Innowacyjny bandaż, który nie przykleja się do rany
Newsy Opatrunki Pod sliderem Zakażenia

Innowacyjny bandaż, który nie przykleja się do rany

Naukowcy z ETH Zurich i National University of Singapore opracowali nowy rodzaj bandaża, który odpycha krew, wspomaga krzepnięcie krwi i nie przykleja się do rany. Dzięki temu, tego typu bandaż nie nasiąka krwią i nie przylega do rany, a to sprawia, że można go łatwo usunąć nie naruszając rany i nie powodując ponownego krwawienia.

To pierwszy raz, kiedy naukowcy połączyli takie właściwości, jak odpychanie krwi oraz wspomaganie krzepnięcia krwi w jednym materiale.

– Tak naprawdę nie planowaliśmy tego, ale tak właśnie czasami działa nauka: zaczynasz badać jedną rzecz, a kończysz gdzie indziej – mówi profesor ETH Dimos Poulikakos.

Naukowcy sprawdzili różne materiały superhydrofobowe, które wyjątkowo dobrze radzą sobie z odpychaniem płynów, takich jak np. krew czy woda. W swoich testach skupiali się na znalezieniu powłok dla urządzeń, które są w kontakcie bezpośrednim z krwią.

Jak się okazuje, jeden z testowanych materiałów zarówno odepchnął krew, jak i wspomógł proces krzepnięcia. Pomimo tego, że nie może być on wykorzystany jako powłoka do pomp krwi lub innych tego typu urządzeń, naukowcy odkryli, iż znajdzie on zastosowanie jako bandaż.

Nowy bandaż ma właściwości przeciwbakteryjne

Jak wykazały testy przeprowadzone przez naukowców, krew w kontakcie z nasączoną innowacyjnym materiałem skrzepła zaledwie w ciągu kilku minut. Naukowcy nie potrafią jednak określić źródła sukcesu i jak zaznaczają, wymaga to dalszych badań. Jak przypuszczają, wpływ na to ma interakcja z nanowłóknami węglowymi.

Gaza nasiąknięta testowanym materiałem, czyli mieszanką silikonowych i węglowych nanowłókien ma również działanie przeciwbakteryjne. Spowodowane jest to brakiem możliwości przylegania bakterii do jej powierzchni. Skuteczność nowego bandaża potwierdziły testy na szczurach.

Bandaż zmniejsza ryzyko infekcji

– Dzięki nowemu superhydrofobowemu materiałowi możemy uniknąć ponownego otwarcia rany podczas zmiany bandaża – wyjaśnił Athanasios Milionis, badacz z grupy Poulikakos. Ponowne otwieranie ran jest poważnym problemem głównie ze względu na ryzyko infekcji, w tym niebezpiecznych zarazków szpitalnych – ryzyko, które jest szczególnie wysokie przy zmianie bandaży.

Bandaż z nowym materiałem znajdzie zastosowanie m.in. w medycynie ratunkowej, chirurgii, a także użytku domowym. Uczelnie ETH Zurich i Uniwersytet Narodowy w Singapurze złożyły wniosek o patent na nowy materiał. Ponadto, zanim będzie on dopuszczony do użytku, naukowcy muszą udoskonalić i zoptymalizować materiał. Jak zwracają uwagę, aby udowodnić, iż materiał jest skuteczny i nieszkodliwy muszą również przeprowadzić kolejne testy, początkowo na większych zwierzętach, a następnie na ludziach.

Źródło: psych.org

Przeczytaj także: Odżywianie pacjenta ze stomią – najważniejsze zalecenia

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Klindamycyna – aktualne spojrzenie na antybiotyk znany od dawna

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o