Newsy Nowoczesne opatrunki Opatrunki

Hydrosorb® Gel – żel aktywnie oczyszczający ranę

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Hydrosorb® Gel to przezroczysty hydrożel na bazie roztworu Ringera, który natychmiast po wprowadzeniu do rany tworzy w niej wilgotne środowisko, co sprzyja procesowi gojenia.

 • Nawilża, ułatwiając autolityczne usuwanie tkanki martwiczej.
 • Zalecany w większości przypadków ran powierzchniowych i głębokich, takich jak owrzodzenia, odleżyny oraz rany innego rodzaju z niewielkim wysiękiem.
 • Może zostać na ranie do 3 dni.

Sprawdź najważniejsze informacje o opatrunku Hydrosorb® Gel:

Jak działa Hydrosorb® Gel?

Hydrosorb® Gel utrzymuje odpowiednią wilgotność rany i dzięki temu sprzyja procesowi gojenia. W zależności od stanu rany Hydrosorb® Gel nawilża suchą tkankę martwiczą, ułatwia odrywanie się obumarłej tkanki oraz absorbuje niewielką ilość tkanki nekrotycznej i wysięku ze słabo sączących ran. Hydrosorb® Gel można zmyć sterylnym roztworem Ringera albo innym sterylnym roztworem nadającym się do tego celu. Nie powoduje to urazu rany ani nie uszkadza nowo zbudowanej tkanki. Na początku terapii z wykorzystaniem żelu Hydrosorb® Gel rana może ulec powiększeniu na skutek usuwania nieodwracalnie uszkodzonej tkanki. Zjawisko to jest najczęściej oznaką rozpoczynającego się procesu gojenia się rany.

Na jakie rany można stosować Hydrosorb® Gel?

Hydrosorb® Gel jest zalecany w większości przypadków leczenia ran powierzchniowych i głębokich, takich jak owrzodzenia, odleżyny oraz rany innego rodzaju z niewielkim wysiękiem. Żel może być stosowany w celu zmiękczenia i nawilżenia tkanek martwiczych. Hydrosorb® Gel tworząc wilgotne środowisko na powierzchni rany, wspomaga jej oczyszczenie oraz usuwanie zniszczonej, obumarłej tkanki.

Aplikowanie i usuwanie Hydrosorb® Gel

Zastosowanie żelu:

 • Ranę należy przemyć sterylnym roztworem nadającym się do tego celu, a następnie dokładnie osuszyć skórę wokół rany.
 • Z foliowego opakowania należy wyciągnąć sterylną strzykawkę i usunąć kołpak ochronny.
 • Pokryć ranę około 5-milimetrową warstwą żelu, uważając, by końcówka strzykawki nie dotykała rany.
 • Na ranę nałożyć odpowiedni opatrunek wtórny np. HydroClean® plus, HydroTac®.
 • Zawartość strzykawki nie może być wykorzystana w leczeniu kilku pacjentów jednocześnie.
 • Niezużyty żel należy wyrzucić.

Usuwanie żelu:

 • Aby usunąć Hydrosorb® Gel należy przepłukać ranę sterylnym roztworem nadającym się do tego celu.
 • Należy zmienić Hydrosorb® Gel w przypadku nasiąknięcia opatrunku wtórnego wydzieliną z rany.

 

Jak długo Hydrosorb® Gel może pozostać na ranie?

Częstotliwość zmian opatrunku zależy od stanu rany. Hydrosorb® Gel może pozostać na ranie maksymalnie przez 3 dni.

Skuteczność opatrunku Hydrosorb® Gel – case study

Case study: Pacjent z raną przewlekłą pourazową po amputacji podudzia

Autor pracy: Agnieszka Budzich-Kusik, licencjat pielęgniarstwa, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa paliatywnego

Opis przypadku

Pacjent, lat 16, uległ wypadkowi komunikacyjnemu, jadąc motocyklem (zderzenie z samochodem osobowym), wskutek czego doznał złamania lewego uda i podudzia. Podczas operacji stwierdzono, że przy złamaniu doszło do zerwania naczyń krwionośnych, co przyczyniłoby się do dysfunkcji całej nogi. Mimo pobytu w oddziale ITDZ nie udało się uratować kończyny i amputowano podudzie lewe.

 1. Dzień (0)

Ranę dzień po amputacji i zszyciu pokryła martwica sucha, z powodu której doszło do rozejścia się brzegów rany. Ranę oczyszczono i zastosowano terapię podciśnieniową.

 1. Po 20 dniach leczenia

Po usunięciu opatrunku podciśnieniowego, na brzegi czarnej martwicy założono dreny Redona z powodu wysięku z rany i obrzęku podudzia. Zastosowano Hydrosorb® Gel (15 g) oraz HydroClean® plus (10 cm x 10 cm). Jako opatrunku wtórnego użyto opatrunku piankowego HydroTac® (10 cm x 20 cm). Zmiany odbywały się co 2 dni.

 1. Po 21 dniach leczenia

Zastosowanie innowacyjnych opatrunków pozwoliło na znaczne rozpuszczenie czarnej martwicy i stałe stymulowanie aktywności enzymatycznej, niezbędnej w procesie autolizy. Ze względu na stałą obecność tkanek martwiczych kontynuowano stosowanie zestawu opatrunków Hydrosorb® Gel (15 g) oraz HydroClean® plus (10 cm x 10 cm). Zmiana co 2 dni. Opatrunki były mocowane przy użyciu elastycznej opaski podtrzymującej Peha-haft® (6 cm x 4 m).

 1. Po miesiącu leczenia

Zgodnie z zaleceniami lekarza zastosowano przez 4 dni przymoczki z soli stężonej (10%) jako przygotowanie rany do przeszczepu skóry. Po 4 dniach wykonano przeszczep skóry, pobierając skórę z części grzbietowej uda tej samej nogi. Po przeszczepie na rany stosowano hydroaktywny opatrunek piankowy z warstwą żelu HydroTac® (10 cm x 20 cm) oraz opatrunek z siatki bawełnianej impregnowany naturalną maścią Grassolind® (10 cm x 20 cm). Zmiana opatrunków co 3 dni, aż do całkowitego wyleczenia rany.

 1. Po 2,5 miesiąca leczenia

Rana niemalże całkowicie zagojona. Można zauważyć obecność tkanki bliznowatej. Kontynuowano leczenie z zastosowaniem opatrunków Grassolind® (10 cm x 20 cm) oraz HydroTac® (10 cm x 20 cm). Opatrunki były mocowane przy użyciu elastycznej opaski podtrzymującej Peha-haft® (6 cm x 4 m). Zmiana opatrunków raz na 3 dni, aż do pełnego wygojenia ran.

Wnioski z leczenia:

Przebieg leczenia, ze względu na wiele czynników i wiek pacjenta, nie był łatwy. Sama amputacja kończyny była dla pacjenta niezwykle ciężka, dodatkowo po operacji doszło do rozejścia szwów, co spowodowane było pojawieniem się martwicy suchej w miejscu zszycia rany. Pacjent na skutek załamania nerwowego po utracie kończyny przez cały okres leczenia był pod opieką psychologa, terapia kontynuowana jest do dziś. Mimo amputacji i załamania pacjent bardzo dobrze współpracował z całym personelem medycznym, co również przyczyniło się do całkowitego wygojenia rany. W przedstawionym przypadku zastosowano opatrunki z mechanizmem płucząco-absorpcyjnym HydroClean® plus do rozpuszczenia i wchłonięcia części martwicy oraz przezroczysty hydrożel na bazie roztworu Ringera – Hydrosorb® Gel, który natychmiast po wprowadzeniu do rany, tworzył w niej wilgotne środowisko, co sprzyjało przyspieszeniu procesu gojenia. Następnie opracowano ranę chirurgicznie i zastosowano drugi krok leczenia HydroTherapy – hydroaktywny opatrunek piankowy z warstwą żelu HydroTac® wspomagający kumulację czynników wzrostu, które z kolei stymulują proliferację i migrację keratynocytów, przyczyniając się do przyspieszenia procesu gojenia rany. W procesie leczenia był również używany bawełniany opatrunek siatkowy impregnowany naturalną maścią – Grassolind®. Rana po dwóch miesiącach leczenia opatrunkami specjalistycznymi została wyleczona.

Dostępne warianty Hydrosorb® Gel

 

OPATRUNKI NIEREFUNDOWANE
Nazwa Opis Opakowanie Numer BLOZ 1 sztuka
Hydrosorb® Gel Amorficzny, przezroczysty hydrożel, który natychmiast po wprowadzeniu do rany, tworzy w niej wilgotne środowisko Strzykawka – 15 g 9046680

Czy na Hydrosorb® Gel przysługuje refundacja?

Opatrunek Hydrosorb® Gel nie podlega refundacji.

Gdzie kupić Hydrosorb® Gel?

Przezroczysty Hydrosorb® Gel dostępny jest w niemalże każdej aptece na terenie całej Polski oraz w sklepie internetowym hartmann24.pl:

Hydrosorb® Gel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.