Jak uniknąć oparzenia w solarium?
Dermatologia Newsy Oparzenia Pod sliderem Profilaktyka

Jak uniknąć oparzenia w solarium?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Promienie emitowane w solariach są niezwykle szkodliwe. Powodują nie tylko starzenie się skóry, ale przede wszystkim groźną dla zdrowia i życia chorobę, jaką jest rak skóry. Jak więc opalać się, aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji opalania światłem ultrafioletowym?

UVA odpowiedzialne za starzenie się skóry

Odpowiedzialne za starzenie się skóry są promienie UVA, które oddziałując na skórę właściwą docierają bardzo głęboko. Powodują uszkodzenie kolagenu i elastyny, dzięki którym nasza skóra jest gładka i jędrna. Wpływają na pogrubienie warstwy rogowej, co powoduje, że nasza skóra jest szorstka, gruba i mało elastyczna.

Promienie UVA powodują również destrukcję naczyń krwionośnych, dzięki którym do skóry dostarczane są substancje odżywcze. Wpływają też na jakość włosów i paznokci. Solarium powoduje szybsze pojawienie się zmarszczek, a także pogłębia już istniejące.

Brodawki sutkowe szczególnie narażone na promieniowanie

Aby uniknąć przykrych konsekwencji po wizycie w solarium, szczególnie należy dbać o brodawki sutkowe. Są one pozbawione warstwy ziarnistej, dlatego promieniowanie oddziałuje bardzo głęboko, a to jest przyczyną silnego łuszczenia się skóry.

Opalanie w solarium może również powodować raka skóry. Wpływa na to zarówno promieniowanie UVA oraz UVB, które z uwagi na to, że zwiększają produkcję wolnych rodników są równie niebezpieczne dla zdrowia skóry. Głównym zagrożeniem dla osób korzystających z solarium jest jeden z najbardziej złośliwych nowotworów, jakim jest czerniak. Pojawia się on w wyniku nadmiernego wystawiania się na promieniowanie UV.

Jak uniknąć oparzeń po wizycie w solarium?

Najważniejszym aspektem, który wpływa na nasze bezpieczeństwo jest wizyta w sprawdzonym, nieprzypadkowym solarium. Urządzenia powinny być w nim regularnie serwisowane, co powinno być potwierdzone stosownymi dokumentami.

Bardzo ważne jest zdezynfekowanie łóżka opalającego, bądź kabiny po każdej osobie. Zwróć na to uwagę, inaczej możesz się zarazić grzybicą czy innymi chorobami skóry.

Zwracaj uwagę na to, aby ręczniki, bielizna czy kapcie w solarium były jednorazowe.

Do opalania w solarium również stosuj kremy z filtrem UVA, które zapewnią bezpieczeństwo skórze.

Podczas opalania korzystaj z okularów ochronnych, ponieważ promienie UVA mogą prowadzić do zaćmy.

Po opalaniu na solarium nie zapomnij o nałożeniu na skórę balsamu nawilżającego.

15 min. w solarium = cały dzień na słońcu

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo skóry, nie został określony dozwolony czas ani częstotliwość korzystania z solarium. Jedno natomiast jest pewne. Korzystanie kilka razy w tygodniu z solarium niesie za sobą większe ryzyko. Co szczególnie istotne, 15-minutowe opalanie w solarium jest tak samo groźne dla skóry jak cały dzień spędzony na słońcu.

Solarium może również uzależnić. Osoby, które regularnie korzystają z solarium z czasem zatracają poczucie, że są opalone. Twierdzą wówczas, że z bladą skórą nie są tak atrakcyjne. Dlatego ich wizyty w solarium stają się coraz częstsze, przez co są jeszcze bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych. Takie uzależnienie nazywane jest tanoreksją.

Przeciwwskazania do wizyty w solarium

Na rozwój czerniaka spowodowanego korzystaniem z solarium najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji i jasnych włosach oraz z atypowymi znamionami barwnikowymi. Z wizyty w solarium powinny zrezygnować również chorzy na choroby tkanki łącznej, takie jak toczeń czy zapalenie skórno-mięśniowe. U kobiet w ciąży, ze względu na inne stężenie hormonów niż normalnie mogą pojawić się przebarwienia na skórze.

Przebarwienia na skórze uaktywniają się również u tych kobiet, które podczas uczęszczania na solarium są w trakcie terapii tabletkami antykoncepcyjnymi. Wizyta w solarium może zakończyć się przebarwieniami na skórze, również z uwagi na interakcję dezodorantu czy perfum z promieniami UV. Wizyta w solarium nie jest wskazana dla osób, które zażywają środki przeciwbólowe, leki psychotropowe, chemioterapeutyki oraz niektóre antybiotyki.

Źródło: miesięcznik „Zdrowie”

Przeczytaj także: Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych – jak zredukować objawy?

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Reakcja między oktenidyną a chlorheksydyną – oparzenie skóry? Opis przypadku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *