Badanie: krem wspomagający gojenie ran przy recesywnej postaci EB
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Pod sliderem

Badanie: krem wspomagający gojenie ran przy recesywnej postaci EB

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Austriaccy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że niewielka dawka kalcypotriolu podawanego w formie maści może poprawić gojenie ran i zapobiegać infekcjom u pacjentów, którzy cierpią na recesywną postać pęcherzowego oddzielania się naskórka (EB). Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Scientific Report”.

Witamina D w maści wspiera gojenie ran

W swoim badaniu austriaccy naukowcy postanowili przyjrzeć się wpływowi witaminy D3 na leczenie ran przewlekłych oraz występowanie zakażeń u pacjentów borykających się z recesywną postacią EB (Epidermolysis Bullosa), czyli pęcherzowego oddzielania się naskórka. Wykazano bowiem, że witamina D3 ma niemałe znaczenie m.in. w procesie naprawy tkanek i wytwarzania peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Naturalne zaopatrzenie się w tę witaminę wynika przede wszystkim z ekspozycji na słońce, co z kolei pozwala skórze i innym narządom przekształcić ją w aktywną formę, zwaną kalcytriolem. Aby sprawdzić, jak substancja ta wpływa na rany trudno gojące się, naukowcy przeprowadzili badanie polegające na wyhodowaniu skóry zawierającej keratynocyty obecne przy recesywnej postaci EB (RDEB), a następnie wykonaniu na niej zadrapania i zaaplikowaniu małej dawki kalcytriolu w maści, która obecnie jest już stosowana m.in. do leczenia łuszczycy. Okazało się, że po jej nałożeniu rana zniknęła znacznie szybciej, poprawiło się również uwalnianie przez komórki skóry związków przeciwdrobnoustrojowych. Inną niezwykle ważną obserwacją było to, że zaaplikowanie kalcypotriolu do komórek raka skóry znacznie zmniejszyło ich proliferację.

Widoczne efekty u uczestniczki badania

Opierając się na obiecujących wynikach badań laboratoryjnych, naukowcy postanowili przetestować maść zawierająca kalcypotriol w niewielkich dawkach na 75-letniej pacjentce z recesywnym EB, u której pojawiła się również przewlekła rana na jednej z nóg. Po zaaplikowaniu kalcypotriolu rana całkowicie zamknęła się w ciągu 2 tygodni i nie rozeszła się podczas pozostałej części 28-dniowego cyklu terapeutycznego. Po zagojeniu się rany rodzaj występujących tam bakterii również zaczął powoli zbliżać się do zdrowej, ludzkiej tkanki. Z początku interwencji medycznej rana była w znacznym stopniu skolonizowana przez bakterię Staphylococcus aureus, czyli gatunek, który stwarza ogromne ryzyko poważnej infekcji. Jednakże pod koniec 28-dniowego leczenia kalcypotriolem uszkodzenie skórne zostało całkowicie oczyszczone. Pacjentka zgłosiła również zmniejszenie świądu i bólu w okolicy rany.

– Połączone efekty gojenia się ran oraz działań przeciwbakteryjnych i przeciwnowotworowych wskazują, że kalcypotriol może stanowić istotną opcję terapeutyczną dla pacjentów z RDBE – można przeczytać w publikacji. – Dodatkowo, znany profil bezpieczeństwa kalcypotriolu umożliwia szybką zmianę przeznaczenia do zastosowań również w innych celach.

Zachęceni pozytywnymi wynikami badacze wdrożyli drugą fazę eksperymentu, aby ocenić inne zastosowania maści zawierającej kalcypotriol.

Pierwsza skuteczna terapia zaintekowanych ran w RDEB

RDEB jest powodowany przez mutacje w genie COL7A1, które dostarcza instrukcji, jak produkować kolagen typu VII, kluczowy składnik biorący udział w przyłączeniu górnej warstwy skóry, czyli naskórka, do jego leżącej poniżej warstwy, skóry właściwej. Ponieważ pacjenci z RDEB mają poważny niedobór białka kolagenu typu VII, rozwijają się w nich przewlekłe rany podatne na infekcje mikrobiologiczne, które często powodują pogorszenie stanu zdrowia. Ponad u 90% tych pacjentów w miejscach rany rozwija się również agresywna postać raka skóry, zwana rakiem płaskokomórkowym. Uważa się, że wpływ na to ma proces zapalny w zainfekowanych ranach, stąd zdaniem niektórych badaczy „miejscowe środki przeciwdrobnoustrojowe i miejscowe leczenie to niezwykle ważne czynniki w terapii ran oraz prawdopodobnie w profilaktyce raka w RDEB. Dotychczas jednak nie opracowano żadnej skutecznej terapii poważnie zainfekowanych ran w recesywnej postaci EB.

Pełną treść artykułu znaleźć można TUTAJ.

Źródło: Epidermolysis Bullosa News

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Guz Degosa – rzadki guz naskórka. Opis przypadku klinicznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *