Badanie: białko, które przyspieszy gojenie się rany
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera

Badanie: białko, które przyspieszy gojenie się rany

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Wrocławscy badacze z Zakładu Inżynierii Białka Wydziału Biotechnologii UWr pracują nad modyfikacją jednego z białek (FGF1), które mogłoby w przyszłości znaleźć zastosowanie w przyspieszeniu leczenia trudno gojących się ran, zrastaniu kości, tworzeniu naczyń krwionośnych oraz obniżaniu poziomu glukozy we krwi. W planach jest również wykorzystanie go jako nośnika leków do komórek nowotworowych.

Białko, które przyspiesza gojenie się ran

Naukowcy z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzają badania nad mechanizmami działania białek, starając się przy tym dokonać modyfikacji jednego z nich – FGF1 – metodą inżynierii genetycznej, tak aby w przyszłości mogło ono posłużyć do celów terapeutycznych. Białko to stanowi czynnik wzrostu oddziałujący na wiele typów komórek, np. komórki mięśni gładkich i nabłonka, wątroby, naskórka, tkanki łącznej, makrofagi i komórki nerwowych, a także prowadzi m.in. do ich podziału poprzez stymulację syntezy DNA.

FGF1 przyspiesza gojenie się ran i zrastanie kości, uczestniczy także w tworzeniu nowych naczyń krwionośnych i obniża poziom glukozy we krwi, może także znaleźć zastosowanie jak nośnik leków do komórek nowotworowych – powiedziała w rozmowie z PAP dr hab. Małgorzata Zakrzewska z Zakładu Inżynierii Białka UWr.

Jak podaje PAP, aktywacja receptorów na powierzchni komórek oraz ich wewnątrzkomórkowa aktywność sprawia, że białko FGF1 może promować przeżycie komórek, a także zabezpieczać je przed niekorzystnymi warunkami. Oprócz tego FGF1 zapobiega programowanej śmierci komórki – apoptozie. Przeprowadzane przez wrocławskich naukowców mutacje i modyfikacje natomiast mają na celu ulepszenie bądź zmienienie jego właściwości.

– Sprawdzamy, jak badane przez nas warianty białka wpływają na podziały komórkowe, namnażanie się i migrację zarówno zdrowych, jak i chorobowo zmienionych, nowotworowych tkanek. Weryfikujemy także, gdzie w komórkach lokalizuje się białko FGF1, jak wydajnie przedostaje się ono do wnętrza komórki i jakie procesy aktywuje – tłumaczyła dr hab. Małgorzata Zakrzewska.

FGF1 jako lekarstwo na wiele chorób

Naukowcy z UWr sprawdzają również, czy białko ma poprawną strukturę oraz czy odpowiednio wiąże się z receptorami na powierzchni komórek. W swoich działaniach wykorzystują oni ludzkie komórki, wyhodowane w warunkach laboratoryjnych.

– Korzystając z technologii rekombinowanego DNA jesteśmy w stanie wydajnie produkować to ludzkie białko w komórkach bakteryjnych. Sekwencję DNA ludzkiego białka klonujemy do specjalnego konstruktu genetycznego, który następnie wprowadzamy do bakterii Escherichia coli. W warunkach laboratoryjnych uzyskujemy w ten sposób duże ilości białka, które następnie starannie oczyszczamy – wyjaśniła dr Zakrzewska.

Ponadto zdaniem zespołu badaczy, dzięki swoim szczególnym właściwościom, białko FGF1 w przyszłości będzie mogło zostać wykorzystane w leczeniu wielu chorób. Wśród jego szczególnych cech wymieniają oni m.in. naprawę tkanek, przyspieszenie procesu gojenia, a nawet leczenie ran trudno gojących się, złamań czy uszkodzeń nerwów. Poza tym kolejną właściwością FGF1 jest fakt, że chroni komórki przed promieniowaniem gamma.

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Metabolizm białka u chorych oparzonych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *