Newsy Nowoczesne opatrunki Opatrunki Pod sliderem

Grassolind® – opatrunek siatkowy impregnowany maścią

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Grassolind® to opatrunek z siatki bawełnianej o dużych oczkach, impregnowany neutralną maścią, niezawierającą składników czynnych i uczulających.

  • Do zaopatrywania skóry uszkodzonej, ran suchych i powierzchniowych, takich jak otarcia, rany szarpane, tłuczone, oparzenia.
  • Można zastosować przy opatrywaniu miejsca pobrania i przeszczepu skóry.
  • Zapewnia niezbędny film tłuszczowy oraz jest polecany w dermatologii dla pacjentów o delikatnej skórze i z uczuleniami lekowymi.
  • Zmiany dokonuje się razem z niezbędnym opatrunkiem wtórnym.

Jak działa opatrunek Grassolind®?

Opatrunek Grassolind® z siatki bawełnianej o dużych oczkach umożliwia łatwy odpływ wydzieliny do chłonnego opatrunku wtórnego, w ten sposób unika się nagromadzania wydzieliny. Maść zapewnia elastyczność brzegów rany, sprzyjając tworzeniu się tkanki ziarninowej, wspomagając proces epitelizacji i zapobiegając przyklejaniu się opatrunku do rany. Zmiana opatrunku jest bezbolesna i nie powoduje podrażnienia tkanki ziarninowej i warstwy młodego nabłonka.

Na jakie rany można stosować opatrunek Grassolind®?

Do opatrywania ran, zwłaszcza powierzchniowych ran sączących (jak np. otarcia, rany szarpane, tłuczone, oparzenia spowodowane działaniem płomieni, gorących płynów i substancji żrących oraz do okrywania miejsc pobrania i nakładania tkanek w praktyce przeszczepów skóry, w chirurgii plastycznej i kosmetycznej, po zabiegach usunięcia paznokci, operacjach usunięcia stulejki itp.). Dzięki zastosowaniu maści niezawierającej substancji czynnych opatrunki te są szczególnie zalecane w dermatologii, a także u pacjentów o skórze wrażliwej i z uczuleniami lekowymi.

Czy można przycinać opatrunek Grassolind®?

Grassolind® można przycinać, dopasowując opatrunek do wielkości rany.

 

Jak założyć opatrunek Grassolind®?

Wyjąć opatrunek Grassolind® z obiema warstwami osłaniającymi z opakowania jednostkowego i w razie potrzeby przyciąć odpowiednio do wielkości rany. Usunąć warstwę osłaniającą z jednej strony opatrunku i położyć go na ranie, po czym usunąć drugą warstwę osłaniającą. W celu odprowadzenia wydzieliny z rany zastosować wtórny opatrunek chłonny.

Jak często należy zmieniać opatrunek Grassolind®?

O ile lekarz nie zaleci inaczej, Grassolind® należy zmieniać przy każdej zmianie opatrunku wtórnego.

Skuteczność opatrunku Grassolind® – case study

Case study: Pacjentka z raną przewlekłą ostrą po zabiegu ortopedycznym

Opis przypadku

Kobieta, lat 72, została potrącona przez samochód. W wyniku wypadku nastąpiło między innymi złamanie kończyny w obrębie kostki. Pacjentka operowana w maju 2020 roku. Po wypisaniu z oddziału pacjentka po 2 miesiącach zgłosiła się do poradni ortopedycznej z raną na kostce prawej nogi, która rozeszła się po zabiegu ortopedycznym. Do chwili wizyty w poradni ortopedycznej pacjentka była leczona zachowawczo w POZ. Rana w chwili zgłoszenia była zaniedbana i pokryta grubą warstwą włóknika. Pacjentka ze względu na długotrwały brak poprawy miała zostać skierowana na ponowny zabieg wyjęcia metalowej płytki. W poradni jednak podjęto decyzję o poprowadzeniu oczyszczania autolitycznego (1.07-19.08.2020) za pomocą opatrunków HydroClean® plus (10 cm x 10 cm). Skóra wokół rany została zabezpieczona opatrunkiem Grassolind® neutral (10 cm x 10 cm). Cykl zmian zestawu opatrunków odbywał się co 3 dni.

 

  1. Dzień (0)

Obraz rany po 2 miesiącach od zabiegu ortopedycznego. Wstępna diagnoza objęła odrzucenie metalowej płytki użytej podczas operacji, przez którą rana nie wykazywała procesów prawidłowego gojenia. Podjęto próbę leczenia opatrunkiem HydroClean® plus (10 cm x 10 cm), zabezpieczając skórę wokół rany opatrunkiem Grassolind® neutral (10 cm x 10 cm). Podczas mocowania opatrunków zastosowano tampon z gazy, mając na celu zwiększenie docisku opatrunku HydroClean® plus do łożyska rany.

 

  1. Po 1 tygodniu leczenia

Podczas wizyty kontrolnej po pierwszym tygodniu leczenia uzyskano widoczną redukcję włóknika na powierzchni rany, bez konieczności ingerencji mechanicznego oczyszczenia. Podjęto decyzję o rezygnacji z ponownego zabiegu ortopedycznego, usuwającego metalową płytkę i powtórzono dalsze leczenie opatrunkami Grassolind® neutral (10 cm x 10 cm) oraz HydroClean® plus (10 cm x 10 cm) w cyklu zmian co 3 dni.

 

  1. Po 2 tygodniach leczenia

Obraz kliniczny łożyska rany po 2 tygodniach leczenia opatrunkami Grassolind® neutral (10 cm x 10 cm) oraz HydroClean® plus (10 cm x 10 cm) przyniósł zadowalający efekt. Rana w 96% została oczyszczona z widocznymi wyspami zdrowej ziarniny. W dalszym ciągu zalecono stosowanie zestawu tych samych opatrunków.

 

  1. Po miesiącu leczenia

Rana uległa wyraźnemu zmniejszeniu w stosunku do pierwszej wizyty. Oczyszczenie rany z włóknika odsłoniło drążącą do kości wolną przestrzeń, na której dnie widoczna była wypełniająca ziarnina. W dalszym ciągu utrzymano na ranie oczyszczanie autolityczne przy pomocy opatrunku z mechanizmem płucząco-absorpcyjnym HydroClean® plus (10 cm x 10 cm) mocowanego Omniplast® (5 cm x 5 m).

 

  1. Po 1,5 miesiąca leczenia

Podczas wizyty kontrolnej po 1,5 miesiąca leczenia HydroClean® plus (10 cm x 10 cm) rana zmniejszyła się o 70%. Powstała nisza w łożysku rany została zaopatrzona opatrunkiem ze srebrem metalicznym o niskiej cytotoksyczności Atrauman® Ag (10 cm x 10 cm), na wierzch zastosowano hydroaktywny opatrunek z warstwą żelu HydroTac® (10 cm x 10 cm). Zalecono zmiany opatrunków co 3 dni oraz mocowanie Omnifix® Elastic (5 cm x 10 m). Zalecono stosowanie zestawu opatrunków specjalistycznych wymienionych powyżej, aż do momentu pełnego wynaskórkowania rany.

Wnioski z leczenia:

Ze względu na lokalizację rany oraz dolegliwości bólowe towarzyszące próbie oczyszczenia mechanicznego, podjęto decyzję o wprowadzeniu leczenia przy pomocy HydroClean® plus. Oczyszczanie autolityczne w pierwszej fazie usunięcia grubej warstwy włóknika poprzez zastosowanie hydroaktywnego opatrunku z mechanizmem płucząco-absorpcyjnym HydroClean® plus przyniosło pożądany efekt już po 3 tygodniach leczenia. Skóra została pobudzona do naskórkowania bez zbędnej interwencji chirurgicznej. HydroClean® plus przyczynił się do szybkiej stymulacji procesu gojenia rany, która przez 2 miesiące nie wykazywała oznak poprawy. Ogromną rolę odegrał również Grassolind®, opatrunek siatkowy impregnowany maścią, który zabezpieczał brzegi rany. Przejście natomiast do drugiego kroku HydroTherapy i zastosowanie opatrunku piankowego HydroTac® z warstwą żelu wspomagało kumulację czynników wzrostu, przyczyniając się do przyspieszenia procesu gojenia. Opatrunek utrzymywał również optymalnie wilgotne środowisko w ranie.

Jakie rozmiary opatrunku Grassolind® są dostępne?

OPATRUNKI NIEREFUNDOWANE

Nazwa opatrunku

Opis Rozmiar (cm)

Numer BLOZ opakowanie

Grassolind®

Opatrunek z siatki bawełnianej o dużych oczkach, impregnowany maścią, niezawierającą składników czynnych i uczulających

5 x 5 9029455

7,5 x 10

9029456

Rozmiar (cm)

Numer BLOZ 1 sztuka

10 x 10

9038239

10 x 20

9036779

Czy na opatrunek Grassolind® przysługuje refundacja?

Opatrunek Grassolind® nie podlega refundacji.

Gdzie kupić opatrunek specjalistyczny Grassolind®?

Opatrunek siatkowy Grassolind® impregnowany maścią dostępny jest w niemalże każdej aptece na terenie całej Polski oraz w sklepie internetowym hartmann24.pl:

Grassolind®

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *