Jak radzić sobie z odciskami i pęcherzami na stopach?
Dermatologia Leczenie ran Newsy Pod sliderem Rodzaje ran

Jak radzić sobie z odciskami i pęcherzami na stopach?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Odciski i pęcherze na stopach mogą pojawić się u każdego i w każdej chwili – wystarczy włożyć nowe buty, wybrać się na dłuższą wędrówkę bądź tańczyć na wysokich obcasach. Nie jest to jedynie problem estetyczny, mogą bowiem wywołać m.in. ból i stan zapalny. Jak więc radzić sobie z pęcherzami bądź odciskami, kiedy już pojawią się na stopie?

„Przede wszystkim trzeba usunąć przyczynę powstawania odcisku, a nie sam odcisk”

Pęcherze i odciski, które niekiedy pojawiają się na skutek niewygodnego obuwia bądź długich wędrówek, stanowią nie tylko problem natury estetycznej – jeśli nie zaopatrzy się ich odpowiednio, mogą prowadzić do pojawienia się bólu, a także rozwoju stanu zapalnego oraz innych komplikacji. O tym, jak sobie z nimi radzić, w rozmowie z PAP opowiedziała Elżbieta Szkiler, specjalistka w dziedzinie leczenia ran:

– Jeżeli na stopie zdrowej osoby powstanie odcisk, to w celu jak najszybszego pozbycia się go można zastosować miejscowo specjalne preparaty lub plastry, które w tym pomogą. Ale nie można na tym poprzestać, bo to, że w danym miejscu powstał odcisk, oznacza, że albo mamy niewygodny but albo mamy taki kształt stopy, który powoduje ucisk. Po prostu nasze kości są tak ustawione, że dają ucisk w konkretnym miejscu lub miejscach – mówi Elżbieta Szkiler.

Jak zaznacza autorka „Poradnika pielęgnacji ran przewlekłych”, skuteczne i trwałe pozbycie się odcisków wymaga przede wszystkim ustalenia konkretnych przyczyn ich powstania w danym miejscu stopy, dopiero później można starać się je wyeliminować.

– Pacjent powinien po pierwsze zmienić oryginalne wkładki w butach, najlepiej na wkładki silikonowe, które są miękkie i lepiej chronią skórę – tłumaczy Elżbieta Szkiler. Najczęściej jednak odciski robią się od zagiętej wkładki w bucie. Na ogół jest tak, że pacjent nie wkłada ręki do buta, żeby to sprawdzić. Jeśli tak właśnie jest, to może nie trzeba nawet kupować nowych wkładek, tylko po prostu wyprostować, wygładzić obecne wkładki.

Natomiast w przypadku gdy takie działania zawodzą, powinno się rozważyć zmianę obuwia na wygodniejsze i bardziej dopasowane do danej stopy.

Bez tego raz powstały odcisk będzie się stale odnawiał w tym samym miejscu – wyjaśnia ekspertka. Musimy zatem przede wszystkim usunąć przyczynę powstawania odcisku, a nie tylko sam odcisk. Dopiero wtedy problem zniknie.

Jak odróżnić odcisk od pęcherza?

Dla wielu osób pęcherz i odcisk jest dokładnie tym samym – okazuje się jednak, że to dwie oddzielne jednostki, które szczegółowo opisuje Elżbieta Szkiler:

– Ludzie często mylą odciski z pęcherzami. W praktyce łatwo je odróżnić, bo odcisk to twarda tkanka, która powstaje w miejscu stałego twardego ucisku (tam gdzie czujemy, że zawsze nas ciśnie). Tymczasem pęcherze są z reguły bardziej miękkie, widoczne, a także bardziej bolesne – mówi Elżbieta Szkiler, podkreślając, że zarówno w przypadku problemów z odciskami, jak i pęcherzami na stopach warto udać się po pomoc do specjalisty od leczenia i pielęgnacji stóp, czyli podologa, który potrafi też wykryć deformacje stóp, o których możemy nie mieć pojęcia.

Specjalistka w dziedzinie leczenia ran odpowiada również na pytanie, czy można przebijać pęcherze na stopach:

– Najważniejsza zasada postępowania z takimi pęcherzami jest następująca: nie wolno usuwać ich pokrywy! Jej zdarcie sprawia, że gojenie pęcherza przebiega dłużej, trudniej i powstaje ryzyko zakażenia rany – ostrzega.

Decyzja dotycząca tego, czy przebić i zabezpieczyć pęcherz, czy też pozostawić go do samoistnego wchłonięcia powinna zależeć przede wszystkim od jego umiejscowienia.

– Jeśli jest w takim miejscu, że założenie buta grozi jego zdarciem, to wtedy powinno się go umiejętnie przekłuć i założyć odpowiednio dobrany opatrunek, aby naskórek, który tworzy pokrywę pęcherza mógł z powrotem przyrosnąć do znajdującej się pod nim tkanki – wyjaśnia Elżbieta Szkiler.

Jak przebić i opatrzyć pęcherz na stopie? 

– Przebijanie pęcherza powinno się robić jałową igłą, prostopadle do powierzchni skóry, ale nie z góry tylko z boku. Po nakłuciu trzeba delikatnie usunąć z pęcherza płyn, a potem położyć na pęcherz opatrunek, który nie przywiera, a więc najlepiej nieprzywierający opatrunek siatkowy pokryty maścią obojętną (np. wazeliną lub lipidokoloidowy albo pokryty lipidami) i na to drugi opatrunek, który będzie to trzymał w całości – radzi Elżbieta Szkiler.

Ponadto należy pamiętać, by zmiana czy zdejmowanie opatrunku przebiegały umiejętnie, aby nie uszkodzić tego, co znajduje się pod nim, a więc nie zedrzeć pokrywy pęcherza.

– W tym celu zaznaczamy miejsce nakłucia pęcherza i opatrunek zdejmujemy właśnie w tę stronę, nie odwrotnie – tłumaczy specjalistka. Jeżeli nie usuwamy pokrywy pęcherza, to nie ma potrzeby jego zdezynfekowania i zastosowania antyseptyku. Wystarczy tylko dobrze zabezpieczyć go przed uszkodzeniem. Dezynfekcja jest potrzebna wtedy, kiedy ten pęcherz pęknie i powstanie otwarta rana (odsłonięcie tkanek wewnętrznych).

Jak nie dopuścić do powstania pęcherzy?

Pęcherze na stopach powstają wskutek silnego, lokalnego otarcia tkanek skóry, najczęściej spowodowanego przez niewygodne, niedopasowane obuwie lub bardzo intensywną pracę stóp (np. długotrwały marsz). Tkanki te intensywnie się przesuwają w trakcie chodzenia, pracy fizycznej lub innej aktywności ruchowej, a oddziałujące na nie w tym czasie tarcie sprawia, że w końcu powstaje pęcherz wypełniony płynem surowiczym.

Można zatem nie mieć pęcherzy, o ile najpierw zadba się o odpowiednie obuwie oraz fizjologiczną pracę stóp.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Przeczytaj również: Kiedy stosować rajstopy uciskowe?

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Wpływ różnych metod kompresjoterapii na lepkość krwi chorych z przewlekłą chorobą żylną

One thought on “Jak radzić sobie z odciskami i pęcherzami na stopach?

  1. Ja mam problem z odciskami na stopach jednak ostatnio korzystałam z zabiegu usuwania odcisków w CentrumStopy w Warszawie i naprawdę jestem bardzo zadowolona. Sam zabieg był przyjemny, bardzo miła obsługa. Na pewno tu wrócę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *