„Dobre” bakterie żyjące w i na skórze przyspieszają leczenie ran
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Obok slidera

„Dobre” bakterie żyjące w i na skórze przyspieszają leczenie ran

Naukowcy z University of Manchester Healing Foundation Centre odkryli, że bakterie skóry odgrywają ogromną rolę w gojeniu się ran. Wyniki ich badań mogą pomóc w radzeniu sobie z trudno gojącymi się ranami – powszechną dolegliwością głównie u osób starszych.

Nowe podejście do ran przewlekłych

Przewlekłe rany stanowią znaczący problem zdrowotny, szczególnie wśród osób starszych. Szacuje się, że 1 na 20 osób w podeszłym wieku żyje z przewlekłą raną, która często wynika z cukrzycy, zaburzeń krążenia krwi lub jest unieruchomiona w łóżku bądź na wózku inwalidzkim. Pomimo rosnącej wiedzy na temat ról, jakie bakterie odgrywają w przewodzie pokarmowym człowieka, wciąż niewiele wiadomo na temat tych, które znajdują się w i na jego skórze. Nowe badanie sugeruje, że wzajemne oddziaływanie między naszymi komórkami i tymi mikrobami, które żyją na skórze, może wpływać na sposób gojenia się ran.

– Badanie to pozwala nam lepiej zrozumieć gatunki bakterii, które występują w ranach skóry, jak nasze komórki mogą na nie reagować i jak ta interakcja wpływa na leczenie – powiedział Matthew Hardman, z Uniwersytetu Manchester Healing Foundation Center, kierownik projektu. – Mamy nadzieję, że te spostrzeżenia pomogą w opracowaniu lepszych metod leczenia sprzyjających gojeniu się ran. Te rany mogą dosłownie utrzymywać się przez lata, a my po prostu nie mamy dobrych metod leczenia, które mogłyby pomóc w przewlekłym leczeniu ran – wyjaśnił Hardman, dodając, że obecnie lekarze nie mają wiarygodnego sposobu na stwierdzenie, czy rana się zagoi. – Istnieje wyraźna potrzeba lepszych sposobów zarówno przewidywania, jak rana ma się leczyć, jak i opracowania nowych metod leczenia sprzyjających gojeniu.

Większość obecnych badań nad ranami przewlekłymi koncentruje się na poprawie opatrunków antybiotykowych w celu zapobiegania zakażeniom. Hardman mówi, że dalszy wgląd w role bakterii skóry może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia, które chronią przed szkodliwymi bakteriami bez eliminowania kolonii bakteryjnych, które mogą odgrywać korzystną rolę.

„Dobre” bakterie wspierają proces gojenia

Miliony bakterii, które żyją w naszych ciałach, cieszą się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem ze strony naukowców. Wyniki badań nad mikroorganizmami w jelicie już wykazały, że chociaż niektóre bakterie powodują choroby, wiele innych bakterii jest bardzo korzystnych dla naszego zdrowia. W swoich ostatnich pracach Hardman i jego współpracownicy porównali bakterie skóry u osób z przewlekłymi ranami, które goiły się prawidłowo, oraz u tych, u których wystąpiły jakiekolwiek zaburzenia gojenia. Wyniki pokazały wyraźnie różne kolonie bakterii u obu grup, co sugeruje, że może występować „sygnatura” bakteryjna rany, która nie poddaje się leczeniu.

– Nasze dane wyraźnie potwierdzają pogląd, że można pobrać wymaz z rany, określić profil bakteryjny i dzięki temu stwierdzić, czy rana zagoi się prawidłowo czy też nie, co może mieć wpływ na decyzje dotyczące terapii – powiedział Hardman.

Zespół przeprowadził również serię badań na myszach, aby rzucić światło na powody, dla których niektóre rany goją się, a inne nie. Naukowcy odkryli, że myszy pozbawione jednego genu mają inny układ mikrobioty skóry – w tym bardziej szkodliwe bakterie – i przez to proces leczenia jest znacznie wolniejszy niż u myszy z normalną kopią genu. Okazuje się, że gen powiązany z chorobą Leśniowskiego-Crohna pomaga komórkom rozpoznawać i reagować na bakterie. Według Hardmana wyniki sugerują, że czynniki genetyczne wpływają na skład bakterii na skórze człowieka, co z kolei wpływa na sposób gojenia.

– Prawdopodobnie wada myszy pod względem zdolności do identyfikacji bakterii oznacza, że nie są one w stanie uzyskać odpowiedniego typu reakcji – powiedział Hardman. – Podsumowując, nasze badania na ludziach i myszach dostarczają dobrych dowodów na to, że mikrobiom skóry ma bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób rana się goi.

Źródło: Diabetic Foot Online

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Biofilmowy mikrobiom skóry w zdrowiu i chorobie. Aspekty badawcze z zakresu inżynierii tkankowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *