Bandaż z miniaturowymi igłami w leczeniu ran przewlekłych
Leczenie ran Newsy Nowe technologie Pod sliderem

Bandaż z miniaturowymi igłami w leczeniu ran przewlekłych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z University of Connecticut, University of Nebraska–Lincoln i Harvard Medical School zaprojektowali zdalnie sterowany, „inteligentny” bandaż, który potrafi precyzyjnie dostarczać leki do rany. Jak zaznaczyli na łamach „Advanced Functional Materials”, nowy bandaż mógłby poprawić opiekę kliniczną nad osobami z przewlekłymi ranami, takimi jak owrzodzenia, stopa cukrzycowa, odleżyny czy oparzenia.

Dzięki opracowaniu „inteligentnego” bandaża, lekarze będą mogli zaprogramować odpowiednie, dostosowane indywidualnie do pacjenta dawkowanie leków, bez konieczności wizyty domowej czy hospitalizacji.

– To ważny krok naprzód w inżynierii zaawansowanych opatrunków, które ułatwiają gojenie się trudnych do leczenia ran. Co ważne, taki bandaż nie musi być ciągle zmieniany – przekonuje dr Ali Tamayol, główny autor badania.

Inteligentny bandaż dostarczy niezbędne leki

Badacz dodał, iż proces gojenia ran jest skomplikowany i wieloetapowy, a na każdym z takich etapów, czyli w różnych stadiach regeneracji tkanek, potrzebne są inne leki. Dlatego doskonale sprawdzi się tu nowatorski bandaż, którego zadaniem będzie dostarczenie odpowiedniej dawki leku przy minimalnej inwazyjności.

Uwalnianie leków kontrolowane jest bezprzewodowo przez lekarza za pomocą specjalnej platformy. Leki wstrzykiwane są dzięki miniaturowym igłom, które znajdują się w bandażu. Mają one zdolność przenikania do głębszych warstw łożyska rany, co wywołuje jedynie niewielki ból, bez stanu zapalnego.

Testy innowacyjnego bandaża

Bandaż został opracowany na podstawie badań, przeprowadzonych początkowo na liniach komórkowych, później natomiast na myszach z cukrzycą oraz znacznym uszkodzeniem skóry. Zastosowanie przedstawionej technologii w gojeniu ran u zwierząt sprawdziło się, ponieważ zmiany zanikały, nie pozostawiając blizn.

– Dowodzi to, że bandaże znacząco poprawiają tempo i jakość gojenia się ran w przypadku ran cukrzycowych – podkreślają autorzy wynalazku.

Według naukowców, opracowany bandaż może zminimalizować problem ran przewlekłych, a nawet zastąpić aktualnie działające systemy leczenia ran.

Źródło: tvp.info

Przeczytaj także: Martwica – jakie są jej rodzaje i jak z nią postępować?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Wzajemne oddziaływania drobnoustrojów w biofilmach wielogatunkowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *