Badania: wynaleziono nowy hydrożelowy materiał, który wspomaga gojenie ran
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera Opatrunki

Badania: wynaleziono nowy hydrożelowy materiał, który wspomaga gojenie ran

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Chińscy naukowcy opracowali nowy rodzaj hydrożelowego opatrunku antybakteryjnego, który wykazuje bardzo dużą skuteczność w terapii uszkodzeń skóry. Jego innowacyjność polega przede wszystkim na formie – może on bowiem zostać wstrzyknięty bezpośrednio do wnętrza rany.

Nowa jakość opatrunków hydrożelowych

Hydrożelowe opatrunki na rany w ostatnich latach zyskały bardzo dużą popularność, wciąż mają one nie zostały one całkowicie dopracowane – spowodowane jest to między innymi niemożnością bezpośredniego dopasowania ich do rany oraz brakiem właściwości antybakteryjnych. Z uwagi na to niedogodności naukowcy z Xi’an Jiaotong University w północno-zachodnich Chinach w prowincji Shaanxi opracowali samoleczący materiał hydrożelowy do wstrzykiwania do wnętrza uszkodzeń skóry, który spełnia wiele funkcji jako swoisty opatrunek, szczególnie w przypadku uszkodzeń i chorób stawów.

Opatrunek spełniający wiele funkcji

Dzięki swojej dużej przyczepności taki hydrożel może szybko zaopatrzyć rany o dowolnym kształcie, a także związać się z jej brzegami, zapewniając fizyczną ochronę przed zanieczyszczeniami oraz zapewniając wilgotne warunki gojenia. Jak wykazały badania, może on również zatrzymać krwawienie oraz zapobiegać zakażeniu. Ponadto, jego hydrożelowa struktura podobna do skóry wykazuje rozciągliwe i ściśliwe właściwości, które znacznie zmniejszają dyskomfort związany z tradycyjnymi opatrunkami. Z tego względów Chińscy naukowcy twierdzą, że wykazuje on ogromny potencjał jako skuteczny bioaktywny opatrunek na ranę. Ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie Biomaterials.

Źródło: Daily Trust

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Opatrunki hydrofobowe w leczeniu ran

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *