Czosnek może ułatwiać gojenie się ran poprzez wspomaganie krążenia mikronaczyniowego
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Pielęgnacja Pod sliderem Żywienie

Czosnek może ułatwiać gojenie się ran poprzez wspomaganie krążenia mikronaczyniowego

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie „International Wound Journal”, czosnek może znacząco wpływać na gojenie się ran poprzez wspomaganie krążenia mikronaczyniowego u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Naukowcy wskazali również, że jego stosowanie ułatwia leczenie ran cukrzycowych.

Czosnek znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni

Czosnek stosowany jest powszechnie jako składnik wielu potraw i większość osób kojarzy go przede wszystkim z tego. Warto jednak pamiętać, że już od czasów starożytnych wykorzystuje się go do celów leczniczych – okazuje się, że ma korzystny wpływ m.in. na obniżenie poziomu cholesterolu oraz leczenie infekcji. Niedawno opublikowane badanie wykazało także, że ekstrakt ze zleżałego czosnku (ang. aged garlic extract, AGE) działa korzystnie na pacjentów ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych (ang. cardiovascular diseases, CVDs), u których wspomaga on gojenie się ran. Według badania 12 miesięcy suplementacji AGE może znacząco poprawić u nich mikrokrążenie. Ponadto naukowcy zauważyli, że zachowanie lub zwiększenie mikronaczyniowego perfuzji krwi w tkance skórnej może ułatwić proces gojenia, co stanowi dużą korzyść dla pacjentów z cukrzycą.

Czynniki ryzyka wpływające na rozwój chorób sercowo-naczyniowych powodują także zmiany miażdżycowe w tętnicach oraz pogarszają perfuzję tkanek i krążenie mikronaczyniowe. Na tej podstawie zasugerowano, że zmniejszone mikrokrążenie jest wczesnym objawem CVDs, bierze również udział w utrudnianiu gojenia u pacjentów cierpiących na cukrzycę.

„Suplementacja AGE przez rok poprawia mikrokrążenie”

W najnowszych badaniach wykazano, że AGE wpływa pozytywnie na funkcje śródbłonka i elastyczność naczyń. Ocenił to zespół Sandry Lindstedt ze Skane University Hospital w Szwecji, który obserwował wpływ długotrwałego leczenia perfuzji tkanki skórnej z wykorzystaniem AGE. W randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą badaniu wzięło udział 122 pacjentów – przyjmowali oni 2400 mg AGE na dobę bądź placebo przez okres 12 miesięcy. Mikrokrążenie zmierzono na początku badania oraz po roku poprzez zastosowanie akcelerometrii dopplerowskiej. Okazało się, że średnia procentowa zmiana pomiędzy dwoma punktami czasowymi wyniosła 102,64 (174,15)% dla grupy przyjmujące AGE i 78,62 (107,92)% dla grupy placebo. W ciągu 12 miesięcy stosowanie AGE zwiększyło mikrokrążenie u pacjentów z większym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, co oszacowano na postawie metody Framingham.

– Badanie wykazało, że suplementacja AGE przez rok pomaga zachować, a nawet poprawiać mikrokrążenie, co potencjalnie ułatwia gojenie się ran – napisali autorzy. – Efekt ten może wynikać z zahamowania rozwoju miażdżycy tętnic, a także wspomagania funkcji śródbłonka.

Źródło: Speciality.medicaldialogues.in

Przeczytaj również: Lecznicza moc olejku jojoba w terapiach trudnych ran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *