Badania naukowe Diagnostyka Newsy Obok slidera Zakażenia

Fluorescencyjne nanosensory pozwolą wykryć zakażenie w ranie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z trzech niemieckich ośrodków naukowych opracowali nową metodę wykrywania bakterii i zakażeń w ranach. Dzięki wykorzystaniu fluorescencyjnych nanosensorów wykrycie patogenów staje się szybsze i łatwiejsze niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod diagnostycznych.

Wyniki badań zespołu niemieckich naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature Communications”. Zespół pod kierownictwem prof. Sebastiana Krussa z ośrodka Ruhr-Universität Bochum opracował metodę diagnostyki zakażeń z wykorzystaniem optycznych mikrosensorów, dzięki którym nie ma potrzeby pobierania próbek z rany. Patogeny mogą zostać zlokalizowane i poddane analizie bezpośrednio w łożysku rany.

Światło reagujące na patogeny

Sensory, które zostały wykorzystane przez autorów projektu, są oparte na zmodyfikowanych tubach węglowych o średnicy nieprzekraczającej jednego nanometra. W wyniku napromieniowania światłem widzialnym sensory emitują światło w zakresie bliskiej podczerwieni. Fluorescencyjne właściwości sensorów ulegają zmianie w kontakcie z pewnymi cząsteczkami. Zmiana rodzaju emitowanego przez czujniki światła pozwala wykryć obecność patogenów, które emitują charakterystyczne mieszanki cząsteczek.

Dzięki temu, że światło w zakresie bliskiej podczerwieni penetruje ludzkie tkanki głębiej niż światło widzialne, sensory mogą być wykorzystane do wykrywania drobnoustrojów nawet pod opatrunkami lub na implantach. Jak podkreśla prof. Sebastian Kruss, kolejną ważną zaletą tej metody jest to, że w tym zakresie fali występuje znacznie mniej pobocznych sygnałów, które mogłyby zniekształcić wyniki badania.

Szerokie zastosowanie w diagnostyce mikrobiologicznej

Jak podkreślają autorzy projektu, ich wynalazek może przyczynić się w przyszłości do rozwoju optycznej diagnostyki zakażeń. Wprowadzenie tej metody diagnostyki na szeroką skalę pozwoliłoby zrezygnować z pobierania posiewów z rany. Ponadto zakażenia mogłyby być diagnozowane znacznie szybciej, co przełożyłoby się na wyższą jakość opieki nad pacjentem.

Badacze zwracają również uwagę, że zastosowanie ich wynalazku nie ogranicza się do diagnostyki ran. Jak tłumaczy prof. Robert Nissler z ośrodka University of Göttingen, jeden z autorów projektu, opracowane przez jego zespół narzędzie może się okazać przydatne również w przypadku diagnostyki sepsy.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/

Przeczytaj także: Naukowcy opracowali biomateriał, który stymuluje gojenie ran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *