Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera

Innowacyjne wkładki do butów wspomogą leczenie stopy cukrzycowej podczas chodzenia

Naukowcy z Purdue University opracowali nowoczesną, silikonową wkładkę do butów, która może ułatwić proces gojenia owrzodzeń wynikających z zespołu stopy cukrzycowej aż o 15%. Jej innowacyjność polega na elastycznej strukturze oraz skutecznym doprowadzaniu tlenu do rany. Wyniki prac opublikowano w czasopiśmie „Materials Research Society Communications”.

Stopa cukrzycowa przyczyną wielu amputacji

Cukrzyca może prowadzić do powstania owrzodzeń, których pacjenci mogą nawet nie poczuć i nie zauważyć aż do momentu pojawienia się krwi. A ponieważ tego rodzaju rany nie leczą się samoistnie, aż 14–24% chorych na cukrzycę w USA, u których one wystąpiły, w wyniku amputacji nierzadko traci palce, stopę, a nawet całą kończynę. Wychodząc im naprzeciw, naukowcy z Purdue University opracowali nowoczesną wkładkę do butów, która może ułatwić proces gojenia nawet u 15% osób z owrzodzeniami powstałymi w wyniku cukrzycy.

– Jednym ze sposobów leczenia tych ran jest podawanie im tlenu – powiedział profesor Babak Ziaie z Purdue University, specjalista w dziedzinie inżynierii elektrycznej i komputerowej. – Stworzyliśmy system, który stopniowo uwalnia tlen przez cały dzień, dzięki czemu pacjent zyskuje znacznie większą mobilność.

Zespół stopy cukrzycowej i towarzyszące mu owrzodzenia pojawiają się w następstwie uszkodzenia nerwów na skutek zaburzeń poziomu cukru we krwi. Ponieważ temu powikłaniu towarzyszy brak zdolności odczuwania bólu, uderzenia i otarcia pozostają niezauważone, a gdy tkanka skóry uszkadza się, powstają owrzodzenia. Ponadto zbyt duża ilość cukru we krwi w połączeniu z wysuszoną skórą dodatkowo spowalnia proces ich gojenia.

Innowacyjna metoda leczenia stopy cukrzycowej

– Zazwyczaj leczymy owrzodzenia, usuwając osłabioną tkankę z powierzchni rany i pomagając pacjentowi znaleźć sposoby na odciążenie objętej nim stopy – powiedział Desmond Bell, podiatra, specjalista w zakresie leczenia ran i zapobiegania amputacji w Memorial Hospital w Jacksonville na Florydzie oraz założyciel fundacji Save a Leg, Save a Life. – Złotym standardem w leczeniu stopy cukrzycowej jest noszenie przylegającego obuwia ochronnego, które zapewnia przyjazne środowisko dla gojenia się rany na stopie. Gdybyśmy sprawdzili, jak dobrze nasza wkładka dostarcza tlen do miejsca rany, moglibyśmy stworzyć nowy sposób wspomagania procesu leczenia – powiedział.

Za pomocą lasera naukowcy z Purdue wycinają silikonową powierzchnię na kształt podeszwy, a następnie tworzą w niej zbiorniki uwalniające tlen tylko do tej części stopy, na której znajduje się owrzodzenie.

– Silikon jest elastyczny i ma dobrą przepuszczalność tlenu – powiedział dr hab. Hongjie Jiang, ekspert w dziedzinie inżynierii elektrycznej i komputerowej. – Obróbka laserowa pomaga nam „dopasować” tę przepuszczalność do miejsca powstania rany, zamiast zatruwać resztę stopy zbyt dużą ilością tlenu.

Według symulacji zespołu, wkładka może dostarczać tlen przez co najmniej 8 godzin dziennie pod naciskiem osoby ważącej około 53–81 kilogramów. Jednak, jak twierdzą naukowcy, można ją również dopasować do każdej wagi.

Wkładki mogą być wkrótce dostępne

Zespół naukowców przewiduje, że wkrótce będzie można zapewnić pacjentowi spersonalizowane wkładki dopasowane do miejsca, w którym powstała rana, w oparciu o „profil rany” zawarty w informacjach od lekarza oraz zdjęcie stopy. Następnie planują oni opracować skuteczny sposób na drukowanie 3D całej wkładki, zamiast najpierw drukować formę, a następnie laserowo obrabiać wzór. Badacze chcieliby również przetestować wkładki u pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej, aby jeszcze dokładniej ocenić, czy mają one zastosowanie w przyspieszaniu procesu gojenia.

– Chcemy udostępnić tę technologię użytkownikowi, a także zapewnić wszelkie potrzebne informacje techniczne, aby uprościć proces produkcji – powiedział Vaibhav Jain, absolwent inżynierii mechanicznej na Purdue University oraz członek badań.

Źródło: Eurekalert

Przeczytaj również: Owrzodzenie cukrzycowe  wielkie niebezpieczeństwo

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Zastosowanie hiperbarycznego tlenu w powikłanych, opornych na leczenie owrzodzeniach pięty. Opis przypadków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *