Badania naukowe Leczenie ran Newsy Pod sliderem

Błękitna glina może zabijać drobnoustroje w ranach

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Przez wieki wiele kultur używało gliny jako lekarstwa na infekcje. Obecnie naukowcy z Arizona State University (ASU) i Mayo Clinic ustalili, że szczególnie niebieska glinka może skutecznie leczyć zainfekowane rany.

– Porównujemy ten mechanizm do konia trojańskiego […]. By zabić bakterie, dwa pierwiastki z gliny działają w tandemie. Jeden z nich – chemicznie zredukowane żelazo, którego niewielkie ilości są bakterii potrzebne do odżywiania – nakłania komórkę, by otworzyła swoją ścianę. Drugi – glin – zablokowuje ją w pozycji otwartej, umożliwiając napływ żelaza do środka. Nadmiar żelaza zatruwa komórkę, zabijając ją, gdy żelazo ulega utlenieniu – tłumaczyła Lynda Williams z Uniwersytetu Stanowego Arizony.

Glina na biofilm

Najnowsze badanie nad niebieską gliną, oparte jest na wcześniejszych analizach Arizona State University, które wykazały, że zredukowane chemicznie żelazo i aluminium w niebieskiej glinie z Oregonu jest w stanie zabijać bakterie w ranach. W nowych badaniach wykazano również, że roztwór zawierający glinkę jest skuteczny w przypadku biofilmu, złożonego ze szkodliwych bakterii, takich jak Escherichia coli i Staphylococcus aureus.

Zasadniczo samonośne kolonie bakterii występują w ok. 2/3 zainfekowanych ranach, z którymi spotyka się personel medyczny. Bakterie te często są odporne na działanie antybiotyków, ze względu na obecność chroniącej je powłoki.

Nie wszystkie odmiany gliny są skuteczne

– Dowiedliśmy, że ten rodzaj gliny jest w stanie niszczyć niektóre szczepy bakterii w warunkach laboratoryjnych, w tym bakterii rozwijających się jako biofilm, które stanowią wyzwanie podczas leczenia ran – mówi dr Robin Patel, jeden z autorów badania.
Oznacza to, że naukowcy udowodnili, że nie wszystkie rodzaje glinki mogą być skuteczne. Do tej pory przetestowano tylko jeden rodzaj roztworu glinki niebieskiej. W przyszłości badacze maja nadzieję stworzyć syntetyczny związek, który zaoferuje bezpieczne terapeutyczne działanie kluczowych minerałów, które naturalnie występują w glinie.
Artykuł na temat badań został niedawno opublikowany w International Journal of Antimicrobial Agents. Naukowcy z University of British Columbia także w przeszłości odnosili sukcesy używając glinki Kisameet w walce z bakteriami.

Źródło: New Atlas, Kopalnia Wiedzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *