Granudacyn® – roztwór i żel do oczyszczania, nawilżania i płukania ran

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Granudacyn® to roztwór do przemywania ran ostrych i przewlekłych, ran zanieczyszczonych, a także oparzeń I i II stopnia. Granudacyn® umożliwia skuteczne oczyszczenie łożyska rany i nawilżenie jej tkanek. Jednocześnie dzięki zawartości kwasu podchlorawego zapobiega namnażaniu się bakterii, wirusów, grzybów i przetrwalników.

Sprawdź najważniejsze informacje o produkcie Granudacyn®:

Jak działa Granudacyn®?

Granudacyn® to oczyszczony, stabilny roztwór roztwór do płukania, oczyszczania i nawilżania ran. Substancje czynne zawarte w produkcie to kwas podchlorawy (HOCl) oraz podchloryn sodu (NaOCl).

Dzięki zawartości kwasu podchlorawego Granudacyn® zapobiega namnażaniu się w łożysku rany bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym również szczepów opornych takich jak MRSA, ORSA, VRSA czy VRE, a także wirusów, grzybów i przetrwalników. Granudacyn® powoduje pęknięcie ściany komórkowej mikroorganizmu, a następnie wywołuje proces osmolizy (rozerwania komórek pod wpływem wzrastającego ciśnienia wewnętrznego), dzięki czemu skutecznie zwalcza drobnoustroje.

Jednocześnie Granudacyn® nie wykazuje działania cytotoksycznego, nie powoduje wykształcenia oporności drobnoustrojów oraz nie wywołuje ryzyka ustrojowego. Granudacyn® ma neutralne pH i nie powoduje alergii ani podrażnień, a ponadto wspiera gojenie ran.

Granudacyn® usprawnia mechaniczne usuwanie z rany mikroorganizmów i martwych komórek, co wpływa na ograniczenie nieprzyjemnego zapachu i ułatwia oczyszczenie rany. Granudacyn® można również pozostawić w ranie, aby nawilżyć jej tkanki. Dzięki połączeniu kwasu podchlorawego oraz podchlorynu sodu oraz niskiej osmolalności Granudacyn® to skuteczny produkt do irygacji ran.

Na jakie rany można stosować Granudacyn®?

Granudacyn® może być stosowany do płukania przetok i ropni, a także do płukania otrzewnej i jam ciała (np. ucho, nos, gardło). Możliwe jest stosowanie produktu Granudacyn® na tkance chrzęstnej, ścięgnach, więzadłach i kościach.

Granudacyn® znajduje zastosowanie w leczeniu ran trudno gojących się, niezależnie od głębokości i etiologii rany. Może być stosowany w terapii zespołu stopy cukrzycowej, owrzodzeń na podłożu żylnym, odleżyn, a także oparzeń do II stopnia.

Granudacyn® można stosować również na rany chirurgiczne (śródoperacyjne i pooperacyjne), odczyny i rany popromienne, a także rany ostre i urazy tkanki miękkiej.

Przeciwwskazania w stosowaniu

Produkt Granudacyn® jest przeznaczony do użytku ogólnoustrojowego. Nie należy go stosować w dożylnych lub dotętniczych wstrzyknięciach lub infuzjach. Przeciwwskazaniem do stosowania produktu Granudacyn® jest nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników.

Opinia eksperta o produkcie Granudacyn®

Dowiedz się więcej o Granudacynie z wykładu prof. Axela Kramera, wybitnego specjalisty w dziedzinie chorób zakaźnych i higieny środowiskowej, autora powszechnie stosowanego konsensusu w sprawie antyseptyki ran:

O Granudacynie w swoim wystąpieniu „Przełomowe efekty w leczeniu owrzodzeń żylnych” mówił także dr n. med. Grzegorz Krasowski, Wiceprezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran:

W jaki sposób używać produktu Granudacyn®?

W celu oczyszczenia rany należy ją przepłukać preparatem Granudacyn®. Oczyszczoną ranę należy spsikać z odległości 15-30 cm preparatem Granudacyn® w sprayu. Następnie należy oczyścić ranę lub nałożyć na nią nasączony gazik. Granudacyn® może być stosowany w połączeniu ze standardowymi opatrunkami na rany. Preparat można wykorzystać w celu nawilżania opatrunków oraz łatwiejszego oddzielenia i usunięcia zaschniętych opatrunków.

Preparatu Granudacyn® nie trzeba neutralizować ani wypłukiwać z rany.

Granudacyn® może być stosowany podczas podciśnieniowej terapii leczenia ran.

Jak długo można używać produktu Granudacyn®?

Granudacyn® w formie żelu może być stosowany przez 90 dni od otwarcia, natomiast w formie roztworu przez 60 dni po otwarciu. Bezpieczeństwo stosowania produktu jest zapewnione dzięki zawartości konserwantu, jakim jest kwas podchlorawy.

Jakie rodzaje produktu Granudacyn® są dostępne?

Preparat Granudacyn® jest dostępny w formie roztworu do płukania oraz żelu do ran.

Granudacyn® roztwór do płukania jest dostępny w formie sprayu (250 ml), a także w opakowaniach 500 ml, 1000 ml, 5000 ml, 500 ml NPWT oraz 1000 ml NPWT.
Granudacyn® żel do ran jest dostępny w formie sprayu (100 g, 250 g) oraz w opakowaniu 50 g.

Czy na produkt Granudacyn® przysługuje refundacja?

Produkt Granudacyn® nie jest refundowany.

Gdzie kupić produkt Granudacyn®?

Preparat Granudacyn® jest dostępny w aptekach stacjonarnych w całym kraju oraz w wielu aptekach internetowych. Można go kupić np. tu:

Granudacyn®

Sprawdź także Nowoczesny Opatrunek:

Dodaj komentarz