Kinesiotaping w terapii obrzęków – na czym polega jego skuteczność?
Newsy Obok slidera

Kinesiotaping w terapii obrzęków – na czym polega jego skuteczność?

Przewlekłe i postępujące obrzęki to problem, który towarzyszy wielu schorzeniom i może znacząco obniżać komfort życia pacjentów. Aby temu zapobiec, eksperci z czasopisma „Leczenie Ran” zaproponowali nowoczesną metodę kinesiotapingu, której skuteczność opiera się na długotrwałym działaniu oraz potwierdzonych pozytywnych efektach klinicznych. Na czym polega ta terapia?

Obrzęki mogą pojawić się z różnych powodów

Obrzęki o charakterze przewlekłym i postępującym stanowią problem wielowymiarowy, gdyż wpływają nie tylko na przebieg terapii, ale również obniżają jakość życia pacjentów – ich obecność negatywnie odbija się bowiem na ich stanie zdrowia, funkcjonowaniu społecznym i rodzinnym, a także generuje koszty związane z leczeniem. Do ich powstawania przyczyniają się m.in. wtórne zaburzenia zabiegów operacyjnych, które – naruszając ciągłość skóry, warstwy podskórnej, powięzi, a często także mięśni – mogą powodować uszkodzenie traktów limfatycznych, co prowadzi do powstawania obrzęków okolicy operacyjnej. Towarzyszą one również wielu patologiom, w tym: chorobom reumatycznym, stłuczeniom, złamaniom, porażeniom i niedowładom. Ponadto częstotliwość ich występowania jest wysoka. Jak podają eksperci z czasopisma „Leczenie Ran”, wtórny obrzęk chłonny kończyny górnej stwierdza się nawet u 40,6% Polek po operacji raka piersi (w badaniach zagranicznych wartość ta wynosi 5,5–80%), przez co stanowią one jeden z najpoważniejszych trudności związanych z pielęgnacją pacjenta. Z tego powodu niezwykle istotne jest poszukiwanie efektywniejszych sposobów terapii obrzęków, szczególnie w przypadku leczenia pacjentów po zabiegach chirurgicznych. Potwierdza to szereg badań ukierunkowanych na znalezienie optymalnej formy terapii.

Na czym polega kinesiotaping?

Niezależnie od przyczyny obrzęku, jedną ze stosowanych metod w fizjoterapii jest kinesiotaping limfatyczny. Polega on na zastosowaniu plastrów wykonanych z bawełny i akrylu o parametrach zbliżonych do parametrów ludzkiej skóry, pokrytych – na kształt linii papilarnych – hipoalergicznym klejem. Dodatkowym komfortem dla pacjenta jest fakt, że po aplikacji nie pojawia się poczucie naklejenia plastra na skórę. Ponadto większość z nich jest wodoodporna, dzięki czemu utrzymanie higieny nie stanowi problemu. Plastry do kinesiotapingu aplikowane z wykorzystaniem techniki limfatycznej mogą stanowić uzupełniającą całodobową terapię obrzęków. Średni czas jednorazowej aplikacji sięga do 5 dób, po tym czasie natomiast konieczne jest usunięcie oklejenia i ewentualnie kolejna aplikacja.

Skuteczność kinesiotapingu potwierdzono klinicznie

Eksperci z czasopisma „Leczenie Ran” postanowili zbadać skuteczność kinesiotapingu u pacjenta w Klinice Rehabilitacji 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. 65-letni mężczyzna 12 lat wcześniej doznał udaru mózgu. Chory miał niedowład kończyny górnej i dolnej lewej oraz cierpiał na powracający obrzęk lewej ręki w okolicach dłoni i przedramienia. Pacjent nie korzystał z fizjoterapii szpitalnej i ambulatoryjnej, a jedynie okazjonalnie – z terapii sanatoryjnej, przez co obrzęki dłoni utrzymywały się lub powracały po krótkim czasie. Pomimo edukacji pierwotnej i wtórnej mężczyzna nie stosował się do zakazu pozostawiania lewej ręki swobodnie wiszącej wzdłuż tułowia. Pacjent zgłosił się do Kliniki Rehabilitacji po 7 dniach od pojawienia się obrzęku, gdyż zaobserwował zwiększanie obwodu dłoni. Ponieważ nie chciał korzystać z regularnej terapii, jako rozwiązanie zaproponowano mu kinesiotaping. Specjaliści zaproponowali to z uwagi na fakt, iż kinesiotaping nie obciąża czasowo ani pacjenta ani terapeuty, ponadto działa przez cały czas od momentu zaaplikowania (24h/dobę).

Pacjentowi zaaplikowano terapię z użyciem kinesiotapingu. Plastry zostały pozostawione na kończynie górnej mężczyzny przez pięć dób. Po tym czasie obrzęk zmniejszył się, jednak nie ustąpił całkowicie, przez co konieczna była kontynuacja leczenia w celu osiągnięcia postępów w terapii. Znaczące pozytywne efekty zaobserwowano w ciągu kolejnych 5 dni – mimo że pacjent wciąż nie wyeliminował czynnika sprzyjającego obrzękom, gdyż wciąż utrzymywał dłoń opuszczoną wzdłuż tułowia. Potwierdziło to efektywność zastosowania kinesiotapingu w opisywanym przypadku.

Kinesiotaping może być alternatywą dla innych terapii

Otrzymane przez ekspertów wyniki badania wskazują na skuteczność, szybkość oraz bezinwazyjność działania kinesiotapingu w terapii obrzęków. Okazuje się, że może on stanowić istotne uzupełnienie lub nawet alternatywę dla obecnie stosowanych metod. Jak jednak wskazują badacze, terapii tej wciąż nie poświęca się w publikacjach naukowych odpowiedniej uwagi – wśród 19 przeanalizowanych przez nich prac o kinesiotapingu, opublikowanych w latach 2003–2013, jedynie dwie dotyczyły wykorzystania metody w terapii obrzęków. Brak jest doniesień o negatywnym wpływie kinesiotapingu. Metoda ta może więc stanowić skutreczną i nieinwazyjną alternatywę dla innych obecnie stosowanych terapii leczenia obrzęków, szczególnie że jej oddziaływanie trwa przez całą dobę. Źródło: Mikołajewska E. Kinesiotaping w terapii obrzęków. Leczenie Ran 2013;10(2):53–56.

Przeczytaj również: Rola fizjoterapii w leczeniu odleżyn

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Leczenie Ran”:

Kinesiotaping w terapii obrzęków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *