Opatrunek Biatain® Silicone został opracowany z wykorzystaniem unikalnej technologii 3DFit™. Dzięki niej jest w stanie dopasować się do łożyska rany, wypełnić martwą przestrzeń, jak również zapobiec gromadzeniu się wysięku.
Sprawdź najważniejsze informacje o opatrunku:
- Jak działa opatrunek?
- Na jakie rany można go stosować?
- Przeciwwskazania w stosowaniu
- Czy opatrunek można przycinać?
- Jak założyć opatrunek?
- Jak często należy zmieniać opatrunek?
- Jakie rodzaje opatrunku są dostępne?
- Czy na opatrunek przysługuje refundacja?
- Gdzie kupić opatrunek?
Jak działa opatrunek?
Dzięki unikalnej technologii 3DFit™ opatrunek Biatain® Silicone stwarza optymalne warunki do gojenia się rany. Pianka w kontakcie z wysiękiem dopasowuje się do łożyska rany, komórki mikrokapilarne wchłaniają wysięk pionowo i rozprowadzają go poziomo.
Dzięki wysokiej chłonności wysięku opatrunek Biatain® Silicone minimalizuje ryzyko gromadzenia się wysięku i maceracji skóry wokół rany. Wysięk zostaje zatrzymany w opatrunku nawet pod wpływem ucisku. Ponadto dzięki warstwie silikonowej zminimalizowany został ból odczuwany przez pacjenta podczas zmiany opatrunku. Opatrunek jest wygodny w użytkowaniu, nie uwiera oraz nie przeszkadza podczas zakładania odzieży.
Na jakie rany można go stosować?
Opatrunek Biatain® Silicone dostosowuje się do ran o głębokości do 2 cm. Może być połączony z terapią kompresyjną. Ponadto jest zalecany do różnego rodzaju ran, zarówno tych z małym wysiękiem, jak i dużym.
Sprawdza się w leczeniu ran ostrych, takich jak m.in. miejsca pobrania, rany pooperacyjne i rany pourazowe. Zalecany jest również w leczeniu niezakażonych ran przewlekłych, takich jak owrzodzenia podudzi, owrzodzenia odleżynowe czy owrzodzenia w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej. Opatrunek Biatain® Silicone sprawdzi się również w profilaktyce powstawania pęcherzy pooperacyjnych.
Jak założyć opatrunek?
Opatrunek Biatain® Silicone posiada 3-częściowy system folii ochronnych ułatwiających aseptyczną aplikację.
Przed założeniem opatrunku należy:
- opłukać ranę roztworem soli fizjologicznej lub wodą oraz delikatnie osuszyć skórę wokół niej (Nie potwierdzono bezpiecznego stosowania opatrunków piankowych Biatain® z innymi środkami czyszczącymi),
- w przypadku stosowania kremu, maści lub podobnego produktu należy pozostawić skórę do wyschnięcia,
- wyciągając opatrunek z opakowania należy stosować technikę aseptyczną. Nie dotykać czystej (niezadrukowanej) strony pianki. Zdjąć folię ochronną i umieścić część piankową opatrunku (większą od rany o ok. 1-2 cm) na ranie. Zdjąć folię na bokach.
Jak często należy zmieniać opatrunek?
Opatrunek Biatain® Silicone powinien pozostawać na ranie nie dłużej niż 7 dni. Należy go również zmienić, kiedy istnieją do tego wskazania kliniczne lub kiedy wysięk widoczny jest na jego krawędzi.
Jakie rodzaje opatrunku są dostępne?
Opatrunek Biatain® Silicone dostępny jest w kilku rozmiarach:
- 7,5 x 7,5 cm
- 10 x 10 cm
- 12,5 x 12,5 cm
- 17,5 x 17,5 cm
Opatrunek należy przechowywać w temperaturze od 15°C do 25°C.
Czy na opatrunek przysługuje refundacja?
Opatrunek Biatain® Silicone jest refundowany w rozmiarze 12,5 cm x 12,5 cm. Wskazaniem do refundacji są przewlekłe owrzodzenia. Pacjentom z tym wskazaniem przysługuje refundacja w 30% wartości ustalonego limitu. Do tej opłaty doliczana jest różnica między ceną detaliczną (100%) a wysokością limitu.
W pozostałych przypadkach obowiązuje odpłatność 100%.
Gdzie kupić opatrunek?
Opatrunek Biatain® Silicone dostępny jest niemalże w każdej aptece na terenie całej Polski (na zamówienie) oraz aptekach internetowych, m.in. tutaj: