna.
Dr Kopel wraz z zespołem postanowili oddzielnie zmierzyć skuteczność 5% roztworu betadyny, srebra kolidalnego w żelu oraz kombinację betadyny (5%) oraz srebra koloidalnego w żelu przeciw pięciu szczepom bakterii: Staphylococcus aureus (S. aureus), Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa), Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae), Staphylococcus epidermidis (S. epidermidis) i S. aureus opornego na metycylinę (MRSA).

Kombinacja betadyny i srebra koloidalnego w żelu w 100 proc. zahamowała rozwój bakterii

Szczepy zostały poddane inkubacji przez 24 godziny, by wytworzyły biofilmy. Następnie badacze zastosowali wobec nich połączenie 5% roztworu betadyny oraz srebra koloidalnego w żelu, jak i oddzielnie betaydyny i srebra. Analizy pokazały, że kombinacja w 100 proc. zahamowała rozwój wszystkich bakterii. Sama betadyna była w 90 proc. skuteczna wobec czterech szczepów (z wyjątkiem P. aeruginosa), a srebro koloidalne w 100 proc. skuteczne wobec czterech szczepów  i w 90 proc. przeciw K. pneumoniae.
– Zakażenia ran stanowią poważne wyzwanie dla personelu medycznego i pacjentów, prowadząc do zwiększonej zachorowalności, śmiertelności i zwiększając koszty opieki – podkreśliła Linda Dickey, z Association for Professionals in Infection Control and Epidemiology. – To badanie dostarcza ważnych nowych ustaleń, które mogą pomóc poprawić profilaktykę i leczenie zakażeń – dodała ekspertka.
Źródło: phys.org

Przeczytaj także: Naukowcy opracowali metodę szybkiej identyfikacji infekcji bakteryjnej i doboru odpowiedniego leczenia

Dodaj komentarz

test

test