Leczenie ran Pielęgnacja Pod sliderem Profilaktyka

Jak zapobiegać ranom skóry u noworodków?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Opieka nad niemowlęciem stwarza duże wyzwania w zakresie leczenia ran. Terapia wymaga od personelu medycznego stosowania wyspecjalizowanych procedur i bywa bardziej skomplikowana niż w przypadku dorosłych pacjentów.

Skóra właściwa noworodka zawiera mniej kolagenu i włókien elastyny niż u starszych dzieci i dorosłych. Z tego powodu jest bardziej narażona na wystąpienie obrzęków, urazów spowodowanych uciskiem (w tym odleżyn) czy też innych uszkodzeń tkanki.

Problem wzrasta w przypadku wcześniaków. Skóra noworodka rozwija się w pełni dopiero w 34. tygodniu ciąży. Oznacza to, że u wcześniaków jest ona jeszcze niedojrzała, a przez to cieńsza, delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Podczas gdy u niemowląt urodzonych w terminie zewnętrzna warstwa skóry składa się z 10-20 warstw tkanki, u wcześniaków mogą to być zaledwie dwie warstwy. Skutkuje to tym, że ważne funkcje skóry, takie jak kontrola transepidermalnej utraty wody i zapobieganie absorpcji substancji toksycznych, są u dzieci urodzonych przedwcześnie niewystarczająco rozwinięte. Zwiększa to ryzyko powstawania u nich ran.

Największe ryzyko u wcześniaków i dzieci ciężko chorych

W znacznej części przypadków uszkodzenia skóry u noworodków powstają przy aplikacji lub usuwaniu opatrunków lub podczas podłączania aparatury medycznej. Z tego powodu najbardziej narażone na powstawanie ran są niemowlęta ciężko chore oraz te urodzone przed 32. tygodniem ciąży. W przypadku tych grup pacjentów bardzo ważne jest, by regularnie kontrolować stan skóry.

Ważne wczesne oznaki

Wczesne oznaki uszkodzeń skóry, takie jak rumień, zaczerwienienie, miejscowo podwyższona temperatura czy dolegliwości bólowe, powinny być szybko rozpoznane. Uszkodzenia skóry u noworodków ulegają pogorszeniu lub rozwijają się w odleżyny znacznie szybciej niż u pacjentów dorosłych. Jeżeli nie zostaną rozpoznane wystarczająco wcześnie, mogą doprowadzić do ubytków w skórze właściwej i poważnych ran.

Higiena i zmienianie pozycji

W przypadku noworodków, u których rany skóry już wystąpiły (w wyniku operacji lub podczas porodu), bardzo istotne jest regularne oczyszczanie okolic uszkodzonej tkanki za pomocą roztworu soli fizjologicznej oraz usuwanie martwej tkanki w celu zahamowania rozwoju patogenów. Jeżeli uszkodzenie tkanek występuje w miejscu, które jest narażone na ucisk lub tarcie, istotne jest regularne zmienianie pozycji dziecka w celu zapobiegania rozwojowi odleżyn.

Noworodki przedwcześnie urodzone, z wadami urodzeniowymi lub chorobami, często mają założoną stomię, gastrostomię lub tracheostomię. Obszar skóry wokół ran powstałych w wyniku tych zabiegów jest szczególnie narażony na rozwój zapaleń. Miejsca te są wyeksponowane na działanie wilgoci (śliny, treści wyciekającej z rurek stomijnych, potu). Z tego powodu te obszary skóry należy poddawać szczególnej pielęgnacji (z zastosowaniem odpowiednich dla niemowląt barier skórnych), by nie dopuścić do rozwoju stanów zapalnych i poważnych uszkodzeń tkanki wynikających z maceracji.

Odpowiednie opatrunki i delikatne kleje medyczne

Stosowanie silnie wiążącego kleju medycznego u noworodków jest jedną z częstych przyczyn występowania u nich ran skóry. Delikatna skóra niemowląt łatwo ulega podrażnieniu i uszkodzeniu w kontakcie z produktami o silnym działaniu. Istotne jest, by stosować u nich delikatne kleje i opatrunki o wodoodpornych właściwościach, aby zapobiec powstawaniu uszkodzeń skóry lub ich zaognianiu.

Źródła: woundsource.com

 

Przeczytaj także: Sukces ostrowskich lekarzy: poparzony noworodek wrócił do domu

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Bakteriemia o etiologii Kocuria kristinae u dziecka przedwcześnie urodzonego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *