Badanie: hormon regenerujący kończyny u żaby może w przyszłości pomóc ludziom
Badania naukowe Newsy Pod sliderem

Badanie: hormon regenerujący kończyny u żaby może w przyszłości pomóc ludziom

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Tufts University w Massachusetts dokonali przełomowego odkrycia, które w przyszłości może pomóc ludziom po amputacjach – poprzez zwiększenie stężenia odpowiednio dobranych hormonów sprawili, że żabie odrosła noga. Badacze mają nadzieję, że wkrótce uda im się znaleźć takie połączenie inkretów, które umożliwi ludzkiemu organizmowi samodzielną regenerację kończyn.

Większe stężenie hormonu pomaga regenerować kończyny

Jak wiadomo, kilka rodzajów zwierząt, w tym płazińce, ryby i niektóre płazy, może w pewnym stopniu zregenerować uszkodzone części ciała. Jednak – poza nielicznymi wyjątkami – ssaki w toku swojej ewolucji zdają się tracić tę umiejętność. Zespół naukowców z Tufts University w Massachusetts pod kierunkiem dr. Michaela Levina postanowił sprawdzić, czy zdolności te mogą zostać pobudzone poprzez odpowiednio dobrane substancje chemiczne. Do swoich badań wykorzystali jeden z gatunków żaby afrykańskiej, u której zdolności regeneracyjne kończyn są stosunkowo słabe. Jeżeli tracą one nogę, zwykle odrasta im jedynie cienka gumowatej tkanki chrzęstnej. Aby to zmienić, badacze z Tufts University w warunkach laboratoryjnych „nakłaniali” te płazy do ponownego wyhodowania szerszej, przypominającej wiosło kończyny z kościami, nerwami i naczyniami krwionośnymi.

Rezultat ten udało się osiągnąć dzięki progesteronowi, który znany jest przede wszystkim jako żeński hormon płciowy, ale ma również swój udział w procesie regeneracji ran. Do organizmu żaby dostarczono go za pomocą tzw. bioreaktora, czyli niewielkiego urządzenia zawierającego żel z dodatkiem progesteronu, które umieszczono w ranie bezpośrednio po amputacji kończyny. Okazało się, że pozostawienie bioreaktora z progesteronem na 24 godziny spowodowało pobudzenie rozwoju tkanek przez następnych 9 miesięcy. Ponadto będące przedmiotem eksperymentu żaby były w stanie wykorzystywać zregenerowane, przypominające wiosło kończyny do wykonywania podstawowych ruchów oraz do pływania. Dla porównania naukowcy u części płazów wszczepili bioreaktor niezawierający żelu z progesteronem – w ich przypadku zregenerowana kończyna była mniejsza i przypominała kształtem kolec.

Regeneracja kończyn możliwa u ludzi?

Następnym krokiem naukowców było wykorzystanie bardziej złożonych mieszanek hormonów i substancji chemicznych w bioreaktorze. Przyczyniło się to do odkrycia, że takie działanie powoduje u żab odrastanie lepiej uformowanych kończyn z częściowymi płetwonogami. Dr Michael Levin i jego zespół uważają, że ich odkrycie może w przyszłości sprawić, że kończyny będą odrastać również u ludzi.

– Bardzo krótka stymulacja może dostarczyć organizmowi bardzo złożonego zestawu instrukcji – powiedział kierownik badania, dr Micheal Levin.

Naukowiec uważa, że ludzie ciało także będzie w stanie samodzielnie regenerować kończyny, jeżeli tylko uda się znaleźć odpowiednią mieszankę hormonów i substancji, a następnie umieścić ją w powiększonym bioreaktorze.

– Ciało wie, jak stworzyć kończynę, we końcu doszło to tego podczas rozwoju embrionalnego – zaznaczył dr Levin.

Źródło: NewScientist

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Czynniki ryzyka rozwoju odleżyn u chorych po amputacji kończyny dolnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *