Naukowcy opracowali polifenolowo-żelatynowy, hydrożelowy opatrunek, który silnie przylega do rany, a po schłodzeniu łatwo od niej odchodzi, nie powodując dolegliwości bólowych i podrażnień. Rozwiązanie może znaleźć zastosowanie wśród pacjentów z wrażliwą skórą, np. u niemowląt.
Obecnie opatrunki projektowane są w taki sposób, by silnie przywierać do rany, co pozwala chronić ją przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, a także przypadkowym zsunięciem się opatrunku. Zmiana takiego opatrunku może być jednak bolesna, zwłaszcza dla pacjentów z wrażliwą skórą, np. u niemowląt. To właśnie z myślą o nich naukowcy z Chin opracowali specjalny klej hydrożelowy, który nie powoduje podrażnień i dyskomfortu podczas zmiany opatrunków. Badania nad wynalazkiem opublikowane zostały na łamach czasopisma „ACS Nano”.
Hydrożel jest elastyczny i dopasowuje się do skóry
Hydrożel, zdaniem chińskich naukowców, to atrakcyjny materiał stosowany do leczenia ran. Pozwala on na dokładne dopasowanie się opatrunku do rany i jednocześnie wspiera gojenie. Badacze Lu Han z Ocean University of China , Xiong Lu z Southwest Jiaotong University opracowali hydrożel, który odchodzi od rany w momencie jego schłodzenia.
Głównymi składnikami innowacyjnego hydrożelu są splecione pasma związku polifenolowego, poli(kwas galusowy) i usieciowiony biopolimer – metakryloil żelatyny. Połączenie tych składników sprawiło, że hydrożel ma silne właściwości klejące, a pod wpływem temperatury ciała staje się elastyczny i dopasowuje się do skóry. W momencie schłodzenia metakryloil żelatyny staje się sztywny, a opatrunek łatwo odchodzi od skóry.
Skuteczny klej medyczny i opatrunek
Naukowcy przetestowali wynalazek do zamocowania bezprzewodowego urządzenia medycznego do skóry niemowląt szczurów. Adhezja kleju do skóry była bardzo mocna, a urządzenia pozostawały na zwierzętach nawet, gdy te poruszały się. W porównaniu do komercyjnej taśmy medycznej, hydrożel łatwo oddzielał się od skóry po schłodzeniu lodem, nie ciągnął skóry, nie podrażniał jej, a nawet nie usuwał sierści u badanych zwierząt.
W innym badaniu eksperci postanowili zastosować klej jako opatrunek na otwarte rany cukrzycowe, również na szczurzym modelu. Rany pokryte hydrożelem zagoiły się w przeciągu 25 dni, znacznie szybciej w porównaniu do stosowania tradycyjnych materiałów opatrunkowych. Naukowcy wskazują więc, iż hydrożel nie tylko wspiera bezbolesną zmianę opatrunków, ale posiada również właściwości wspierające regenerację tkanek.
Źródło: cen.acs.org
Przeczytaj także: Chirurgiczny hydrożel zapobiega powstawaniu pooperacyjnych zrostów i blizn