Elektryczny bandaż sam wytwarza impulsy, aby leczyć rany
Leczenie ran Newsy Nowe technologie Opatrunki Pod sliderem

Elektryczny bandaż sam wytwarza impulsy, aby leczyć rany

Naukowcy z University of Wisconsin opracowali opatrunek elektrodowy, który ma pomóc ciału w samodzielnym leczeniu. Wykorzystywane w tym celu impulsy elektryczne powstają podczas wykonywania ruchów przez pacjenta.

„Nasze urządzenie pomogło pacjentom powrócić do zdrowia po zaledwie trzech dniach”

– Używamy energii elektrycznej wytwarzanej przez ciało, aby pomóc w gojeniu się ran – powiedział profesor Xudong Wang, specjalista w dziedzinie inżynierii na University of Wisconsin–Madison. – Polega to na tym, że podczas poruszania się urządzenie może samodzielnie wytwarzać energię elektryczną.

Impulsy elektryczne pobudzają regenerację komórek i przyspieszają proces gojenia się zranionego obszaru. Kiedy urządzenie testowano na szczurach, prof. Wang był zszokowany wynikami.

– Zwykle proces gojenia trwa około dwóch tygodni, a nasze urządzenie pomogło pacjentom powrócić do zdrowia po zaledwie trzech dniach, redukując przy tym do minimum powstawanie blizn – powiedział.

Pomysł wykorzystania elektryczności w celu przyspieszenia gojenia ran nie jest całkiem nowy. Istnieją duże urządzenia, które pomagają leczyć pacjentów z trudno gojącymi się ranami, ale pacjenci mogą mieć do nich dostęp jedynie w szpitalu. Prof. Wang uważa, że jego technologia może mieć w przyszłości wiele zastosowań.

– Możemy wykorzystać je w standardowym procesie leczenia ran, tak jak teraz używamy opatrunków zakupionych w aptece, dzięki czemu każdy pacjent będzie mógł radzić sobie ze wszystkimi rodzajami ran – wyjaśnił specjalista.

Następnym krokiem w badaniach jest przetestowanie urządzenia na większych zwierzętach, takich jak świnie, później natomiast – na ludzkiej skórze. W tej chwili urządzenie przystosowano jedynie do leczenia ostrych, nowo powstałych ran, jednak prof. Wang chce wykorzystać je w leczeniu ran trudno gojących się i oparzeniowych.

Źródło: Wfmz.com

Przeczytaj również: Opatrunek wykorzystujący energię elektryczną w walce z biofilmem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *