Inspirowana pająkami dwustronna taśma skutecznie zamyka rany w 5 sekund
Diagnostyka Leczenie ran Newsy Pod sliderem

Inspirowana pająkami dwustronna taśma skutecznie zamyka rany w 5 sekund

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Dwustronna taśma zaprojektowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology do zamykania ran pooperacyjnych została zainspirowana sposobem, w jaki pająki radzą sobie podczas deszczu – wydzielają one specjalny „klej”, który absorbuje wodę, pozwalając im skutecznie łapać swoje ofiary.

Swoje najnowsze odkrycie naukowcy z Massachusetts Institute of Technology oparli na obserwacji, że wydzielana przez pająki substancja wchłania wodę, pozwalając im na „polowanie” nawet w deszczu. Na tej podstawie zdecydowali się oni stworzyć dwustronną taśmę pokrytą specjalnym klejem – wstępne wyniki badań wykazały, że zamyka ona rany na skórze i płacach świni w zaledwie 5 sekund. Zespół zapowiedział, że po przeprowadzeniu większej liczby badań można będzie zastosować ją zamiast szwów – jednak według przewidywać, zanim dojdzie do testów na ludziach, minie jeszcze kilka lat.

Inspiracją dla nowej metody zamykania ran była substancja wydzielana przez pająki

Złączenie tkanek w celu utworzenia szczelnego zamknięcia rany pooperacyjnej jest trudne, ponieważ woda na ich powierzchni powoduje, że stają się śliskie. Szwy, które mają spełniać tę funkcję w przypadku różnych rodzajów ran i skaleczeń, nie zawsze są wystarczająco wytrzymałe, ponadto mogą powodować infekcje i ból. Z kolei zamykanie za pomocą specjalistycznych klejów chirurgicznych może potrwać kilka minut, a materiał nierzadko dostaje się do innych części ciała. Dlatego naukowcy zdecydowali się poszukać inspiracji w naturze.

Pająki wydzielają lepką substancję zawierającą naładowane polisacharydy, które niemal natychmiast absorbują wodę z powierzchni ciała owada, pozostawiając niewielką suchą plamkę, do której klej może się przykleić. Podobnie naukowcy zdecydowali się zastosować na taśmie kwas poliakrylowy, który pochłania wodę z mokrych tkanek ciała, aktywując klej działający bardzo szybko, bo w zaledwie kilka sekund. Ponadto okazało się, że dodanie żelatyny lub chitozanu może sprawić, iż taśma utrzyma swój kształt przez kilka dni lub miesięcy, w zależności od tego, jak długo musi pozostać na ranie.

Wynalazek może też pomóc umieszczać urządzenia medyczne na narządach

Taśma ze specjalnym klejem obecnie testowana jest na różnych rodzajach tkanek u szczurów i świni – w tym na jelicie cienkim, żołądku, wątrobie i skórze.

– Leczenie miękkich lub delikatnych tkanek, takich jak te budujące płuca czy tchawicę, jest ogromnym wyzwaniem – ale dzięki naszej dwustronnej taśmie w ciągu 5 sekund można z łatwością je uszczelnić – powiedział Hyunwoo Yuk, autor badania.

Jak zapowiedzieli naukowcy, ich wynalazek może okazać się pomocy również w umieszczeniu urządzeń medycznych na takich narządach, jak serce, „bez powodowania uszkodzeń lub wtórnych powikłań w wyniku nakłucia tkanki”. Obecnie planują oni przeprowadzić więcej testów na zwierzętach.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Nature”.

Źródło: BBC

Przeczytaj również: Śluz salamandry olbrzymiej chińskiej działa na rany jak klej chirurgiczny

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

Wykorzystanie miejscowych płatów perforatorowych „keystone” w rekonstrukcji ran kończyn dolnych – doświadczenia własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *