Co zrobić po ugryzieniu przez psa? Rozmowa ze specjalistą leczenia ran przewlekłych
Newsy Obok slidera Rodzaje ran Zakażenia

Co zrobić po ugryzieniu przez psa? Rozmowa ze specjalistą leczenia ran przewlekłych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ok. 60 tys. osób rocznie, głównie w Azji i Afryce umiera z powodu wścieklizny. W rozmowie z Evereth News, z okazji Światowego Dnia Wścieklizny, Magdalena Mróz – pielęgniarka, specjalista w leczeniu ran przewlekłych opowiada, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc po ugryzieniu przez zwierzę oraz opieka nad taką raną.

Rany dzielimy na ostre i przewlekłe. Rozróżniamy je na podstawie patogenezy powstania oraz czasu gojenia. Rany ostre podlegają fizjologicznego procesowi gojenia się, w przeciwieństwie do ran przewlekłych, które w czasie 6-8 tygodni, nie poddały się uporządkowanemu procesowi gojenia.

– Tak więc rana po ugryzieniu przez zwierzę zaliczana jest to ran ostrych – tłumaczy specjalista w leczeniu ran przewlekłych. Należy jednak pamiętać, że rana ta nie jest mikrobiologicznie czysta. Ze względu na obecność licznych drobnoustrojów w jamie ustnej zwierzęcia, istnieje potencjalne ryzyko zakażenia rany. Tego typu rany są zaliczane do ran kąsanych, które są kombinacją ran szarpanych i tłuczonych. Dodatkowo istnieje ryzyko zakażenia wścieklizną lub laseczką tężca od zwierzęcia.

Pierwsza pomoc po ugryzieniu przez psa

Jak tłumaczy Magdalena Mróz, pierwsza pomoc w przypadku ugryzienia powinna uwzględnić umycie rany pod bieżącą wodą z mydłem oraz dezynfekcję rany. Do tego celu rekomendowane są nowoczesne preparaty do odkażania i płukania ran. Należy pamiętać, że woda utleniona została już dawno wycofana z leczenia ran, ze względu na jej wąskie spectrum działania oraz możliwość uszkodzenia komórek (tzw. działanie cytotoksyczne).

– Następnie należy opatrzyć ranę jałowym opatrunkiem oraz umocować bandażem – wyjaśniła pielęgniarka. Jeśli rana nieustannie krwawi lub zajmuje większą powierzchnię, albo pacjent odczuwa duży dyskomfort  i ból – należy udać się najlepiej od razu na SOR. Lekarz następnie oszacuje ryzyko zakażenia oraz podejmie decyzję czy ranę należy zszyć szwami chirurgicznymi.

Jak przypomniała specjalistka, rany zszywamy do ok. 6 h od urazu.

– Z każdą kolejną godziną ryzyko kolonizacji bakterii i rozwoju infekcji gwałtownie wzrasta – dodała. Jeśli rana krwawi  pomimo założenia opatrunku, należy od razu udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Opieka nad raną po ugryzieniu przez psa

Magdalena Mróz zwróciła uwagę, że w warunkach domowych zaleca się codzienną zmianę opatrunku. Ranę należy przemywać jałowym roztworem 0,9% NaCl, zdezynfekować, następnie osuszyć jałowym gazikiem i zaopatrzyć jałowym opatrunkiem. Jak dodała, w przypadku odklejenia, zabrudzenia czy przemoknięcia opatrunku, należy od razu zmienić opatrunek na nowy, z równoczesną dezynfekcją rany.

– Do konsekwencji, jakie niesie za sobą nieodpowiednie pielęgnowanie rany, zalicza się ryzyko rozwoju infekcji, powolne gojenie rany, ryzyko powstania widocznej blizny, a nawet bliznowca – powiedziała specjalista w leczeniu ran przewlekłych.

Jak dodała, do pielęgnacji rany potrzebny jest antyseptyk, następnie jałowe gaziki, jałowe opatrunki, a także bandaże dzianinowe do umocowania.

– Inaczej leczy się ranę zaopatrzoną szwami chirurgicznymi, a inaczej ranę otwartą – zaznaczyła specjalistka. Taką otwartą ranę można leczyć z powodzeniem hydrożelami i opatrunkami specjalistycznymi. Jeśli istnieje ryzyko zakażenia lub rana ma cechy stanu zapalnego, można użyć opatrunków z jonami srebra. Opatrunki te wykazują działanie p/zapalne oraz p/bakteryjne.

Odciążenie miejsca rany przepisem na szybsze jej gojenie

Według Magdaleny Mróz, należy pamiętać o odciążeniu miejsca, w którym znajduje się rana, a także chronić go od nadmiernego ucisku. Pozwoli to na szybsze zagojenie rany.

– Decyzję o podaniu antybiotyku podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę stan rany, potencjalne ryzyko jej zakażenia oraz stan ogólny pacjenta – wyjaśniła pielęgniarka. Lekarz podejmuje również decyzję o ewentualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie oraz przeciwko tężcowi. Po pogryzieniu przez psa szczepionkę przeciw wściekliźnie podaje się wg konkretnego schematu, który bierze pod uwagę pochodzenie zwierzęcia (czy jest to nasz domowy pies czy całkiem nam obcy), ogólny stan zwierzęcia oraz objawy, które mogą świadczyć o wściekliźnie.

Jak dodała specjalistka, takie zwierzę najlepiej jest poddać obserwacji u weterynarza.

„Główne powikłanie rany to zakażenie”

Wyróżniamy zakażenie miejscowe oraz uogólnione. Jak powiedziała Magdalena Mróz, w związku z tym oceniamy także stan ogólny pacjenta, czyli ewentualne osłabienie, dreszcze, wzrost temperatury ciała oraz złe samopoczucie.

– Podczas każdorazowej zmiany opatrunku, należy oceniać ranę pod kątem cech miejscowego stanu zapalnego – potwierdziła specjalista w leczeniu ran przewlekłych. Należą do nich ocieplenie miejsca wokół rany, ból, zaczerwienienie wokół rany, wyciek treści ropnej, także o nieprzyjemnym zapachu oraz obrzęk. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Do powikłań po ugryzieniu należy także ryzyko zakażenia wścieklizną lub laseczką tężca.

Jak podsumowała, w przypadku wystąpienia powikłań należy udać się jak najszybciej do lekarza, który podejmie decyzję o leczeniu miejscowym rany oraz konieczności podania antybiotyku czy szczepionek.

Rozmawiała: Natalia Janus

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Przeczytaj także: Dlaczego niektóre pasty do zębów mogą powodować owrzodzenie jamy ustnej?

One thought on “Co zrobić po ugryzieniu przez psa? Rozmowa ze specjalistą leczenia ran przewlekłych

  1. Rany po ugryzieniu psa mogą się faktycznie ciężko goić, ale myślę, że stosując na nich Octenisept, w miarę szybko o nich zapomnimy. Octenisept jest stosowany w medycynie między innymi do odkażania zakażonych ran pooperacyjnych. Ja sama stosuję go na mniejsze i większe ranki, a nawet gdy dzieciom pojawią się afty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *