Jak wynika z badania sondażowego przeprowadzonego przez Europejską Akademię Dermatologii i Wenerologii, nawet 1,71 proc. dorosłych Europejczyków (około 7,3 mln osób) choruje na raka skóry. Podczas wiosennego sympozjum tej organizacji w Lublanie (Słowenia) eksperci wskazali na pilną potrzebę poszerzenia działań edukacyjnych na temat raka skóry w Europie.
Jak zaznaczyli specjaliści Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (European Academy of Dermatology and Venereology; EADV) statystyki te są zatrważające, mimo tego, że rak skóry jest jednym z najłatwiejszych do uniknięcia nowotworów. Większość spowodowana jest uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UV, przed którymi można się skutecznie chronić.
Nowotwór skóry istotnie wpływa na jakość życia
Badania sondażowe pt. „Obciążenia Chorobami Skóry” przeprowadzono wśród 44 689 dorosłych z 27 krajów. Eksperci EADV wskazali, że głównym powodem, dla którego pacjenci konsultowali się z dermatologiem w ciągu ostatnich 12 miesięcy, była kontrola pieprzyka lub badanie przesiewowe w kierunku raka skóry.
U 0,6 proc. ankietowanych pacjentów zdiagnozowano czerniaka, najbardziej śmiertelną postać raka skóry. Najpowszechniejsze w tej grupie okazały się nowotwory keratynocytowe, do których należą raki podstawnokomórkowe i płaskonabłonkowe. Są to najpowszechniejsze typy nowotworów, a częstość ich występowania stale rośnie. Szacuje się, że do 2040 r. liczba zachorowań może wzrosnąć o ponad 40 proc.
Prawie połowa ankietowanych (46,6 proc.), u których zdiagnozowano nowotwór skóry, podkreślała, że czuje się umiarkowanie lub skrajnie niespokojna i przygnębiona. Pacjenci odczuwają niepokój i strach przed bliznami pooperacyjnymi, śmiercią i przerzutami nowotworowymi, co wpływa na zmianę ich jakości życia. Prawie trzech na pięciu uczestników badań przyznało, że nowotwór negatywnie wpływa również na ich życie zawodowe.
Eksperci: należy podjąć działania w celu zapobiegania nowotworom skóry w Europie
Marie-Aleth Richard, profesor Szpitala Uniwersyteckiego w La Timone w Marsylii, członek zarządu EADV prowadząca badanie, zaznaczyła, że wyniki tych badań wskazują na pilną potrzebę podjęcia działań w celu zapobiegania rakowi skóry.
– Rak skóry należy do 40 proc. nowotworów, którym można zapobiegać i których częstość występowania moglibyśmy znacznie zmniejszyć, gdybyśmy zapewnili społeczeństwu bardziej spójną i powszechną edukację – dodała ekspertka.
Niemal 50 proc. pacjentów uznało dermatologów jako najlepszych ekspertów w dziedzinie raka skóry. Dlatego, jak wskazują eksperci EADV, to właśnie ci specjaliści odgrywają największą rolę w edukacji pacjentów i społeczeństwa na temat zapobiegania nowotworom skóry.
Prof. Alexander Stratigos, prezes EADV, dodał, że dermatolodzy powinni promować wiedzę na temat zapobiegania rakowi skóry czy środków chroniących przed promieniowaniem UV. Prezes EADV wezwał również do usprawnienia systemu rejestracji przypadków raka skóry w całej Europie, co pomogłoby identyfikować grupy najbardziej zagrożone.
Źródło: eadvsymposium2022.org