Biokompatybilny klej nakładany specjalnym pistoletem ułatwi zamykanie ran
Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera Pielęgnacja

Biokompatybilny klej nakładany specjalnym pistoletem ułatwi zamykanie ran

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology stworzyli nowatorski, biokompatybilny klej i zaprojektowany do jego aplikowania na gorąco pistolet, które pozwalają w prosty sposób zamykać różnego rodzaju rany, nie powodując przy tym toksycznych skutków ubocznych. Ich wynalazek może w przyszłości zastąpić szwy i zszywki chirurgiczne.

Receptura kleju może być modyfikowana podczas przygotowywania

Rany i urazy tkanek miękkich zwykle zamyka się za pomocą szwów i zszywek chirurgicznych, które jednak pozostawiają po sobie ślady i mogą być bardzo nieprzyjemne dla pacjentów. W niektórych przypadkach, takich jak chirurgia kosmetyczna, wykorzystywane są specjalne kleje do łączenia tkanek ze sobą – ale zdarza się, że są one toksyczne bądź mają tendencję do zastygania w formę twardszą niż powstała tkanka. Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology stworzyli miękki biokompatybilny klej i zaprojektowany do jego aplikowania pistolet, które pozwalają szybko i łatwo zamykać różnego rodzaju rany, nie powodując przy tym toksycznych skutków ubocznych.

Klej jest wykonany z czteroramiennego polikaprolaktonu modyfikowanego N-hydroksysukcynimidem – biokompatybilnego materiału o niskiej temperaturze topnienia, który pozostaje miękki nawet w stanie stałym. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego pistoletu do klejenia, materiał wkładany jest do środka i popychany do przodu. Końcówka materiału zostaje wówczas podgrzana i poddana ciśnieniu, powodując jej stopienie i wyciekanie z pojemnika. Pozwala to na nałożenie kleju bezpośrednio na ranę za pomocą intuicyjnej techniki.

Co jednak najciekawsze, receptura samego kleju podczas przygotowywania może być modyfikowana na wiele sposobów, sprawiając, że stanie bardziej miękka lub twardsza, bardziej lub mniej lepka bądź będzie miała inną temperaturę topnienia. Placówki medyczne będą więc mogły zamówić materiał o dokładnej specyfikacji, aby dopasować go do konkretnego pacjenta, a nawet syntetyzować własną partię kleju bezpośrednio w klinice.

Chociaż badania kliniczne nad pistoletem i klejem nie zostały jeszcze przeprowadzone, eksperymenty in vitro i in vivo wykazały jego biokompatybilność i bezpieczeństwo u zwierząt. Badanie opublikowano w czasopiśmie „Advanced Functional Materials”.

Źródło: Medgadget

Przeczytaj również: Opracowano aktywowany światłem bio-klej, który rozciąga się wraz z mięśniem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *