Drukowanie skóry w 3D pomoże w leczeniu ran głębokich i przewlekłych
Badania naukowe Leczenie ran Newsy Nowe technologie Pod sliderem

Drukowanie skóry w 3D pomoże w leczeniu ran głębokich i przewlekłych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przekonują, że tzw. atramenty biologiczne, składające się z żywych tkanek, mogą wkrótce stać się skuteczną metodą leczenia ran przewlekłych. Zaprojektowali oni specjalną drukarkę 3D, zdolną do wydrukowania ludzkiej skóry zbudowanej z prawdziwych tkanek, a jednocześnie możliwą do wykorzystania w każdych warunkach.

Nowa metoda leczenia głębokich ran

Rany głębokie najczęściej pojawiają się na skutek uszkodzenia, które spowodowało usunięcie kilku warstw naskórka oraz przynajmniej jednej warstwy głębokiej skóry. Tego rodzaju uraz wystawia tkankę podskórną na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia i szkodliwe drobnoustroje. Rany głębokie są trudne do wyleczenia, ponieważ warstwy głębokie skóry goją się znacznie trudniej i dłużej niż naskórek. Taki uraz jest również znacznie bardziej narażony na pojawianie się stanu zapalnego, a nawet groźnego zakażenia.

Mając na uwadze problemy towarzyszące terapii ran przewlekłych, naukowcy z Uniwersytetu w Toronto, we współpracy z Ross Tilley Burn Center/Sunnybrook Health Sciences Center oraz Sunnybrook Research Institute w Toronto opracowali nowatorską metodę leczenia, opartą na technologii druków 3D. Efektem ich wspólnych działań stała się drukarka, zdolna do wydrukowania ludzkiej skóry z wyhodowanych żywych tkanek. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby dzięki swojej kompaktowości mogła być przeniesiona bezpośrednio do pacjenta, a wydrukowana tkanka – natychmiast wykorzystana w jego leczeniu. W obecnej formie drukarka 3D z Toronto przypomina skrzyżowanie przenośnego urządzenia do drukowania biletów pociągowych oraz korektora biurowego. Gotową skórę drukuje ona w formie grubych pasków, które można bardzo szybko umieścić w ranie, wykonując minimalną liczbę powtórzeń. Ponadto drukarka do skóry waży niewiele ponad kilogram, dzięki czemu w przypadku złożonych grubości i kształtów rany można nią bardzo łatwo manipulować.

Chemiczne wiązania dla lepszej skuteczności

Jej działanie oparte jest na łączeniu komórek naskórka lub skóry właściwej z polimerami alginianu, który zapewnia chemiczne wiązania poprzeczne dla stabilności i spójności bio-atramentu. W swoim modelu zespół amerykańskich naukowcó1w wykorzystał również hialuronian (obecny w skórze jako „wypełniacz” przestrzeni o właściwościach biochemicznych), fibrynę, białko, które przyspiesza gojenie i integralność wśród komórek, a także kolagen. Aby sprawdzić ich skuteczność, przeprowadzono badania in vivo, podczas których wykorzystano drukowany przez urządzenie materiał biologiczny do leczenia do głębokich ran skóry u świń oraz myszy. Badanie wykazało, że paski bio-atramentu mogą pokryć ranę w całości, niezależnie od ich kształtu. Zaobserwowano również, że drukarka ta może zostać wykorzystana nawet wówczas, gdy pacjent jest podłączony do respiratora i nie oddycha samodzielnie.

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że badanie nie obejmowało testów na ludzkich tkankach, a technologia druku 3D może wymagać dalszego rozwoju, zanim osiągnie ten etap. Ich odkrycie stanowi jednak zachęcający pierwszy krok w kierunku nowego i ulepszonego leczenia osób z głębokimi ranami skórnymi.

Źródło: Evolving Science

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *