Badanie: e-papierosy mogą negatywnie wpływać na proces gojenia ran
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Pod sliderem

Badanie: e-papierosy mogą negatywnie wpływać na proces gojenia ran

Negatywny wpływ tradycyjnych papierosów na gojenie ran został już wielokrotnie udowodniony w badaniach przeprowadzonych na całym świecie. Okazuje się jednak, że równie niekorzystnie na ten proces mogą wpływać tzw. e-papierosy, które – zdaniem ekspertów z Boston Medical Center – także utrudniają chirurgiczne leczenie ran.

Badanie wpływu e-papierosów na gojenie ran

Niekorzystny wpływ tradycyjnego palenia papierosów na gojenie się ran został już gruntownie zbadany, również na polu chirurgicznym. Obecnie zaleca się, aby pacjenci rzucili palenie na kilka miesięcy przed planowaną operacją, jeśli to tylko możliwe. Jednak alternatywne opcje dla palenia, takie jak elektroniczne papierosy (e-papierosy), coraz bardziej zyskują na popularności, wciąż jednak nie przeprowadzono jeszcze znaczących badań dotyczących tego, czy jest to bezpieczniejsza alternatywa, szczególnie w okresie przedoperacyjnym. Naukowcy z Boston Medical Center (BMC) postanowili to zmienić – przeprowadzili badanie, podczas którego obserwowali trzy grupy uczestników: palących tradycyjne papierosy, papierosy elektroniczne oraz osoby niepalące. W tym czasie badacze sprawdzali m.in. poziom kotyniny w surowicy oraz biomarker narażenia na dym tytoniowy.  Następnie naukowcy stworzyli niewielkie rany na skórze i codziennie monitorowali je pod kątem żywotności tkanek oraz szybkości gojenia. Po dwóch tygodniach naukowcy odkryli, że nastąpiła statystycznie większa umieralność tkanek w grupach narażonych na e-papierosy lub tradycyjne papierosy, w porównaniu z osobami niepalącymi.

E-papierosy nie są bezpieczniejszą alternatywą

– Na podstawie naszych ustaleń e-papierosy nie są bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych papierosów, w odniesieniu do szybkości gojenia się rany. Zarówno specjaliści, jak i pacjenci muszą zrozumieć ryzyko związane z paleniem obu rodzajów papierosów, aby mogli zapewnienie największego możliwego bezpieczeństwa przed i po zabiegu – powiedział Jeffrey Spiegel, jeden z autorów badania.

Zgodnie z nowym badaniem, palenie e-papierosa negatywnie wpływa na gojenie się ran skóry, przyczyniając się do spowolnionego leczenia uszkodzeń skóry podobnego do tradycyjnych papierosów. Zespół z Boston Medical Center (BMC) wykazał, że ekspozycja zarówno na e-papierosy, jak i na substancje pochodzące z papierosów tradycyjnych w modelach eksperymentalnych prowadziły do zwiększonego obumierania tkanek, co jednocześnie znacznie opóźniało gojenie się ran. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of JAMA Facial Plastic Surgery”.

Źródło: ndtv.com

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Study of risk factors in patients where pectoralis major flap was used in head and neck onco-reconstruction

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *