Eksperci: stosowanie kosmetyków z filtrami UV podstawą profilaktyki czerniaka i raka skóry
Badania naukowe Dermatologia Eksperci Newsy Obok slidera Profilaktyka

Eksperci: stosowanie kosmetyków z filtrami UV podstawą profilaktyki czerniaka i raka skóry

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Jak przypominają w rozmowie z PAP specjalistki w dziedzinie dermatologii, stosowanie kosmetyków z filtrami UV jest podstawą profilaktyki czerniaka i raka skóry, obok unikania solariów i ekspozycji na silne słońce. Dodały, że prowadzone w Polsce najnowsze badania, potwierdziły, że przebywanie na silnym słońcu szybko powoduje zmiany w DNA zwiększające ryzyko rozwoju nowotworów oraz, że odpowiednio stosowane preparaty z filtrami UV nie blokują syntezy witaminy D w skórze.

– Te wyniki potwierdzają, że warto stosować ochronę w postaci preparatów z filtrami UV – powiedziała PAP konsultant krajowa w dziedzinie dermatologii i wenerologii prof. Joanna Narbutt, kierownik Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Promieniowanie UV jednym z najsilniejszych czynników rakotwórczych

Jak przypomniała ekspertka, według Światowej Organizacji Zdrowia promieniowanie UV stanowi jeden z najsilniejszych czynników rakotwórczych, obok palenia tytoniu czy picia alkoholu. Ekspozycja na promieniowanie UV jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na czerniaka, niezwykle agresywnego nowotworu.

– Czerniak wcześnie wykryty może być uleczalny w 100 proc., ale znacznie lepiej jest zapobiegać jego powstawaniu. Trzeba też pamiętać, że ekspozycja na silne promienie słoneczne niszczy skórę, przyspiesza jej starzenie, zwiększa przenikanie przez nią różnych chemikaliów. Prowadzi również do oparzeń skóry, które w największy sposób zwiększają ryzyko czerniaka, zwłaszcza jeśli doszło do nich we wczesnym dzieciństwie  potwierdziła prof. Narbutt.

Kremy z filtrami UV a synteza wit. D

Stosowanie kosmetyków z filtrami UV wzbudziło ostatnio wiele kontrowersji. Zastanawiano się nad wpływem na syntezę witaminy D w skórze, której produkcja odbywa się pod wpływem promieni UV B. Kwestia ta jest szczególnie istotna, z uwagi na fakt, iż coraz więcej ludzi cierpi na niedobory tego związku.

Międzynarodowe badanie realizowane w ramach 7 Programu Ramowego zajęło się tematyką wpływu stosowania kremów z filtrami UV na produkcję witaminy D. Koordynatorem projektu został prof. Antony Young z King’s College of London, autorytet w dziedzinie badań z zakresu fotobiologii. Wyniki badania zostały opublikowane w 2019 r. na łamach „British Journal of Dermatology”.

– Największą badaną grupą byli rolnicy z Polski (30 rodzin), Danii i Austrii. Przez pół roku nosili zegarki z dozymetrami mierzącymi ekspozycję ich skóry na promienie słoneczne. Wykonywano u nich również pomiary stężenia witaminy D we krwi i oceniano ogólne samopoczucie – wyjaśniła prof. Narbutt.

W badaniu udział wzięła również druga grupa wolontariuszy z Polski i Danii. Wiosną wyjechali do Hiszpanii (Polacy na Teneryfę), gdzie natężenie promieniowania słonecznego było w tym czasie wysokie. Przez tydzień wszyscy uczestnicy smarowali się kremami z filtrem SPF 15, których ilość była dokładnie ważona.

– Sprawdzaliśmy, czy na ich skórze powstaje rumień. A przed wyjazdem i podczas pobytu na Teneryfie dokonywaliśmy pomiarów stężenia witaminy D w ich krwi. Grupę kontrolną stanowili mieszkańcy Łodzi, którzy zostali w miejscu zamieszkania – tłumaczyła dermatolog.

Krem SPF 15 nie hamuje syntezy wit. D

Jak się okazało, stosowanie kremów z filtrami z SPF 15 w sposób bardzo regularny i rygorystyczny, nie hamowało syntezy witaminy D. Była ona produkowana w skórze w odpowiednich ilościach. – To jest pierwsze badanie naukowe, z tak dobrze dobraną metodologią i z dobrą analizą statystyczną, które to potwierdza – oceniła prof. Narbutt.

W ramach drugiej części badania grupa 30 dzieci z Łodzi w wieku 7-10 lat pojechała na początku lipca na dwutygodniowe wakacje nad polskim morzem. Zadaniem dzieci, było stosowanie kremów z filtrem w taki sposób, w jaki zostały nauczone w domu.

– Oczywiście dzieci nie stosowały tych preparatów w sposób optymalny. Okazało się, że po dwóch tygodniach w ich moczu stwierdzono obecność związków – dimerów tymidynowych, które są wskaźnikiem uszkodzenia DNA pod wpływem promieni słonecznych i świadczą o tym, ze proces kancerogenezy już się rozpoczął. Związki te wykrywaliśmy u dzieci, u których nie było rumienia i oparzenia słonecznego, ponieważ te zostały wykluczone z badania – podkreśliła prof. Narbutt.

„Nie ma bezpiecznego opalania”

Według specjalistki wyniki te potwierdzają, że nie ma bezpiecznego opalania. Okazuje się, że ekspozycja na słońce nawet w umiarkowanym klimacie jest w stanie spowodować uszkodzenia DNA, które w przyszłości mogą doprowadzić do zmian nowotworowych.

– Po drugie, dowodzą one również, że stosowanie preparatów z filtrem regularne, zgodne z wytycznymi – czyli 2 mg na cm2 skóry – nie hamuje syntezy witaminy D – zaznaczyła dermatolog.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP, prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która również brała udział w badaniu, zgodnie z dzisiejszą wiedzą profilaktyczne stosowanie kremów z filtrami UV jest podstawą prewencji czerniaka i raka skóry, obok niekorzystania z solariów i unikania ekspozycji na silne promieniowanie słoneczne.

– Zgodnie z zaleceniami, dzieci do czwartego roku życia nie powinny być w ogóle eksponowane na pełne słońce. Jest to stanowisko m.in. Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej i Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Tymczasem na polskich plażach wiele dzieci w wieku dwóch lat biega nago i jest przez to narażonych na oparzenia słoneczne – powiedziała specjalistka.

Aktywne składniki preparatów z filtrami UV przenikają do krwi

Ekspertki ustosunkowały się również do pracy amerykańskich badaczy, opublikowanej w 2019 r. na łamach „Journal of the American Medical Association”. Wykazano w niej, że aktywne składniki preparatów z filtrami UV przenikają do krwi i osiągają w niej stężenie powyżej normy.

W badaniu wzięło udział 24 ochotników, którzy przez cztery dni smarowali się różnego typu kremami z filtrem przeciwsłonecznym. W ciągu siedmiu kolejnych dni sprawdzano u nich stężenie we krwi czterech aktywnych składników tych kremów – awobenzonu, oksybenzonu, oktokrylenu i ecamsule (Mexoryl SX). Jak się okazało, każda z tych substancji przekroczyła zalecane maksymalne stężenie.

– Oczywiście do każdych badań trzeba podchodzić z szacunkiem, zwłaszcza, że jest to publikacja w bardzo dobrym czasopiśmie. Jednak były one wykonane na bardzo małej grupie i z użyciem starych preparatów przeciwsłonecznych – podkreśliła prof. Lesiak. Dodała, że w USA od kilkunastu lat nie zarejestrowano żadnego nowego preparatu z filtrami UV.

Jak dodała, badanie prowadzono w pomieszczeniu zamkniętym, przez co ochotnicy nie byli narażeni na działanie czynników zewnętrznych – słońca, wiatru, ciepła i wilgoci.

– Tymczasem, trzeba pamiętać, że filtry ulegają fotodegradacji, a czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na to ile różnych związków z kosmetyku wchłania się w skórę – powiedziała prof. Lesiak. Dodała, że w analizie nie wzięto też pod uwagę rodzaju skóry uczestników, z których 14 stanowili Afroamerykanie.

– Te wyniki wymagają dalszej weryfikacji. Jednak zgodnie z aktualną wiedzą naukową powinno się stosować kosmetyki z filtrami UV. Oczywiście powinny to być tzw. dermokosmetyki wiarygodnych producentów, o sprawdzonej skuteczności – podsumowała prof. Narbutt.

Źródło: PAP, rynekzdrowia.pl

Przeczytaj także: Eksperci: personalizacja leczenia chorych na czerniaka wydłuży życie

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Czerniak dystalnych części kończyn – niejedno oblicze nowotworu skóry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *