Inteligentny opatrunek z czujnikami światłowodowymi zapewnia lepszą ochronę rany
Leczenie ran Newsy Nowe technologie Obok slidera

Inteligentny opatrunek z czujnikami światłowodowymi zapewnia lepszą ochronę rany

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham pracują nad stworzeniem jednorazowych opatrunków z czujnikami światłowodowymi, które mają służyć określeniu, czy rana goi się prawidłowo, czy pojawiło się w niej zakażenie. Na swoje badania otrzymali grant w wysokości ponad 900 tysięcy funtów.

Nowoczesny opatrunek ma zapobiegać amputacjom

Motywacją do rozpoczęcia projektu dla naukowców z Uniwersytetu w Nottingham był rosnący problem owrzodzeń cukrzycowych, dotykających coraz większą liczbę pacjentów. Jak oszacowali badacze, ich leczenie w Wielkiej Brytanii kosztuje prawie 1 miliard funtów rocznie, ponadto przeprowadza się tam nawet 7 tysięcy amputacji kończyn dolnych związanych ze stopą cukrzycową.

W celu zapobiegania tego rodzaju trudnościom badacze otrzymali 902,524 funtów od Medical Research Council, aby opracowali inteligentne opatrunki, które wykorzystują czujniki światłowodowe do oceny, czy dotknięta uszkodzeniem tkanka goi się dobrze, czy pojawiło się w niej zakażenie. Jednorazowe opatrunki zaopatrzone w takie czujniki mogą pomóc w znaczącym obniżeniu kosztów opieki zdrowotnej związanych z terapiami trudno gojących się ran.

Opatrunek może mieć znaczący wpływ na opiekę nad pacjentem i koszty opieki zdrowotnej związane z zaopatrywaniem ran, które wynoszą obecnie od 4,5 do 5,1 miliardów funtów rocznie, czyli ponad 4% budżetu NHS. Czujniki światłowodowe w opatrunku zdalnie monitorują wiele biomarkerów związanych z procesami zachodzącymi w ranie, takimi jak zmiana temperatury, wilgotność i pH.

– Obecnie najczęściej stosowaną metodą monitorowania tempa gojenia jest regularna obserwacja rany, jednak sposób ten nie ustrzega przed infekcją, może zakłócać postępy w leczeniu, a także stwarza ogromne obciążenie ekonomiczne dla zasobów NHS. Zamiast tego nasza technologia wskaże optymalny czas na zmianę opatrunku i wygeneruje ostrzeżenia, jeśli konieczna okaże się interwencja w przypadku zarażonych lub wolno gojących się ran. Ma to na celu poprawę opieki nad pacjentem i ograniczenie liczby wymaganych wizyt pacjenta u specjalistów – powiedział profesor Steve Morgan, dyrektor Centre for Healthcare Technologies (CHT) i Royal Society Industry Fellow na Uniwersytecie w Nottingham.

Czujniki będą wysyłać informację na telefon komórkowy

Opracowane i zatwierdzone w testach laboratoryjnych przez CHT czujniki będą wytwarzane w bardzo cienkich (~100um średnicy), lekkich, elastycznych, tanich światłowodach. Ta wszechstronna platforma zostanie następnie wbudowana w tkaninę, która będzie wyglądać tak samo, jak w tradycyjnym opatrunku.

Opatrunek zostanie połączony z samodzielną jednostką optoelektroniczną wielokrotnego użytku, aby stale oceniać stan rany. Urządzenie będzie transmitować i odbierać światło z i do czujników, a tym samym przekazywać informacje pacjentowi i specjalistom w zakresie leczenie ran. Naukowcy planują osiągnąć to poprzez bezprzewodowy transfer połączony z telefonem komórkowym. Chociaż opatrunek ten będzie kosztował minimalnie więcej niż przeciętny opatrunek, wyższy koszt początkowy – w założeniu badaczy – zostanie zrekompensowany mniejszą częstotliwością zmian opatrunków lub wizyt klinicznych, a także krótszym czasem leczenia. Ponadto 10% redukcja kosztów związanych z wizytami u specjalistów przyniesie 300 milionów funtów oszczędności rocznie.

Źródło: The Engineer

Przeczytaj również: Nowa technologia drukująca ludzką skórę może pomóc w przyspieszeniu gojenia ran

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Nowa metoda leczenia i oczyszczania trudno gojących się ran

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *