Badanie: u palaczy częściej występują komplikacje po usunięciu raka skóry
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Pod sliderem Profilaktyka

Badanie: u palaczy częściej występują komplikacje po usunięciu raka skóry

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jak wynika z amerykańskich badań, powikłania po operacji raka skóry mogą być częstsze u palaczy i byłych palaczy. Jak powiedział jeden z autorów analizy: „Palenie uszkadza małe naczynia krwionośne w wielu narządach, w tym w skórze. Gorsze krążenie spowalnia gojenie i naraża pacjentów na komplikacje, takie jak zakażenie”.

„Palenie ma niekorzystny wpływ na gojenie ran i wyniki leczenia”

Naukowcy zbadali wyniki po rekonstrukcji Mohsa – operacji usuwania zmiany nowotworowej skóry. Po wycięciu raka, znajdującego się najczęściej na głowie, twarzy lub szyi, chirurdzy mogą zamknąć miejsce za pomocą płata wykonanego z tkanki pacjenta bądź  przeszczepu skóry pobranej z innego obszaru ciała.

Podczas analizy naukowcy zbadali wyniki 1008 pacjentów, którzy przeszli rekonstrukcję Mohsa z użyciem płatów lub przeszczepów skóry, w tym 128 obecnych palaczy i 385 byłych palaczy. W porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły, osoby palące były ponad 9 razy bardziej narażone na powikłania, takie jak infekcje, skrzepy, krwiaki, niekontrolowane krwawienie bądź obumarcie tkanki skórnej. Byli palacze natomiast mieli o 3 razy większe ryzyko ostrych powikłań pooperacyjnych.

– Palenie ma niekorzystny wpływ na gojenie i wyniki leczenia. Zostało to udokumentowane w innych badaniach, ale nigdy wcześniej nie sprawdzono wpływu palenia na terapie z wykorzystaniem płatów tkankowych i przeszczepów po usunięciu raka skóry – powiedział prof. Ian Maher, specjalista w dziedzinie dermatologii z University of Minnesota w Minneapolis i główny autor badania. – Dobry obieg krwi jest niezbędny do prawidłowego leczenia. Palenie uszkadza małe naczynia krwionośne w wielu narządach, w tym na skórze. Gorsze krążenie spowalnia gojenie i stawia pacjentów na komplikacje, takie jak infekcja.

Ogółem 41 uczestników badania, czyli 4,1%, miało ostre powikłania. Obejmowało to 19 przypadków infekcji, 10 przypadków martwicy lub martwej tkanki w miejscu płata lub przeszczepu, 10 przypadków rozejścia się rany oraz 6 przypadków skrzepów lub niekontrolowanego krwawienia. U niektórych pacjentów jednoczasowo wystąpiło więcej niż jedno powikłanie.

„Skład chemiczny wyrobów tytoniowych wpływa na integralność skóry”

Jednym z ograniczeń badania okazało się to, że naukowcom brakowało danych dotyczących tego, jak długo dane osoby paliły oraz kiedy niektórzy uczestniczy mogli rzucić palenie.

– Mimo to obecni i byli palacze powinni być świadomi, że mają większe ryzyko ostrych powikłań, a więc robić co w ich mocy, aby zminimalizować to ryzyko – powiedział dr James Dinulos, założyciel Seacoast Dermatology w Portsmouth, New Hampshire. – Palenie niekorzystnie wpływa na wczesne fazy gojenia się ran, co prowadzi do zwiększonych komplikacji, które zostały opisane w badaniu. Jest prawdopodobne, że skład chemiczny wyrobów tytoniowych wpływa na integralność skóry w dłuższej perspektywie, zwłaszcza jeśli pacjent jest długoletnim palaczem, a niektóre zmiany fizjologiczne mogą być nieodwracalne.

Specjalista dodał również, że rzucenie palenia jest nadal lepsze niż jego kontynuowanie, a u niektórych pacjentów możliwe jest opóźnienie operacji, aby mieli czas na zrezygnowanie z wyrobów tytoniowych.

– Dobrze wiadomo, że rzucenie palenia może odwrócić niekorzystne skutki palenia, w tym poprawić wydolność płuc, czynności układu sercowo-naczyniowego, a także zmniejszyć ryzyko udaru i zachorowania na raka – powiedział dr Graham Warren z Hollings Cancer Center w Medical University of South Carolina w Charleston.

Źródło: Reuters.com

Przeczytaj również: Badanie: liquidy do e-papierosów zwiększają prawdopodobieństwo chorób układu krążenia

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Zastosowanie przygotowywanych w banku tkanek przeszczepów tkankowych i komórkowych w leczeniu oparzeń oraz ran przewlekłych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *