Komora hiperbaryczna nie dla wszystkich
Leczenie ran Newsy Pod sliderem Profilaktyka

Komora hiperbaryczna nie dla wszystkich

Terapia tlenem w połączeniu z antybiotykoterapią przyspiesza gojenie ran, które są konsekwencją zabiegów chirurgicznych. Komora hiperbaryczna zmniejsza ryzyko martwicy po przeszczepach. Tlenoterapię stosuje się również w leczeniu niepłodności, depresji, a także przewlekłych bólów głowy. Kto natomiast powinien unikać tej formy leczenia?

Terapia w komorze hiperbarycznej polega na wykorzystaniu wysokiego stężenia tlenu pod wysokim ciśnieniem i dostarczeniu go do tkanek organizmu. Podczas terapii tlen pod wysokim ciśnieniem łatwiej przenika do komórek organizmu, nawet w tych miejscach, które nie są ukrwione. Sytuacja taka nie jest możliwa w atmosferze normalnego ciśnienia.

Przeciwwskazaniem do tlenoterapii jest krwotok, gorączka, choroby zatok, choroby uszu, stan zapalny nerwu wzrokowego czy niektóre schorzenia płuc. Kategorycznie z zabiegów w komorze hiperbarycznej nie mogą korzystać osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca, kobiety w ciąży oraz pacjenci po operacjach klatki piersiowej.

Tlenoterapia dotlenia organizm

Tlenoterapia powoduje stężenie tlenu głównie we krwi, a także w limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym. Poprawia to przepływ krwi w mózgu, dotlenia organizm, poprawia koncentrację i wpływa na komfort snu.

Terapię przeprowadza się w jedno lub kilkuosobowych komorach. Pacjent do zabiegu powinien być w bieliźnie lub wygodnym, lekkim ubraniu. Zabieg tlenoterapii polega na tym, że pacjent siedzi lub leży w komorze hiperbarycznej i wdycha czysty tlen. Ciśnienie w komorze stopniowo zwiększa się dopiero po tym, jak pacjent zajmie miejsce w komorze.

Wskazania do zabiegów w komorze hiperbarycznej

Terapię w komorze hiperbarycznej przede wszystkim zaleca się w chorobach i nieprawidłowościach przebiegu procesów fizjologicznych. Stosuje się ją w przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym, chorób układu nerwowego, chorób układ krążenia, stanów zapalnych czy grzybicy. Swoje zastosowanie ma również w leczeniu trudno gojących się ran i zmian skórnych, chorób skóry (łuszczyca, trądzik, wysypki, rumień, AZS), anemii, niewydolności żylnej, cukrzycy, owrzodzeń, martwicy, oparzeń, ropni, reumatyzmu, obrzęków, jak i odleżyn. Tlenoterapię zaleca się również osobom, którym towarzyszy ciągłe zmęczenie i osłabienie organizmu, jak i tym z zaburzeniami potencji.

Dobór wysokości ciśnienia zależy od stanu zdrowia pacjenta i dobierany jest indywidualnie. Zabieg hiperbaryczny trwa ok. 45 minut. W celu osiągnięcia efektów, zabiegi powinny odbywać się regularnie. Pojedynczy zabieg kosztuje w granicach od 150 – 350 złotych.

Tlenoterapia jako forma profilaktyki

Terapia w komorach hiperbarycznych oddziałuje pozytywnie na cały organizm. Nie tylko pobudza komórki macierzyste i przyspiesza regenerację i odżywianie komórek, ale również opóźnia procesy starzenia, które zachodzą w organizmie oraz przyśpiesza proces utraty wagi.

Z tlenoterapii korzystają również sportowcy. Terapia w komorze hiperbarycznej poprawia wydolność organizmu, szybciej regeneruje organizm, a także zmniejsza ewentualne obrzęki. Regularne zabiegi minimalizują czas rekonwalescencji po kontuzjach i urazach sportowych.

Negatywne skutki terapii w komorze hiperbarycznej

U niektórych pacjentów po zabiegach tlenoterapii mogą wystąpić takie objawy, jak wymioty, ból głowy czy zmęczenie. Powodem wystąpienia skutków ubocznych po zabiegach w komorze hiperbarycznej jest za długi pobyt lub za wysokie ciśnienie zastosowane podczas zabiegu.

Źródło: zdrowie.gazeta.pl

Przeczytaj także: Tlen hiperbaryczny w leczeniu oparzeń

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Wstępne wyniki leczenia tlenem hiperbarycznym zakażeń tkanek miękkich

3 thoughts on “Komora hiperbaryczna nie dla wszystkich

  1. Witam
    Taka informacja dla osób ,które cierpią na szumy uszne . Odradzam formę leczenia tej dolegliwości w komorze hiperbarycznej . Ja cierpię na szumy uszne od 3 lat i tylko raz skorzystałem z tej formy kuracji i szum (pisk) w głowie zwiększył się dwukrotnie i trwa już 4 miesiące .
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *