Leczenie ran Newsy Oczyszczanie rany Pielęgnacja Pod sliderem Wysięk z rany

Jak oczyścić rany trudno gojące się z martwicy i wysięku?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Niegojące i trudno gojące się rany stanowią poważny problem, rzutujący na wiele stref życia chorego. Tym, co na cały proces wpływa w pierwszej kolejności, jest dokładne i prawidłowe oczyszczenie rany, dzięki któremu gojenie może przebiegać znacznie szybciej i bez komplikacji. Z biegiem lat medycyna wypracowała wiele efektywnych metod przeprowadzania oczyszczania przewlekłych uszkodzeń skóry i tkanek. W poniższym tekście zaprezentowano wybrane sposoby.

Chirurgiczne opracowanie rany

W przypadku ran przewlekłych leczeniem z wyboru zazwyczaj jest chirurgiczne opracowanie rany, czyli wycięcie tkanki martwiczej dokładnie na granicy zdrowej tkanki, wykorzystując w tym celu narzędzie chirurgiczne, np. skalpel, nożyce bądź laser. Taki zabieg – prawidłowo przeprowadzony – nie powoduje uszkodzenia zdrowej tkanki bądź powoduje je tylko w minimalnym, koniecznym dla powodzenia procesu stopniu. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkie zwalczanie ciężkich zakażeń oraz znaczne skrócenie czasu leczenia, gdyż podczas jednego zabiegu usuwane zostają wszelkie miejscowe czynniki zakłócające proces gojenia, jak np. martwica, drobnoustroje czy ciała obce. Chirurgiczne opracowanie rany stosuje się zazwyczaj w przypadku rozległych owrzodzeń z mocno przywierającymi złogami martwiczymi, a także zapalenia podskórnej tkanki łącznej lub posocznicy. Zależnie od rodzaju rany i stanu pacjenta zabieg ten można przeprowadzić jednorazowo bądź etapowo podczas kilku operacji.

Terapia ultradźwiękowa

Naukowcy z Wydziału Nauk Biomedycznych Uniwersytetu w Sheffield odkryli, że wywołane za pomocą ultradźwięków drgania wpływają na komórki ran, przyspieszając nie tylko usuwanie martwicy, ale również stymulując gojenie. Autorzy publikacji zamieszczonej w „Journal of Investigative Dermatology” podkreślają, że terapia ultradźwiękami zmniejsza ryzyko zakażenia ran i skraca czas potrzebny na całkowite wygojenie się rany aż o 1/3. Kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania terapii ultradźwiękowej jest zwiększenie rozciągliwości tkanki łącznej w bliznach, przykurczach oraz zwłókniałych mięśniach – ma ona więc zastosowanie niemal na każdym etapie leczenia.

Opatrunki specjalistyczne

Do oczyszczania rany za pomocą opatrunków specjalistycznych, np. hydroaktywnych, czyli tzw. metodą autolityczną, wykorzystuje się całą gamę dostępnych obecnie na rynku produktów medycznych. Opatrunki hydroaktywne stworzone zostały w celu pochłaniania wysięku, który zawiera drobnoustroje, mogące doprowadzić do zakażenia. Dzięki doprowadzaniu wilgoci wspomagają odwarstwienie nalotów, tworząc przyjazny dla komórek mikroklimat fizjologiczny, co z kolei skutecznie wspomaga endogenne, autolityczne mechanizmy oczyszczania. Oczyszczanie rany metodą autolityczną polega przede wszystkim na zmiękczeniu tkanki martwiczej w celu jej łatwiejszego usunięcia w naturalnych procesach zachodzących w ranie. Zaletą tego sposobu oczyszczania uszkodzeń skóry jest to, że nie podrażnia zdrowych, żywych komórek ani nie powoduje działań niepożądanych – jest więc wygodny do stosowania w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie opatrunków specjalistycznych wymaga dłuższego czasu w porównaniu do chirurgicznego opracowania rany.

Larwoterapia

Oczyszczanie ran z wykorzystaniem larw muchy plujki Lucilla Sericata w ostatnim dziesięcioleciu ponownie wróciło do łask, przekonując swoją skutecznością zarówno lekarzy, jak i samych pacjentów. W przypadku gdy rana jest zaropiała bądź zainfekowana, wymagane jest jej szczególnie dokładne oczyszczenie, aby zakażenie nie pogłębiło się – wówczas wykorzystanie larw much stanowi jedną z najskuteczniejszych metod. Larwy te są w tym celu specjalnie hodowane w laboratoriach, z zachowaniem wszelkich zasad sterylności. W ramach oczyszczania ran przewlekłych stosuje się je na dwa sposoby: mogą one zostać umieszczone na ranie bądź przykładane w specjalnie zrobionym opatrunku. Ich działanie polega na wydzielaniu enzymów trawiennych do martwej tkanki, a następnie „wysysaniu” treści półpłynnej, pozbywając się przy okazji także bakterii, nawet tych odpornych na antybiotyki, np. gronkowca złocistego. Takie oczyszczanie rany trwa zazwyczaj kilka dni, jest więc szybsze niż stosowanie zwykłych opatrunków.

Terapia podciśnieniowa

Skuteczną metodą oczyszczania rany jest również terapia z wykorzystaniem podciśnienia, czyli NPWT (ang. Negative Pressure Wound Therapy). Stosuje się ją głównie w przypadku ran ostrych i przewlekłych, przede wszystkim w celu zwiększenia przepływu krwi i ilości ziarniny oraz poprawienia unaczynienia uszkodzonej skóry poprzez promowanie angiogenezy. NPWT polega na wykorzystaniu szczelnego opatrunku przymocowanego do specjalnej pompy, której zadaniem jest stworzenie w ranie środowiska podciśnienia. Udowodniono, że regularne zastosowanie próżni wspomaga wyciąganie z rany nadmiaru wydzieliny. Stosowane w terapii podciśnienie może wynosić od -125 aż do -60 mmHg, w zależności od rany i tolerancji pacjenta. Wykorzystuje się je również na kolejnych etapach leczenia rany – niekiedy aż do jej całkowitego wygojenia.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty towarzyszące występowaniu ran przewlekłych, każda metoda oczyszczania musi zostać skonsultowana z lekarzem bądź specjalistą w dziedzinie leczenia ran. Rozpoczynając terapię, należy wziąć pod uwagę wszelkie wskazania i przeciwwskazania, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta.

Przeczytaj również: Odparzenia skóry – jak sobie z nimi radzić?

4 thoughts on “Jak oczyścić rany trudno gojące się z martwicy i wysięku?

  1. Polecam na trudne do zagojenia rany mydło Aleppo Szamir 70% , do kupienia jest przez internet
    Leczy bardzo dobrze i rany i odlezyny, a nawet hemoroidy. Skutecznie leczy , ma działanie antybakteryjne i antygrzybiczne , a do tego przeciwbólowe i antyświądowe. Mojemu tacie pomogło na bardzo brzydkie i trudn do wygojenia odlezyny , a rany miał rozległe i bolące. Poza tym to delikatne mydełko, z oleju laurowego, mozna nawet niemowlaczkom na odparzenia stosowac, ja tak robilam u mojego synka, nawet dodawałam do kąpieli starte mydełko, pomagało

  2. Szkoda tylko ze nikt nie napisal iz chirurgiczne opracowywanie ran np.skalpelem odbywa sie na zywca bez zadnego znieczulenia dlatego piaty juz rok zmagam sie z tym problemem na obydwu goleniach. Takie praktyki stosuje sie we Wroclawiu nie mam pojecia u kogo szukac pomocy bo obecnie to tylko czekanie na swoj zgon

  3. Witam Pana i ogromnie współczuję cierpienia ,znam ten problem od niedawna bo moja mama też boryka się z owrzodzeniem goleni i ma martwicę do usunięcia (już cześć usunięto ,ale jak Pan mówi na żywca i nie dała rady reszty)Czy znalazł Pan jakieś rozwiązanie czy lekarza,który zajął się Panem należycie? Proszę serdecznie o odpowiedź.
    Iwona .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *