Kiedy stosować opatrunki w płynie?
Opatrunki

Kiedy stosować opatrunki w płynie?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Środki opatrunkowe w formie płynu, żelu i sprayu mają szerokie zastosowanie i wykorzystywane są w leczeniu ran miejscowych zarówno i dorosłych, jak i u dzieci. Ich największą zaletą jest możliwość zaaplikowania ich w miejscach, w których założenie tradycyjnych plastrów może sprawiać trudności. Kiedy opatrunki w płynie działają najskuteczniej?

Jak działają opatrunki w płynie?

Przede wszystkim opatrunki w płynie stanowią doskonałe źródło wilgoci dla środowiska rany, jednocześnie schładzając ją i zapewniając ulgę w bólu. Zazwyczaj są one bezwonne, a po rozpyleniu tworzą na powierzchni skóry bezbarwną, przepuszczalną dla powietrza błonkę, która chroni powstałą raną głównie przed kontaktem z drobnoustrojami, ale również z wodą lub brudem. Dodatkową zaletą ich wykorzystania jest fakt, że nie przyklejają się do zranionej tkanki, dzięki czemu ich aplikacja, użytkowanie i wymiana przebiega niemal bezboleśnie. Ponadto taka warstwa płynnego opatrunku utrzymuje się nawet do trzech dni i często usuwa się samoistnie. Opatrunki w płynie najczęściej zastępują tradycyjne plastry i poleca się je do stosowania w miejscach, gdzie założenie zwykłego opatrunku może sprawiać trudności. Są one postrzegane jako istotny element wspomagający leczenie różnych rodzajów ran – tworzona przez nie wilgotna błonka bowiem nie tylko oczyszcza ranę, ale również pomaga w pozbyciu się tkanki martwiczej, bardzo często mają również działanie kojące i przeciwbólowe.

Na jakie rany można stosować opatrunki w płynie?

Środki opatrunkowe w płynie najczęściej stosuje się do opatrywania ran powierzchownych, czyli drobnych skaleczeń i otarć na skórze, a także niewielkich oparzeń. Stanowią one wygodniejszą alternatywę dla plastrów i bandaży, szczególnie w tych miejscach na ciele, które bardzo często się poruszają, np. zgięciach palców, łokciach czy kolanach. Wśród ran, które zazwyczaj leczy się opatrunkami w płynie, wymienić można:

  • Drobne skaleczenia, otarcia i ukąszenia owadów – niegdyś zalecano, aby na zranienia i ukąszenia stosować plastry i bandaże, aby nie dopuścić do zerknięcia się drobnoustrojów ze środowiskiem rany. Płynny opatrunek stanowi zoptymalizowaną wersję takiego rozwiązania, a dodatkowo zawiera zwykle środek antyseptyczny, który znacznie niweluje ryzyko zakażenia. Przy jego użyciu można w dużym stopniu uniknąć podrażnienia rany, jest też łatwiejszy do zastosowania niż tradycyjne środki, szczególnie w takich miejscach, jak palce czy łokcie;
  • Zranienia na dłoniach – ręce poruszają się przez cały dzień, przez co tradycyjne plastry i bandaże mają tendencję do odpadania. Choć istnieją specjalne opatrunki na rany powstałe na palcach, często utrudniają one zwykłe czynności, jak choćby pisanie czy korzystanie z telefonu komórkowego. Opatrunek w płynie jest nie tylko niewidoczny, ale również możliwy do zastosowania jedynie w tym miejscu, które uległo zranieniu, nie krępując przy tym ruchów;
  • Pęcherze i bąble – podobnie jak zwykłe bandaże, płynne opatrunki dobrze sprawdzają się w leczeniu i zapobieganiu pęcherzom oraz bąblom. Jest to szczególnie przydatne dla osób, u których pojawiają się one na dłoniach i stopach ze względu na wykonywany zawód, ale także dla tych, u których bąbel powstał na skutek oparzenia. Podczas gdy tradycyjne opatrunki mają tendencję do przemieszczania się, przez co dodatkowo podrażniają pęcherz, płynne środki tworzą dla niego warstwę ochronną, przyspieszając tym samym ich gojenie.

W jaki sposób aplikować opatrunek w płynie?

Niezależnie od formy płynnego opatrunku, jego zastosowanie jest proste i zajmuje mniej niż 1 minutę. Przede wszystkim należy pamiętać, aby przed zaaplikowaniem go umyć ranę wodą z mydłem bądź polać ją środkiem odkażającym, a następnie dokładnie osuszyć. Dopiero po tym z odległości mniej więcej piętnastu centymetrów spryskuje się zranienie środkiem opatrunkowym, jeśli ma on formę sprayu, lub nakłada się go bezpośrednio, a później pozostawia do wyschnięcia.

Przeczytaj również: Nowy, tańszy i efektywniejszy hydrożel przyspiesza gojenie ran

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Wymazy z rany oparzeniowej – analiza mikrobiologiczna

One thought on “Kiedy stosować opatrunki w płynie?

  1. Nigdy nie stosowałam tego typu opatrunków, za to zawsze na rany stosuję Octenisept, który je odkaża. Dzięki temu jeszcze nigdy ani ja, ani nikt z moich bliskich nie mieliśmy problemów z ranami, które nie chcą się zagoić i ropieją. Z tym preparatem wręcz goją się szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *