Badanie: rakotwórczy pasożyt wątroby może wspomóc leczenie ran przewlekłych
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Nowe technologie Pod sliderem

Badanie: rakotwórczy pasożyt wątroby może wspomóc leczenie ran przewlekłych

Badacze z James Cook University w Cairns odkryli, że wykorzystanie pasożyta wątroby, uznawanego dotychczas za rakotwórczy, może stanowić nową, rewolucyjną metodę leczenia trudno gojących się ran u pacjentów z cukrzycą. Z przeprowadzonych na myszach badań wynika, że terapia ta przyspiesza gojenie aż o 43%.

Białko pasożyta skuteczne w leczeniu ran

Badacze z Queensland postanowili sprawdzić, czy białka występującej w południowo-wschodniej Azji motylicy wątrobowej, czyli pasożyta, który dotychczas uznawany był za rakotwórczy, mogą znacznie przyspieszyć i wspomóc leczenie trudno gojących się ran. Jeden z naukowców pracujących nad tą nową metodą, dr Michael Smout z James Cook University w Cairns powiedział, że choć istnieje już jeden lek o podobnym mechanizmie dostępny na całym świecie, jego sukces był ograniczony – zaledwie w co drugim przypadku szansa na poprawę leczenia wzrastała o 22%. Podstawą do rozpoczęcia eksperymentu była chęć zbadania, czy innowacyjny lek, nad którym pracuje jego zespół, mógłby zrobić o wiele lepiej. Ich testy na myszach wykazały poprawę o 43% w gojeniu się ran. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki „tajnej sztuczce” pasożyta i przeprojektować obecne w jego organizmie białko z rodziny granulin na mniejsze, prostsze cząsteczki, które zostaną dodane do stosowanego miejscowo kremu. Do tej pory badacze przetestowali go wyłącznie na myszach, jednak mają nadzieję uzyskać fundusze na przeprowadzenie próby klinicznej na małą skalę, a następnie rozpocząć masową produkcję leku.

Nietypowa metoda walki z ranami spowodowanymi cukrzycą

Zainteresowanie badaczy z James Cook University w Cairns pasożytem wątroby z południowo-wschodniej Azji rozpoczęło się bardzo nietypowo – pierwotnie specjaliści planowali bowiem wyeliminować go za pomocą szczepionki. Fluke, bo tak nazywa się pasożyt, najczęściej występuje w Tajlandii i zazwyczaj przenosi się na człowieka przez niedogotowane lub surowe ryby, atakując wątrobę, a często prowadząc również do raka dróg żółciowych. Jego właściwości lecznicze nie były dotychczas znane, jednak naukowcy przewidują, że może on stanowić skuteczną metodę walki z ranami przewlekłymi, powstającymi m.in. na skutek cukrzycy.

– Każdego dnia 12 australijskich diabetyków amputuje kończynę z powodu przewlekłej rany. Na całym świecie dzieje się to co 30 sekund – powiedział dr Michael Smout. – Jeśli [u pacjenta z cukrzycą] amputowana zostaje kończyna, pięcioletni wskaźnik przeżywalności wynosi jedynie 50%, dlatego tak ważne jest, aby rany zostały wyleczone, zanim pacjent dotrze do tego punktu.

Źródło: Pharmacy News

Przeczytaj również: Jak leczyć zespół stopy cukrzycowej?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Zachowania zdrowotne pacjentów z cukrzycą w zakresie prewencji zespołu stopy cukrzycowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *