Komora hiperbaryczna nie dla wszystkich
Leczenie ran Newsy Pod sliderem Profilaktyka

Komora hiperbaryczna nie dla wszystkich

Terapia tlenem w połączeniu z antybiotykoterapią przyspiesza gojenie ran, które są konsekwencją zabiegów chirurgicznych. Komora hiperbaryczna zmniejsza ryzyko martwicy po przeszczepach. Tlenoterapię stosuje się również w leczeniu niepłodności, depresji, a także przewlekłych bólów głowy. Kto natomiast powinien unikać tej formy leczenia?

Terapia w komorze hiperbarycznej polega na wykorzystaniu wysokiego stężenia tlenu pod wysokim ciśnieniem i dostarczeniu go do tkanek organizmu. Podczas terapii tlen pod wysokim ciśnieniem łatwiej przenika do komórek organizmu, nawet w tych miejscach, które nie są ukrwione. Sytuacja taka nie jest możliwa w atmosferze normalnego ciśnienia.

Przeciwwskazaniem do tlenoterapii jest krwotok, gorączka, choroby zatok, choroby uszu, stan zapalny nerwu wzrokowego czy niektóre schorzenia płuc. Kategorycznie z zabiegów w komorze hiperbarycznej nie mogą korzystać osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca, kobiety w ciąży oraz pacjenci po operacjach klatki piersiowej.

Tlenoterapia dotlenia organizm

Tlenoterapia powoduje stężenie tlenu głównie we krwi, a także w limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym. Poprawia to przepływ krwi w mózgu, dotlenia organizm, poprawia koncentrację i wpływa na komfort snu.

Terapię przeprowadza się w jedno lub kilkuosobowych komorach. Pacjent do zabiegu powinien być w bieliźnie lub wygodnym, lekkim ubraniu. Zabieg tlenoterapii polega na tym, że pacjent siedzi lub leży w komorze hiperbarycznej i wdycha czysty tlen. Ciśnienie w komorze stopniowo zwiększa się dopiero po tym, jak pacjent zajmie miejsce w komorze.

Wskazania do zabiegów w komorze hiperbarycznej

Terapię w komorze hiperbarycznej przede wszystkim zaleca się w chorobach i nieprawidłowościach przebiegu procesów fizjologicznych. Stosuje się ją w przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym, chorób układu nerwowego, chorób układ krążenia, stanów zapalnych czy grzybicy. Swoje zastosowanie ma również w leczeniu trudno gojących się ran i zmian skórnych, chorób skóry (łuszczyca, trądzik, wysypki, rumień, AZS), anemii, niewydolności żylnej, cukrzycy, owrzodzeń, martwicy, oparzeń, ropni, reumatyzmu, obrzęków, jak i odleżyn. Tlenoterapię zaleca się również osobom, którym towarzyszy ciągłe zmęczenie i osłabienie organizmu, jak i tym z zaburzeniami potencji.

Dobór wysokości ciśnienia zależy od stanu zdrowia pacjenta i dobierany jest indywidualnie. Zabieg hiperbaryczny trwa ok. 45 minut. W celu osiągnięcia efektów, zabiegi powinny odbywać się regularnie. Pojedynczy zabieg kosztuje w granicach od 150 – 350 złotych.

Tlenoterapia jako forma profilaktyki

Terapia w komorach hiperbarycznych oddziałuje pozytywnie na cały organizm. Nie tylko pobudza komórki macierzyste i przyspiesza regenerację i odżywianie komórek, ale również opóźnia procesy starzenia, które zachodzą w organizmie oraz przyśpiesza proces utraty wagi.

Z tlenoterapii korzystają również sportowcy. Terapia w komorze hiperbarycznej poprawia wydolność organizmu, szybciej regeneruje organizm, a także zmniejsza ewentualne obrzęki. Regularne zabiegi minimalizują czas rekonwalescencji po kontuzjach i urazach sportowych.

Negatywne skutki terapii w komorze hiperbarycznej

U niektórych pacjentów po zabiegach tlenoterapii mogą wystąpić takie objawy, jak wymioty, ból głowy czy zmęczenie. Powodem wystąpienia skutków ubocznych po zabiegach w komorze hiperbarycznej jest za długi pobyt lub za wysokie ciśnienie zastosowane podczas zabiegu.

Źródło: zdrowie.gazeta.pl

Przeczytaj także: Tlen hiperbaryczny w leczeniu oparzeń

Przeczytaj bezpłatnie artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Wstępne wyniki leczenia tlenem hiperbarycznym zakażeń tkanek miękkich

One thought on “Komora hiperbaryczna nie dla wszystkich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *