Jak zapobiegać zakażeniu bakteriami zjadającymi ciało?
Newsy Pod sliderem Profilaktyka Zakażenia

Jak zapobiegać zakażeniu bakteriami zjadającymi ciało?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Infekcja spowodowana przez bakterie zjadające ciało znana jest szerzej jako martwicze zapalenie powięzi. Stan ten rozwija się wówczas, gdy występują zaburzenia w gojeniu się otwartej rany. Najczęściej obserwuje się go u osób, które wejdą do skontaminowanej wody przed całkowitym zamknięciem się uszkodzenia skóry i tkanek, ale może być spowodowany także innymi sytuacjami. Jak można się przed tym uchronić?

Chociaż infekcja jest bardzo rzadka, stanowi ogromne zagrożenie dla życia

Martwicze zapalenie powięzi może w skrajnych przypadkach prowadzić do powstania zgorzeli i konieczności usuwania tkanek, a nawet amputacji zainfekowanego miejsca. Na jego pojawienie się szczególnie narażeni są cukrzycy, ponieważ proces gojenia następuje u nich wolniej niż u osób zdrowych. Ponadto niektóre badania potwierdzają, że część leków przeciwcukrzycowych może nawet zwiększać ryzyko zakażenia bakteriami zjadającymi ciało. Przedostają się one do organizmu przez wszelkie uszkodzenia skóry – nawet małe zadrapania, nacięcia bądź ukąszenia owadów – powodując martwicze zapalenie powięzi. Również rana chirurgiczna i kłuta zwiększa ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Gdy bakterie dostaną się do krwioobiegu, powodują stan zapalny i w efekcie śmierć otaczającej tkanki.

Chociaż choroba ta jest bardzo rzadka, stanowi ogromne zagrożenie dla życia – może bowiem prowadzić do powikłań, takich jak wstrząs septyczny, uszkodzenie narządów, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Stan ten najczęściej wymaga hospitalizacji i zastosowania antybiotykoterapii. W celu usunięcia zainfekowanej tkanki nierzadko konieczna jest też operacja.

W jaki sposób można zapobiec martwiczemu zapaleniu powięzi?

Ważne jest, aby nieustannie obserwować swoją skórę pod kątem pojawiania się na niej ran, zwłaszcza gdy jest się cukrzykiem. Szczególną uwagę powinno się poświęcić stopom, ponieważ przy zmianach cukrzycowych pacjenci bardzo często nie czują zranień w tym obszarze i mogą je przegapić. Na chorobę narażona jest też każda osoba z zaburzeniami układu odpornościowego – wówczas należy staje monitorować stan swojej skóry, a wszelkie rany utrzymywać w suchości i czystości, unikając basenów, jezior i innych zbiorników wodnych aż do momentu ich zagojenia. Istotne znaczenie ma także unikanie pożyczania rzeczy osobistych, ponieważ bakterie mogą się rozprzestrzeniać poprzez kontakt z inną osobą. Aby zmniejszać ryzyko infekcji, powinno się przede wszystkim przestrzegać zasad higieny i na bieżąco leczyć wszelkie rany, zaczerwienienia oraz obrzęki. Wyraźnym sygnałem wystąpienia infekcji jest zaczerwienienie i bolesność obszaru wokół rany.

Przy niegojącej się ranie specjaliści zalecają skorzystanie z pomocy medycznej, szczególnie osobom chorym na cukrzycę. Warto także zasięgnąć informacji o wszelkich przyjmowanych przez siebie lekach. Na przykład leki z inhibitorem SGLR2 mogą być przepisywane pacjentom z cukrzycą, aby zredukować ilość glukozy – jednak są one powiązane z wyższym ryzykiem rozwoju zgorzeli.

Bakterie zjadające ciało stanowią prawdziwe zagrożenie, dlatego należy pamiętać, aby monitorować otwarte rany i zawsze sprawdzać czas gojenia.

Źródło: Mednews365.com

Przeczytaj również: Zgorzel Fourniera – diagnostyka i leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *