Blizna po usunięciu znamienia – jak ją pielęgnować?
Blizny Leczenie ran Newsy Pielęgnacja Pod sliderem Rodzaje ran

Blizna po usunięciu znamienia – jak ją pielęgnować?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Przy obecnym poziomie medycyny małe znamiona usuwane są zazwyczaj laserowo, w trudniejszych przypadkach stosuje się metodę chirurgiczną. Niestety, oba te sposoby pozostawiają po sobie blizny – jednak odpowiednia pielęgnacja powinna je zminimalizować.

Rana – zarówno po usunięciu znamienia laserowo, jak i chirurgicznie – wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby skutecznie się zagoiła. Nie kończy się ona wraz ze ściągnięciem opatrunku.

Ogólne zasady

Najlepiej aby usuwać znamiona w okresie zimowym, kiedy rana nie będzie narażona na kontakt ze słońcem, a tym samym na przebarwienia. Przez pierwsze dni należy chronić podrażnione miejsce opatrunkami. Przy zmianie opatrunków warto używać środków dezynfekujących, które zapobiegną zakażeniu rany. Po ściągnięciu opatrunku na ranę nakładany powinien być krem z filtrem przez co najmniej miesiąc, co 3–4 godziny.

Laserowe usunięcie znamion

Przy laserowym usunięciu znamion powstanie blizn nie jest regułą, jednak zdarza się. Na pierwszym etapie rekonwalescencji należy pamiętać, aby nie usuwać warstwy tworzącej się na ranie oraz przestrzegać zasad pielęgnacji zasygnalizowanych przez lekarza. Kosmetolodzy sugerują użycie nadmanganianu potasu, który ma właściwości wysuszające i dezynfekujące ranę. Jeśli zaś chodzi o metody naturalne, radzi się, aby w procesie gojenia używać kakao i nawilżać miejsce olejem lub kremem.

Usunięcie chirurgiczne

Większe znamiona usuwane są metodą chirurgiczną, zwłaszcza w przypadku obecności komórek nowotworowych, kiedy to wycina się złośliwy fragment z bezpiecznym marginesem tkanki, aby wyeliminować ryzyko ponownego pojawienia się komórek rakowych. Ubytek w skórze w okresie 2–3 tygodni zostaje wypełniony w zewnętrznej części ranki nowo powstałą tkanką, natomiast głębsze warstwy skóry odbudowują się przez kilka miesięcy.

Staranna pielęgnacja blizny już na wczesnym etapie działa korzystnie na proces gojenia oraz hamuje rozwój tkanki łącznej, która odpowiada za powstawanie blizn przerostowych i bliznowców. Warto stosować preparaty zawierające heparynę, alantoinę oraz wyciąg z cebuli, który ma właściwości sprzyjające gojeniu się rany.

Używanie plastrów zawierających wspomniane substancje przez okres co najmniej 3 miesięcy, zapobiega tworzeniu niechcianych, wypukłych i przebarwionych blizn. Ponadto wśród właściwości plastra znajduje się łagodzenie swędzenia, pieczenia oraz uczucia napięcia, na które często skarżą się pacjenci.

Ślad pozostawiony po zabiegu początkowo jest zaczerwieniony i wklęsły, jednak odpowiednia pielęgnacja pomoże odzyskać prawidłową barwę oraz gładkość skóry. Część specjalistów poleca też preparaty na bazie silikonu, a także lampy LED, które pomagają zapobiec nieestetycznym przerostom i bliznowcom.

Przeczytaj również: Jak odróżnić czerniaka od niegroźnej zmiany skórnej?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w magazynie „Biblioteka Faktów”:

Rana po usunięciu zmiany skóry twarzy o podłożu raka podstawnokomórkowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *