Badanie: skutki starzenia się skóry różnią się w zależności od pochodzenia etnicznego
Badania naukowe Dermatologia Newsy Pielęgnacja Pod sliderem

Badanie: skutki starzenia się skóry różnią się w zależności od pochodzenia etnicznego

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Postępujące starzenie się społeczeństwa wpływa nie tylko na stan zdrowia pacjentów, ale również na wygląd ich skóry i związane z nią schorzenia wynikające z wieku. Zespół badaczy z Boston Medical Center postanowił zbadać różnice w procesie starzenia skóry u osób o różnym pochodzeniu etnicznym. Wyniki okazały się zaskakujące.

Badacze zaobserwowali szereg różnic w starzeniu się różnych rodzajów skóry

Jak wynika z prognoz, populacja w Stanach Zjednoczonych będzie coraz starsza – dane pokazują, że do 2030 roku niemal 40% Amerykanów przekroczy 65 lat. Ponieważ ludzie żyją dłużej, ich skóra nie tylko starzeje się przez więcej lat, ale jest również bardziej narażona na różnorodne czynniki środowiskowe, takie jak np. światło słoneczne, co może powodować związane ze starzeniem uszkodzenia skóry.

Dr Neelam Vashi, dyrektor Center for Ethnic Skin w Boston Medical Center, opublikował artykuł przeglądowy w czasopiśmie „Clinics in Dermatology”, w którym omówiono, jak przebiega proces starzenia się skóry oraz jakie różnice w tym procesie występują w różnych jej rodzajach. Wzięto również pod uwagę naturalne uwarunkowania pacjentów, narażenie na czynniki środowiskowe oraz uwarunkowania genetyczne. W ramach przeglądu zespół dr. Vashi przeanalizował 41 artykułów opublikowanych w latach 1970–2018, które skupiały się na starzeniu się skóry u osób o różnym pochodzeniu etnicznym. Dane zawarte w artykułach pokazują, że wszystkie rodzaje skóry w wyniku ekspozycji na promienie ultrafioletowe słońca wykazują oznaki uszkodzenia, wśród których wyróżnia się m.in. przebarwienia, utratę kolagenu oraz raka skóry.

Ponadto wysnuli oni kilka kluczowych wniosków dotyczących różnic w procesie starzenia u osób o różnym pochodzeniu etnicznym, wśród których wyróżnić można to, że:

  • poziom melaniny stanowi kluczową różnicę w przypadku skóry jasnej i ciemnej,
  • osoby innej rasy niż biała są bardziej narażone na zmiany pigmentacji (dyschromię),
  • kluczowe różnice w ilości fibroblastów, czyli komórek skóry wspierających gojenie ran i odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, wpływają na zwiększoną grubość skóry u afroamerykańskich pacjentów, co sprawia, że zmarszczki pojawiają się u nich kilka lat później niż u osób o białej skórze,
  • pacjenci pochodzenia wschodnioazjatyckiego mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień, ale zmarszczki nie powstają tak szybko w procesie starzenia się,
  • u pacjentów pochodzenia hiszpańskiego również obserwuje się mniej zmarszczek niż u osób o jasnej karnacji w tym samym wieku,
  • pacjenci pochodzenia kaukaskiego (europejskiego, północnoafrykańskiego oraz osoby z południowo-zachodniej Azji) częściej mają cieńszą skórę, przez co szybciej doświadczają zmarszczek oraz utraty elastyczności skóry

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

– Starzenie się jest nieuniknione, dlatego każda osoba, niezależnie od pochodzenia, doświadczy tego, jak jej skóra zmienia się wraz z wiekiem – powiedział dr Vashi, który jest również profesorem dermatologii w Boston University School of Medicine.

Jako dermatolog, dr Vashi leczy dużą liczbę pacjentów na różnorodne schorzenia związane ze starzeniem się. Jedynym działaniem, który zaleca w każdym przypadku, jest ochrona przed promieniowaniem UV, gdyż to pomaga utrzymać zdrowie każdego rodzaju skóry.

Rak skóry jest najczęstszym typem nowotworu w USA, więc stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym ma niezwykle istotne znaczenie w ochronie skóry – dodał ekspert.

Jak zaznaczył dr Vashi, inne dostępne metody walki z oznakami starzenia się skóry obejmują:

  • środki miejscowe, przeciwutleniacze, peelingi chemiczne i lasery pomocne w leczeniu dyschromii,
  • toksyna botulinowa oraz wypełniacze tkanek miękkich, które pozwalają walczyć ze zmarszczkami i redukować obwisłą skórę.

Źródło: EurekAlert

Przeczytaj również: Eksperci: stosowanie kosmetyków z filtrami UV podstawą profilaktyki czerniaka i raka skóry

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Zastosowanie kwasu hialuronowego w leczeniu ran w świetle najnowszych doniesień naukowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *